Strajk w kopalni Bobrek-Centrum? Dziś masówki. Decyzja w...

  Strajk w kopalni Bobrek-Centrum? Dziś masówki. Decyzja w przyszłym tygodniu

  Agnieszka Strzelczyk, M.Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Związki zawodowe "Solidarność" kopalni Bobrek-Centrum już postanowiły przystąpić do sporu zbiorowego z zarządem Kompanii Węglowej
  1/10
  przejdź do galerii

  Związki zawodowe "Solidarność" kopalni Bobrek-Centrum już postanowiły przystąpić do sporu zbiorowego z zarządem Kompanii Węglowej ©Arkadiusz Ławrywianiec

  KWK Piekary ma zostać połączona z kopalnią Bobrek-Centrum. Związki zawodowe "Solidarność" kopalni Bobrek-Centrum już postanowiły przystąpić do sporu zbiorowego z zarządem Kompanii Węglowej. Za tydzień zdecydują o proteście. W środę odbyły się masówki we wszystkich kopalniach Kompanii Węglowej. ZOBACZ ZDJĘCIA
  Dwa tygodnie temu związki zawodowe "Solidarność" oficjalnie przystąpiły do sporu zbiorowego z zarządem KW. Uchwałę podjęli przedstawiciele "S" z wszystkich kompanijnych kopalń i zakładów.

  W założeniach programu restrukturyzacji, którą Kompania Węglowa przedstawiła m.in. radzie pracowniczej w KWK Bobrek pojawiła się informacja o połączeniu bytomskiej i piekarskiej kopalni.Do takiego połączenia miałoby dojść 1 kwietnia 2014r.


  - To na razie założenia programowe - zastrzega Zbigniew Madej, rzecznik KW. Potwierdza jednak, że taki pomysł faktycznie się pojawił. Sam program miał jednak powstać dopiero jutro a ostateczna akceptacja ma zapaść w styczniu 2014 roku.

  Związki zawodowe "Solidarność", czekają na projekt. Dopiero wtedy zadecydują o proteście, który będzie otwartą drogą do strajku. - Jest za wcześnie by mówić o tym, jaką formę przybierze protest- mówi Grzesik.

  Związkowcy uważają, że połączenie Bobrek-Centrum z KWK Piekary to prosta droga do "zwinięcia" kopalni.

  - Moje obawy budzi nie tyle samo łączenie tych dwóch kopalń, ale to, jakie zadania zostaną przed nami po tym połączeniu postawione- przyznaje Jarosław Grzesik, reprezentujący KWK Bobrek Centrum i jednocześnie przewodniczący rady sekcji krajowej górnictwa węgla kamiennego NSZZ "Solidarność". - I nie jest tak, że połączenie nie przyniesie zwolnień, zapewne przede wszystkim w działach administracyjnych - zapewnia.

  Wskazuje na to choćby zaprezentowana w piśmie, które otrzymał "nadwyżka pracowników na stanowiskach nierobotniczych". W bytomskiej kopalni to 90 osób, w piekarskiej - 65.

  Jak twierdzą związkowcy kopalni Bobrek-Centrum, połączenie kopalni z KWK Piekary nie ma perspektyw, dlatego nie widzą sensu łączenia kopalń.

  - Tam gdzie łączenie jest uzasadnione, jak było w przypadku łączenia kopalni Bobrek z Centrum, czy Miechowice, oczywiście nie mamy żadnych przeciwwskazań- zaznaczył Grzesik.

  Dziś na kopalniach Kompani Węglowej odbyły się masówki. - Masówka trwała 25 minut- powiedział Grzesik. - Pracownicy zostali poinformowani o rozmowach jakie prowadzimy z zarządem i ministrem gospodarki - dodał.

  Z relacji związkowców dowiedzieliśmy się, że pracownicy podczas masówki nie zadawali pytań. Zastanawiali się tylko, po co zarząd jeszcze funkcjonuje.

  - Nie rozumiem dlaczego chcą połączyć kopalnię Bobrek-Centrum z kopalnią, która jest na wykończeniu- mówi Zbigniew Bąk, górnik kopalni Bobrek-Centrum. - Obawiamy się masowych zwolnień - dodaje.

  Związki zawodowe oczekują od zarządu rozsądku i ludzkości. - Zarządowi nie chodzi o ludzi, tylko o liczby- skwitował Grzesik.

  Plan restrukturyzacji zakłada też łączenie kopalń: Bielszowice i Halemba-Wirek z Pokojem, Piast z Brzeszczem, Ziemowit z Bolesławem Śmiałym, Marcel z Rydułtowy-Anną oraz Chwałowice z Jankowicami. Natomiast kopalnia Knurów-Szczygłowice w przyszłym roku ma zostać sprzedana Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

  Założenia restrukturyzacji przewidują także redukcję zatrudnienia i zmniejszenie wynagrodzeń. KW zapewnia, że zwolnień wśród górników nie będzie. Liczba pracowników ma spaść poprzez nadwyżkę odejść na emerytury nad przyjęciami do pracy. Cięcia dotkną jednak personel administracji. W tym dziale zatrudnienie ma spaść o 1020 osób.

  Płace mają zostać ograniczone poprzez likwidację dodatków do wynagrodzeń. W planach jest zniesienie dopłat do zwolnień chorobowych, świadczeń na pomoce szkolne i bilety komunikacji, dopłata do deputatu węglowego, a także funduszu motywacyjnego w kopalniach.

  Czternaste pensje wypłacane dotąd w lutym, mają zostać podzielone na trzy raty. Zgodnie z tym czternastka byłaby wypłacana w lutym, lipcu i wrześniu. Od 2016 roku mają zostać zniesione deputaty węglowe dla emerytów, jak również odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych dla emerytów.  *Ślązak Roku 2013 już wybrany! Poznajcie zwycięzców DUŻO ZDJĘĆ
  *Koniec dramatu 32-letniej Małgosi Komorowskiej z Jastrzębia. Odzyska zdrowie?
  *Niesamowity rekord prędkości Pendolino w Polsce 291 km/h ZDJĘCIA + WIDEO
  *Wojak Boxing Night RELACJA+ZDJĘCIA Jonak i Kołodziej zwyciężają!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ratunek wszystkich Kopalń w Polsce-Wizja Dalekosiężna na 1-den Wiek.

   Praktyk Przemian Gospodarczych w Kopalniach, Hutach,Stoczniach i innych Z-dach Pracy. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   konkret nr 1 Uwłaszczyć cząstkowo % pracownika w odnieśieniu do całej liczby pracowników produkcyjnych i nieprodukcyjnych w zyskach Kopalni po odliczeniu kosztów i podatku dla Państwa oraz VAT ze...rozwiń całość

   konkret nr 1 Uwłaszczyć cząstkowo % pracownika w odnieśieniu do całej liczby pracowników produkcyjnych i nieprodukcyjnych w zyskach Kopalni po odliczeniu kosztów i podatku dla Państwa oraz VAT ze sprzedaży Węgla.
   konkret nr 2 Dokonac to z udziałem Notariatu i Sadu Powszechnego.(odpisy własnościowe cząstkowe).
   konkret nr 3 Zastosować podatek liniowy 20% i VAT również 20%.
   konkret nr 4 Powołać agenturę handlową na Kraj i zagranicę na węgiel ,koks i asfalt z węgla.
   konkret nr 5 Handel + księgowość + zaopatrzenie i inne to pracownicy Produkcyjni (oparte na obliczeniach każdej z osobna Kopalni).
   konkret nr 6 Ustalić pensje zasadnicze żróżnicowane wg kwalifikacji i fachowości techniczno-ekonomicznej by minimalizować koszty a podział zysku naliczać computerowo równym % każdemu z osobna .
   konkret nr7 Samorządnie redukować koszty i dbać ostan techniczno-nowatorski wnętrza Kopalni.
   konkret nr 7 zaufać Naszym Zdolnym Górniką,Hutniką,Stoczniowcą aby dotychczasową upadłość
   ożywic , gdyż poprzednie pokolenie zbudowało a obecnemu przez centralne decyzje nie wolno burzyć.
   konkret nr8 Jeżeli komin fabryki czy cementowni dymi należy dostępną techniką ujarzmiać komin u wyrzutni a nie zamykać fabryki.Kto tak ROBI ?
   Z w y r a z a m i s z a c u n k u dla powolnej zmiany struktur .Adam dymanowski i przyłączam się
   do Postulatów Górniczych aby tak duże Panstwo z jej gospodarką stanęło twardo na nogach w Europie. e-mail: adam.dymanowwski@ gmail.com com:509-210-804 własnośćzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZFSS

   everest (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A obowiązek tworzenie tego funduszu spada na każdego większego pracodawcę. Nareszcie jakieś dobre postanowienia w imieniu pracowników, fajnie to opisano na radapracowniow.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama