W Gliwicach wyrośnie Centrum Nowych Technologii

  W Gliwicach wyrośnie Centrum Nowych Technologii

  Marlena Polok-Kin

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Widok obiektu od strony ulicy Konarskiego
  1/3
  przejdź do galerii

  Widok obiektu od strony ulicy Konarskiego

  ©Fot. ARC Politechniki Śl.

  Budowa Naukowo-Dydaktycznego Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej ma się zacząć jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji to ponad 75 mln 460 tys. złotych, w większości pieniądze pochodzić będą z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, 15 procent - ze środków własnych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Uczelnia złożyła wniosek o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

  - Budowa Centrum spowoduje uporządkowanie całego północnego kwartału dzielnicy akademickiej, a bryła tego budynku stanie się rozpoznawalną fasadą Politechniki Śląskiej i wizytówką miasta - przekonuje Paweł Doś, rzecznik gliwickiej uczelni.

  W skład Centrum wejdą pomieszczenia laboratoryjne, dydaktyczne i naukowe wydziałów: Matematyczno-Fizycznego, Mechaniczno- Technologicznego, a także Inżynierii Środowiska oraz Energetyki. Centrum stanie równolegle do projektowanej DTŚ, w rejonie ulic Konarskiego, Wincentego Pola i Zimnej Wody.

  Dwuczęściowa budowla - od strony północnej - będzie siedmiokondygnacyjną bryłą z pomieszczeniami dydaktyczno-naukowymi, a od strony południowej - trójkondygnacyjnym blokiem pomieszczeń laboratoryjnych. Jak tłumaczy Paweł Doś, budynki połączone będą przewiązkami mieszczącymi pomieszczenia dydaktyczne, audytorium i dyrekcję Centrum. Między nimi znajdą się przeszklone, zielone dziedzińce.

  Jak na Naukowo-Dydaktyczne Centrum Nowych Technologii przystało, obiekt będzie ze wszech miar nowoczesny. Potężna budowla o kubaturze ok. 65 tys. m sześc. i powierzchni użytkowej ok. 14 tys. m kw. ma być budynkiem inteligentnym, zrealizowanym z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych.

  - Instalację wentylacyjną i klimatyzacyjną zaprojektowano z systemami odzysku energii. Integralnym elementem elewacji będzie natomiast system zasilania w energię ekologiczną pozyskiwaną z ogniw fotowoltaicznych, jak również w energię cieplną z kolektorów słonecznych. Centrum będzie miało system strukturalnych sieci teletechnicznych i komputerowych, systemy sterowania i kontroli budynku, detekcji pożaru i oddymiania - wylicza Paweł Doś.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama