Ważne
  Liczenie budynków socjalnych w woj. śląskim

  Liczenie budynków socjalnych w woj. śląskim

  MIW (jh, aw, br, szen, zm,mao)

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Od wczoraj w całym województwie trwa wielka inwentaryzacja budynków socjalnych. Takich danych dotąd nie było.
  Na razie prawdziwym rekordzistą, jeśli idzie o liczbę budynków socjalnych, jest Ruda Śląska - ma 104 takie obiekty. Większość to stare, nieraz stuletnie kamienice, które wcześniej były normalnymi budynkami komunalnymi, ale ze względu na niski standard decyzją Rady Miasta zmieniono je na socjalne. Z punktu widzenia straży pożarnej nie różnią się one od innych budynków mieszkalnych i dlatego też nie są osobno kontrolowane. Nie wiadomo więc, jakie szanse w razie pożaru mieliby lokatorzy mieszkań socjalnych.

  - Przy ustalaniu planu kontroli priorytetami są dla nas obiekty użyteczności publicznej: przedszkola, szpitale, placówki kulturalne czy duże sklepy. Jeśli idzie o budynki, to kontrolujemy głównie wieżowce oraz obiekty stojące w tzw. zabudowie studniowej - mówi mł. kpt. Klaudiusz Cop, rzecznik rudzkiej straży pożarnej. Jak dodaje, przeprowadzony przez strażaków odbiór przeszły tylko dwa rudzkie osiedla socjalne, one jednak zostały niedawno zbudowane od podstaw.

  Wstępne przymiarki do kontroli rozpoczęto już w Gliwicach i powiecie gliwickim, gdzie są cztery budynki socjalne (dwa w Gliwicach, po jednym w Toszku i Knurowie).

  - Od 2006 roku w gliwickim budynku interweniowaliśmy trzykrotnie, przy czym raz paliło się mieszkanie. Niepokojące sygnały dochodziły do nas z Knurowa, gdzie czterokrotnie trzeba było uwalniać ludzi zakleszczonych w windzie. Paliła się też piwnica - mówi bryg. Bogdan Brol z KM PSP w Gliwicach.
  Kontrolę budynków socjalnych (względnie z częścią lokali socjalnych) już zlecono w Zabrzu, Mikołowie, Bytomiu, powiecie tyskim i Lublińcu, gdzie jeden z dwóch budynków socjalnych przypomina spalony hotel z Kamienia Pomorskiego.

  - Budynek został zaadaptowany na mieszkania, ale jego konstrukcja budzi niepokój. Już wydaliśmy zarządcy budynku polecenie przeprowadzenia szczegółowej inspekcji - mówi Jan Grajcar, sekretarz miasta.
  Na listę obiektów typowanych do kontroli trafiają te o zbliżonej funkcji - np. administrowany przez tarnogórski MOPS Zespół Mieszkań Chronionych czy Dom Samotnej Matki w Miasteczku Śląskim. Z podobnych pobudek kontrolę zlecono też w Ośrodku Wsparcia Dziecka i Rodziny w Zawierciu w dawnym hotelu pracowniczym.

  Prawdziwym zagłębiem byłych hoteli jest rejon Rybnika i Jastrzębia. Część zaadaptowano na bloki mieszkalne, część zajęły różne instytucje, a inne systematycznie popadają w ruinę. W hotelu w wodzi- sławskiej dzielnicy Jedłownik prócz 30 mieszkań komunalnych i 10 socjalnych są także Zespół Świetlic Profilaktycznych, biblioteka i archiwum Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

  - Nadzór budowlany stale nad nim czuwa - mówi Barbara Chrobok z UM.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama