Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza biblioteka dla ewangelików powstaje w Wiśle

Katarzyna Koczwara
Danuta Szczypka pokazuje jeden ze starodruków
Danuta Szczypka pokazuje jeden ze starodruków Katarzyna Koczwara
Najstarsze dokumenty pochodzą z XVII wieku. W zbiorach znajdują się rękopisy, starodruki, a także cenne księgozbiory. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle Centrum przygotowuje bibliotekę i archiwum. Docelowo zbiory będę ogólnodostępne, do zapoznania się z nimi na miejscu.

Specjalny apel i list

Rękopisy, dokumenty i bogaty księgozbiór to wszystko docelowo będzie składać się na Ewangelicką Bibliotekę i Archiwum w Wiśle. W zbiorach parafii znajdują się unikatowe w skali ogólnopolskiej egzemplarze. Wiele perełek wydawniczych, niestety, utracono.
- Nie wiadomo kiedy, ani w j akich okolicznościach - mówi Danuta Szczypka, historyczka przygotowująca bibliotekę. Niektóre z nich można dzisiaj odnaleźć w różnych bibliotekach.

Do najcenniejszych należy część księgozbioru będąca spuścizną po Janie Śniegoniu, nauczycielu i założycielu pierwszej biblioteki w Wiśle. Co miało to miejsce w 1859 r.

- Wiadomo, że prenumerował on wiele czasopism, w tym "Dziennik literacki" z 1870 roku. Z jego katalogu dowiadujemy się, czego brakuje. Wiadomo między innymi o XVI-wiecznym łacińskim przekładzie Ewangelii Mateusza Erazma z Rotterdamu, a także Biblii wydanej w Lüneburgu w 1646 roku. Znajdują się tu książki wydane po niemiecku, czesku, słowacku, francusku, angielsku, a także po łacinie. Są Były tu pierwsze wydania między innymi Kraszewskiego, Syrokompli, Wincentego Pola - wyjaśnia Danuta Szczypka.

Znaczna część księgozbioru to książki teologiczne, ale znajdują się tu także pozycje m.in. z zakresu medycyny, historii, ogrodnictwa, gospodarstwa domowego. Nie brakuje literatury pięknej. Trafiły tu także wydane w języku rosyjskim dzieła m.in. Puszkina, Tołstoja.

- Dopiero jak to wszystko zostanie skatalogowane, będzie wiadomo, czym parafia dysponuje - zauważa Danuta Szczypka.

Zostanie "piętnastka"

Prace zaczęły się w 2006 roku, część materiałów już została zdezynfekowana, wyczyszczona . na pozostałe potrzeba jeszcze trochę czasu, a katalogowanie potrwa kilka następnych lat. Mimo to już teraz wykorzystuje się źródła, o których m.in. przeczytać w wydawanych przez parafię "Rocznikach Wiślańskich". Najtrudniejsze zadanie dopiero przed dr Renatą Czyż, Wandą Kuczerą i Danutą Szczypką. Bo to właśnie te panie poświęcają swój wolny czas na porządkowanie, czyszczenie i układanie zbiorów parafialnych. Wspierają je pracownicy parafii oraz Rada Parafialna.

Lokalizacja powstającej biblioteki także jest niezwykła, znajdować się będzie w XIX-wiecznym budynku tzw. starej szkoły.
- Archiwum parafialne wraz z biblioteką do tej pory przechowywane były w różnych miejscach. Przymiarek do zebrania tych zbiorów w jedno miejsce, było kilka. W końcu znalazły się osoby, na tyle zdeterminowane, że sprawa ruszyła i jest tak zaawansowana -przyznaje ksiądz Waldemar Szajthauer, proboszcz parafii w Wiśle Centrum.

Proboszcz przyznaje, że budynek starej szkoły pierwotnie nie był brany pod uwagę. - Jak widać Pan Bóg kieruje losami nie tylko ludzi ale i pomieszczeń. Lokal został wyremontowany, jest wystarczający na nasze wiślańskie potrzeby, ze względu na lokalizację i dostępność, lepszego nie znajdziemy - mówi ksiądz.



*Ślązak Roku 2013 już wybrany! Poznajcie zwycięzców DUŻO ZDJĘĆ
*Koniec dramatu 32-letniej Małgosi Komorowskiej z Jastrzębia. Odzyska zdrowie?
*Niesamowity rekord prędkości Pendolino w Polsce 291 km/h ZDJĘCIA + WIDEO
*Wojak Boxing Night RELACJA+ZDJĘCIA Jonak i Kołodziej zwyciężają!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!