Budowa stadionu Górnika zakończona przy świecach...

  Budowa stadionu Górnika zakończona przy świecach [OŚWIADCZENIE POLIMEX-MOSTOSTAL]

  Rafał Musioł

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Stadion Górnika Zabrze
  1/20
  przejdź do galerii

  Stadion Górnika Zabrze ©Marzena Bugała

  Firma Polimex-Mostostal SA nie dokończy budowy stadionu Górnika Zabrze. Konferencja, na której oficjalnie potwierdzono tę informację, rozpoczęła się... przy świecach. Był to efekt niezapłaconych przez firmę faktur. Polimex-Mostostal wystosował specjalne oświadczenie.
  - Decyzję o rozwiązaniu umowy z Polimexem podjęłam z olbrzymim ubolewaniem, bo pierwszą część budowy zrealizował bardzo dobrze. Od wielu tygodni widzimy spowolnienie prac na budowie. Z analiz wynika, ze w tym tempie termin realizacji będzie się przedłużał, a na to nas nie stać - oświadczyła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

  Z wyliczeń inwestora wynikało, że na budowie powinno pracować 600 osób, tymczasem pracowało 50.

  - Zaawansowanie budowy jest na poziomie 65 procent i to, co powstało, jest bardzo dobre. Od sierpnia tego roku prace były jednak spowalniane, a przecież jeszcze przed sierpniem nie miały takiego tempa, jak oczekiwaliśmy. Doszliśmy więc do wniosku, żeby zarekomendować władzom miasta rozwiązanie umowy z Polimexem - mówił Tadeusz Dębicki, prezes Spółki Stadion.

  Teraz Polimex musi przeprowadzić inwentaryzację, zaprzestać prac związanych z budową i przekazać teren spółce Stadion.
  - Realny termin oddania obiektu podamy wkrótce, gdy powstanie szczegółowy harmonogram - dodał Dębicki.

  SPECJALNE OŚWIADCZENIE POLIMEX-MOSTOSTAL:

  Informacja w sprawie budowy stadionu im. Ernesta Pohla w Zabrzu

  W wyniku konieczności wprowadzenia zmian do dokumentacji projektowej, które były następstwem zgłoszonych przez zamawiającego - Stadion w Zabrzu sp. z o.o. - zmian adaptacyjnych, mających na celu zoptymalizowanie niektórych funkcjonalności obiektu, Polimex-Mostostal został zmuszony do spowolnienia lub wstrzymania niektórych prac budowlanych w oczekiwaniu na dokumentację projektową dostarczaną przez zamawiającego.

  Polimex-Mostostal wielokrotnie i na bieżąco informował zamawiającego o występujących brakach i błędach w dokumentacji projektowej dotyczących różnych zakresów koniecznych do wykonania prac.
  Zwracał także uwagę na zwłokę w akceptacji przez zamawiającego wniosków materiałowych (np. dotyczących zadaszenia z poliwęglanu, co uniemożliwiało wykonawcy zamówienie płyt i rozpoczęcie montażu zadaszenia). Opóźnienia akceptacji sięgają kilku miesięcy.
  Zamawiający podjął także decyzje w sprawie wstrzymania niektórych robót w związku z koniecznością dostarczenia przez niego projektów zamiennych, których Polimex-Mostostal nie otrzymał, w wyniku czego mógł kontynuować budowy.
  Z kolei inna decyzja zamawiającego w sprawie wyłączenia z zakresu zlecenia niektórych robót spowodowała, że w konsekwencji nie było możliwe realizowanie przez Polimex-Mostostal prac powiązanych, takich jak prace wykończeniowe, elewacyjne, posadzkowe, montażowe i in.
  Kolejna decyzja zamawiającego dotycząca wstrzymania wykonywania instalacji CO spowodowała, że pomieszczenia stadionu nie są ogrzewane, co uniemożliwia kontynuowanie prac w okresie zimowym.

  Zamawiający natomiast odstąpił od umowy i wezwał Polimex-Mostostal do zapłaty kary umownej.

  W ocenie Polimexu-Mostostalu zamawiający nie ma ku temu podstaw.
  Polimex-Mostostal będzie obecnie analizować zaistniałą sytuację pod względem formalnoprawnym i w efekcie podejmie stosowne działania.

  CZYTAJ DALEJ NA STRONIE 2:
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Baju baju będziesz w raju

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Pani prezydent będzie wołała o zmiany złych przepisów? Żartownisia! Wystarczyło dobrze przygotować inwestycje - zrobić porządny konkurs architektoniczny, w którym jedynym kryterium wyboru nie...rozwiń całość

   Pani prezydent będzie wołała o zmiany złych przepisów? Żartownisia! Wystarczyło dobrze przygotować inwestycje - zrobić porządny konkurs architektoniczny, w którym jedynym kryterium wyboru nie byłaby cena i sprawdzić poprawność odebranej dokumentacji projektowej przed rozpisaniem przetargu na wykonawstwo. Wykonawcę wyłonić w trakcie przetargu ograniczonego z negocjacjami. To już dopuszczają przepisy prawa. Trzeba mieć tylko kompetentnych urzędników, wolę działąnia i wyobraźnię i nie udawać przed mieszkancami - wyborcami, że inwestycję uda się wybudować przez jeleni/cwaniaków za pół ceny. Uporczywe trzymanie się przetargów nieograniczonych z jedenym kryterium wyboru oferty - ceną wywraca coraz więcej polskich firm budowlanych. W tym roku jest ich już ponad 240, a statystyka nie obejmuje wielu małych, jednoosobowych działalności gospodarczych. Budownictwo, szumnie nazywane kołem zamachowym gospodarki, jest u nas chorą branżą, infekującą kooperantów z innych. Zarzynamy się na własne życzenie. Niestety,zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PO Polsku

   Jorg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Krótko POlnische wirtschaft !UWAGA ! ! ! a teraz konkurs może ktoś zna jedną inwestycje w tym kraju która została ukończona w terminie !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Daro

   inwestycje (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Zgadza się jeżeli chodzi o inwestycje rządowe, którymi żądzą chore zasady przetargów gdzie głównym wyznacznikiem jest cena. Jeśli chodzi o inwestycje z sektora prywatnego inwestora to tutaj bardzo...rozwiń całość

   Zgadza się jeżeli chodzi o inwestycje rządowe, którymi żądzą chore zasady przetargów gdzie głównym wyznacznikiem jest cena. Jeśli chodzi o inwestycje z sektora prywatnego inwestora to tutaj bardzo żadko są przesunięcia w terminach.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama