Kopernik patronem Zespołu Szkół w Porębie?

  Kopernik patronem Zespołu Szkół w Porębie?

  Monika Ziółkowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Patronem Zespołu Szkół w Porębie ma zostać Mikołaj Kopernik. Zarząd FUM chce Czesława Mierzejewskiego.
  Tak w referendum zadecydowali uczniowie. Ta decyzja nie podoba się nowemu zarządowi Fabryki Urządzeń Mechanicznych Poręba. Według jej zarządu placówka powinna nosić imię wybitnego inżyniera Czesława Mierzejewskiego, konstruktora obrabiarek produkowanych w porębskiej fabryce.

  - Zarząd Spółki otrzymał z Zespołu Szkół prośbę o dofinansowanie nadania imienia szkole. To pierwsza oficjalna informacja, jaka dotarła do nas w tej sprawie - informuje Paweł Jęczmyk z działu organizacyjno -prawnego FUM Poręba.


  Zarząd fabryki postanowił więc zaproponować na patrona swojego kandydata. Twierdzi, że szkoła kształciła pracowników zakładu.

  - Pracownicy w sporej części są absolwentami szkoły przyzakładowej lub szkoły, z której wywodzi się dzisiejszy Zespół Szkół. Do ZS uczęszczają dzieci pracowników, obecni uczniowie mają praktyki w FUM-ie, a jej absolwenci ubiegają się o zatrudnienie w zakładzie. To wszystko stanowi wystarczający powód naszego zainteresowania Zespołem Szkół w Porębie - argumentuje Paweł Jęczmyk.

  O nadanie szkole imienia zabiegali uczniowie, dzięki którym procedurę uruchomiono dwa lata temu. Zorganizowano referendum. Na karcie do głosowania były nazwiska Mikołaja Kopernika, Emilii Plater i Czesława Mierzejewskiego.

  - Szukaliśmy kandydata z naszego terenu, który działał lokalnie. Wybór padł na Czesława Mierzejewskego, wspaniałego człowieka, który wiele pracy włożył w rozwój fabryki i przyczynił się do sukcesów naszej szkoły - mówi Beata Mędrecka-Bańka, dyrektorka ZS.

  Młodzieży przedstawiono sylwetkę konstruktora. Niestety w referendum nie zdobył żadnego głosu. Uczniowie woleli Kopernika. W listopadzie ubiegłego roku uchwałę o nadaniu szkole patrona podjęli radni powiatu zawierciańskiego.

  - Decyzja o zmianie patrona raczej nie wchodzi w grę - mówi Jerzy Muc, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Zawierciu.

  Nie jest jednak wykluczone, że w przyszłości Mierzejewski może zostać patronem jednej ze szkół wchodzącej w skład ZS.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo