Pierwsza biblioteka dla ewangelików powstaje w Wiśle

  Pierwsza biblioteka dla ewangelików powstaje w Wiśle

  Katarzyna Koczwara

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Najstarsze dokumenty pochodzą z XVII wieku. W zbiorach znajdują się rękopisy, starodruki, a także cenne księgozbiory. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle Centrum przygotowuje bibliotekę i archiwum. Docelowo zbiory będę ogólnodostępne, do zapoznania się z nimi na miejscu.
  Danuta Szczypka pokazuje jeden ze starodruków

  Danuta Szczypka pokazuje jeden ze starodruków ©Katarzyna Koczwara

  Specjalny apel i list  Rękopisy, dokumenty i bogaty księgozbiór to wszystko docelowo będzie składać się na Ewangelicką Bibliotekę i Archiwum w Wiśle. W zbiorach parafii znajdują się unikatowe w skali ogólnopolskiej egzemplarze. Wiele perełek wydawniczych, niestety, utracono.
  - Nie wiadomo kiedy, ani w j akich okolicznościach - mówi Danuta Szczypka, historyczka przygotowująca bibliotekę. Niektóre z nich można dzisiaj odnaleźć w różnych bibliotekach.

  Do najcenniejszych należy część księgozbioru będąca spuścizną po Janie Śniegoniu, nauczycielu i założycielu pierwszej biblioteki w Wiśle. Co miało to miejsce w 1859 r.

  - Wiadomo, że prenumerował on wiele czasopism, w tym "Dziennik literacki" z 1870 roku. Z jego katalogu dowiadujemy się, czego brakuje. Wiadomo między innymi o XVI-wiecznym łacińskim przekładzie Ewangelii Mateusza Erazma z Rotterdamu, a także Biblii wydanej w Lüneburgu w 1646 roku. Znajdują się tu książki wydane po niemiecku, czesku, słowacku, francusku, angielsku, a także po łacinie. Są Były tu pierwsze wydania między innymi Kraszewskiego, Syrokompli, Wincentego Pola - wyjaśnia Danuta Szczypka.

  Znaczna część księgozbioru to książki teologiczne, ale znajdują się tu także pozycje m.in. z zakresu medycyny, historii, ogrodnictwa, gospodarstwa domowego. Nie brakuje literatury pięknej. Trafiły tu także wydane w języku rosyjskim dzieła m.in. Puszkina, Tołstoja.

  - Dopiero jak to wszystko zostanie skatalogowane, będzie wiadomo, czym parafia dysponuje - zauważa Danuta Szczypka.

  Zostanie "piętnastka"  Prace zaczęły się w 2006 roku, część materiałów już została zdezynfekowana, wyczyszczona . na pozostałe potrzeba jeszcze trochę czasu, a katalogowanie potrwa kilka następnych lat. Mimo to już teraz wykorzystuje się źródła, o których m.in. przeczytać w wydawanych przez parafię "Rocznikach Wiślańskich". Najtrudniejsze zadanie dopiero przed dr Renatą Czyż, Wandą Kuczerą i Danutą Szczypką. Bo to właśnie te panie poświęcają swój wolny czas na porządkowanie, czyszczenie i układanie zbiorów parafialnych. Wspierają je pracownicy parafii oraz Rada Parafialna.

  Lokalizacja powstającej biblioteki także jest niezwykła, znajdować się będzie w XIX-wiecznym budynku tzw. starej szkoły.
  - Archiwum parafialne wraz z biblioteką do tej pory przechowywane były w różnych miejscach. Przymiarek do zebrania tych zbiorów w jedno miejsce, było kilka. W końcu znalazły się osoby, na tyle zdeterminowane, że sprawa ruszyła i jest tak zaawansowana -przyznaje ksiądz Waldemar Szajthauer, proboszcz parafii w Wiśle Centrum.

  Proboszcz przyznaje, że budynek starej szkoły pierwotnie nie był brany pod uwagę. - Jak widać Pan Bóg kieruje losami nie tylko ludzi ale i pomieszczeń. Lokal został wyremontowany, jest wystarczający na nasze wiślańskie potrzeby, ze względu na lokalizację i dostępność, lepszego nie znajdziemy - mówi ksiądz.  *Ślązak Roku 2013 już wybrany! Poznajcie zwycięzców DUŻO ZDJĘĆ
  *Koniec dramatu 32-letniej Małgosi Komorowskiej z Jastrzębia. Odzyska zdrowie?
  *Niesamowity rekord prędkości Pendolino w Polsce 291 km/h ZDJĘCIA + WIDEO
  *Wojak Boxing Night RELACJA+ZDJĘCIA Jonak i Kołodziej zwyciężają!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama