Ważne
  Żywieckie krajcary!

  Żywieckie krajcary!

  Łukasz Gardas

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Żywcu pojawi się wkrótce nowa waluta. Mennica Polska wybije ponad 20 tysięcy monet o nominale 4 złotych.
  Krajcary żywieckie zostaną wykonane z mosiądzu, a limitowana seria ze srebra.
  Moneta będzie miała 27 mm średnicy. Na rewersie znajdzie się herb miasta, a na awersie - para mieszczan żywieckich w regionalnych strojach.

  - Nazwa krajcar pochodzi od tzw. monet zdawkowych, które od XVI wieku funkcjonowały w krajach habsburskich - wyjaśnia Tomasz Terteka, rzecznik żywieckiego magistratu.

  Walutą będzie można płacić za towary i usługi m.in. w sklepach z pamiątkami, restauracjach i placówkach podległych samorządowi.

  - Wszystkie współpracujące z nami punkty będą oznaczone specjalnymi naklejkami - tłumaczy Antoni Szlagor, burmistrz Żywca, który liczy, że wiele osób będzie chciało mieć monetę na pamiątkę, a dla miasta będzie to świetna promocja.

  Jolanta Gruszka, naczelniczka wydziału kultury, promocji i współpracy z zagranicą UM dodaje, że urząd chce zainteresować inicjatywą jak najwięcej przedsiębiorców.

  Emisja krajcarów nie wiąże się z żadnymi kosztami, bo wszystko zostanie rozliczone dopiero po ich sprzedaży. Najtrudniej było podjąć decyzję, co ma się znaleźć na monetach.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama