Masówki w kopalniach Kompanii Węglowej już w środę, a...

  Masówki w kopalniach Kompanii Węglowej już w środę, a potem...

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Masówka w Katowicach

  Masówka w Katowicach ©ARC Dziennik Zachodni

  W środę w kopalniach należących do Kompanii Węglowej odbędą się w środe masówki, czyli spotkania liderów związkowych z pracownikami. Na masówki nie zostaną wpuszczone media, dlatego związkowcy planują konferencje prasową przed bramą kopalni Bobrek-Centrum w Bytomiu.
  Masówka w Katowicach

  Masówka w Katowicach ©ARC Dziennik Zachodni

  W środę we wszystkich kopalniach i zakładach należących do Kompanii Węglowej związki zawodowe zorganizują tzw. masówki - spotkania z załogą, podczas których związkowi liderzy przedstawią pracownikom informacje o planowanej restrukturyzacji firmy.

  Z decyzjami o protestach związkowcy czekają do piątku, kiedy mają otrzymać do konsultacji ostateczny projekt programu restrukturyzacji Kompanii do 2020 r.


  CZYTAJ KONIECZNIE:
  GÓRNICTWO NA ŚLĄSKU ZAGROŻONE. "MÓDLMY SIE O SUKCES KOMUNISTÓW W CHINACH" - MARKOWSKI


  Środowe masówki rozpoczną się na pierwszej zmianie, przed szóstą rano. Kolejne zaplanowano na kolejnych zmianach w ciągu dnia, aż do północy.

  W ubiegłym tygodniu zarząd spółki przedstawił Radzie Pracowników założenia programu restrukturyzacji. Zakłada on m.in. zmniejszenie zatrudnienia w administracji o ponad tysiąc osób, likwidację niektórych świadczeń związanych z wynagrodzeniami, zamrożenie płac, sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej, a także łączenie kopalń i tworzenie spółek z zakładów dotychczas wchodzących w skład KW.

  Gotowy projekt programu restrukturyzacji zarząd przedstawi związkom zawodowym i Radzie Nadzorczej spółki w piątek 29 listopada. Od treści tego dokumentu związkowcy uzależniają dalsze kroki i ewentualne rozpoczęcie akcji protestacyjnych. Od 24 października w Kompanii obowiązuje już pogotowie strajkowe. Działa też międzyzwiązkowy sztab protestacyjno-strajkowy, który zapowiedział wszczęcie sporu zbiorowego z zarządem spółki.

  "Zarząd zobowiązał się, że przekaże nam program w najbliższy piątek, czyli tego samego dnia, gdy otrzyma go Rada Nadzorcza. Poinformowano nas również, że założenia tego dokumentu mogą jeszcze ulec zmianie. Gdy zapoznamy się z ostateczną wersją programu restrukturyzacji, poinformujemy o dalszych krokach" - zapowiedział szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zwiazki zawodowe swoje

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   zaloga swoje,i pracodawcy swoje,,,Wszyscy maja racje....Tak jak w rozhukany rodzinie a potem ,,,bankructwo,,Z mieszkania eksmisja ,kredyty i dlugi do splacenia,bez roboty i bez dochodow....Za soba...rozwiń całość

   zaloga swoje,i pracodawcy swoje,,,Wszyscy maja racje....Tak jak w rozhukany rodzinie a potem ,,,bankructwo,,Z mieszkania eksmisja ,kredyty i dlugi do splacenia,bez roboty i bez dochodow....Za soba w biedzie i klopotach pociagaja reszte rodziny i znajomych...Przyklad idzie z gory ,patriotyzm coraz wiekszy a panstwo sie topi...i obywatele tyz..A potem ratuj sie kto moze i wszyscy placa...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dziś pokazuwali haziel

   hajer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   w sztolicy koło narodowego za 5 mln. a nom emerytom chcom deputat ciulnoć'!! niech sprubują ))

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   plastyki kopca a nie wegiel

   katastrofa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Kopalnie pozamykaja ale co w zamian jestesmy nie przygotowani do takiej zmiany .No to p.Putin tylko patrzy jak UE. Szykuje Rynek zbytu gazu .A kto bedzie nie posluszny zawór zamknie i koniec.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rozsądek?

   obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Rozsądek nie jest najmocniejszą stroną działaczy związkowych. Łatwo wywalczyli wysokie wynagrodzenia i anormalne przywileje nie licząc się z realiami ekonomicznymi. Teraz kiedy zbyt sie zmniejsza a...rozwiń całość

   Rozsądek nie jest najmocniejszą stroną działaczy związkowych. Łatwo wywalczyli wysokie wynagrodzenia i anormalne przywileje nie licząc się z realiami ekonomicznymi. Teraz kiedy zbyt sie zmniejsza a koszt wydobycia rośnie trzeba by się wycofać z owych płac i przywilejów albo zamykać kopalnie! Ale zz wolą zwoływać masówki i pogrozić strajkiem! A odbiorcy nie są bici w ciemię. Po co kupować polski węgiel skoro ten importowany (nieraz z b. odległych państw) jest tańszy? ZZ podcinają gałąź na której siedzą!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   Człowiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Rozsądek może w tej sytuacji nie gra zbyt dużej roli.Węgiel z zagranicy fakt może jest tańszy ale gorszej jakości i emituje wiecej co2 z którym tak usilnie walczy UE.Ja jestem tego zdania mamy...rozwiń całość

   Rozsądek może w tej sytuacji nie gra zbyt dużej roli.Węgiel z zagranicy fakt może jest tańszy ale gorszej jakości i emituje wiecej co2 z którym tak usilnie walczy UE.Ja jestem tego zdania mamy swoje dbajmy o to a nie wysprzedajmy różne gałęzie gospodarki obcym.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   :::

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   kopalnie upadną
   cześć się zamknie, czesc wykupi zagraniczny kapitał -niekoniecznie zachodni może to być chiński.
   Oni nauczą efektywnie pracować

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kopalnie?????????

   Beuthner (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Szkoda mi wos! ale prowda jest tako ze do 2020 lostanom tylko wspomnienia! W 2018 roku w NRW zamykajom ostatnio gruba!Wegel to jest juz auslaufmodel!! Glück auf OS!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kopalnie

   jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   do 2020 r zostana moze dwie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama