Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk w kopalni Bobrek-Centrum? Dziś masówki. Decyzja w przyszłym tygodniu

Agnieszka Strzelczyk, M.Nowacka-Goik
Związki zawodowe "Solidarność" kopalni Bobrek-Centrum już postanowiły przystąpić do sporu zbiorowego z zarządem Kompanii Węglowej
Związki zawodowe "Solidarność" kopalni Bobrek-Centrum już postanowiły przystąpić do sporu zbiorowego z zarządem Kompanii Węglowej Arkadiusz Ławrywianiec
KWK Piekary ma zostać połączona z kopalnią Bobrek-Centrum. Związki zawodowe "Solidarność" kopalni Bobrek-Centrum już postanowiły przystąpić do sporu zbiorowego z zarządem Kompanii Węglowej. Za tydzień zdecydują o proteście. W środę odbyły się masówki we wszystkich kopalniach Kompanii Węglowej. ZOBACZ ZDJĘCIA

Dwa tygodnie temu związki zawodowe "Solidarność" oficjalnie przystąpiły do sporu zbiorowego z zarządem KW. Uchwałę podjęli przedstawiciele "S" z wszystkich kompanijnych kopalń i zakładów.

W założeniach programu restrukturyzacji, którą Kompania Węglowa przedstawiła m.in. radzie pracowniczej w KWK Bobrek pojawiła się informacja o połączeniu bytomskiej i piekarskiej kopalni.Do takiego połączenia miałoby dojść 1 kwietnia 2014r.

- To na razie założenia programowe - zastrzega Zbigniew Madej, rzecznik KW. Potwierdza jednak, że taki pomysł faktycznie się pojawił. Sam program miał jednak powstać dopiero jutro a ostateczna akceptacja ma zapaść w styczniu 2014 roku.

Związki zawodowe "Solidarność", czekają na projekt. Dopiero wtedy zadecydują o proteście, który będzie otwartą drogą do strajku. - Jest za wcześnie by mówić o tym, jaką formę przybierze protest- mówi Grzesik.

Związkowcy uważają, że połączenie Bobrek-Centrum z KWK Piekary to prosta droga do "zwinięcia" kopalni.

- Moje obawy budzi nie tyle samo łączenie tych dwóch kopalń, ale to, jakie zadania zostaną przed nami po tym połączeniu postawione- przyznaje Jarosław Grzesik, reprezentujący KWK Bobrek Centrum i jednocześnie przewodniczący rady sekcji krajowej górnictwa węgla kamiennego NSZZ "Solidarność". - I nie jest tak, że połączenie nie przyniesie zwolnień, zapewne przede wszystkim w działach administracyjnych - zapewnia.

Wskazuje na to choćby zaprezentowana w piśmie, które otrzymał "nadwyżka pracowników na stanowiskach nierobotniczych". W bytomskiej kopalni to 90 osób, w piekarskiej - 65.

Jak twierdzą związkowcy kopalni Bobrek-Centrum, połączenie kopalni z KWK Piekary nie ma perspektyw, dlatego nie widzą sensu łączenia kopalń.

- Tam gdzie łączenie jest uzasadnione, jak było w przypadku łączenia kopalni Bobrek z Centrum, czy Miechowice, oczywiście nie mamy żadnych przeciwwskazań- zaznaczył Grzesik.

Dziś na kopalniach Kompani Węglowej odbyły się masówki. - Masówka trwała 25 minut- powiedział Grzesik. - Pracownicy zostali poinformowani o rozmowach jakie prowadzimy z zarządem i ministrem gospodarki - dodał.

Z relacji związkowców dowiedzieliśmy się, że pracownicy podczas masówki nie zadawali pytań. Zastanawiali się tylko, po co zarząd jeszcze funkcjonuje.

- Nie rozumiem dlaczego chcą połączyć kopalnię Bobrek-Centrum z kopalnią, która jest na wykończeniu- mówi Zbigniew Bąk, górnik kopalni Bobrek-Centrum. - Obawiamy się masowych zwolnień - dodaje.

Związki zawodowe oczekują od zarządu rozsądku i ludzkości. - Zarządowi nie chodzi o ludzi, tylko o liczby- skwitował Grzesik.

Plan restrukturyzacji zakłada też łączenie kopalń: Bielszowice i Halemba-Wirek z Pokojem, Piast z Brzeszczem, Ziemowit z Bolesławem Śmiałym, Marcel z Rydułtowy-Anną oraz Chwałowice z Jankowicami. Natomiast kopalnia Knurów-Szczygłowice w przyszłym roku ma zostać sprzedana Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Założenia restrukturyzacji przewidują także redukcję zatrudnienia i zmniejszenie wynagrodzeń. KW zapewnia, że zwolnień wśród górników nie będzie. Liczba pracowników ma spaść poprzez nadwyżkę odejść na emerytury nad przyjęciami do pracy. Cięcia dotkną jednak personel administracji. W tym dziale zatrudnienie ma spaść o 1020 osób.

Płace mają zostać ograniczone poprzez likwidację dodatków do wynagrodzeń. W planach jest zniesienie dopłat do zwolnień chorobowych, świadczeń na pomoce szkolne i bilety komunikacji, dopłata do deputatu węglowego, a także funduszu motywacyjnego w kopalniach.

Czternaste pensje wypłacane dotąd w lutym, mają zostać podzielone na trzy raty. Zgodnie z tym czternastka byłaby wypłacana w lutym, lipcu i wrześniu. Od 2016 roku mają zostać zniesione deputaty węglowe dla emerytów, jak również odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych dla emerytów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera