Ważne
  Nie żyje Waldemar Świerzy, grafik, plakacista

  Nie żyje Waldemar Świerzy, grafik, plakacista

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Waldemar Świerzy i jego plakaty
  1/4
  przejdź do galerii

  Waldemar Świerzy i jego plakaty ©STGU

  Nie żyje Waldemar Świerzy – wybitny plakacista, znany i ceniony w Polsce i na świecie, współtwórca polskiej szkoły plakatu. Miał 82 lata. Zaprojektował ponad 1500 plakatów.
  Mawiał, że niewydrukowany plakat to nie jest plakat. Można o nim mówić dopiero, gdy się go wydrukuje na papierze, wywiesi na ulicy i sprawdzi publicznie.

  Waldemar Świerzy urodził się w Katowicach, 9 września 1931 roku. W 1952 roku ukończył studia na Wydziale Grafiki w rodzinnych Katowicach, a w 1965 roku zaczął wykładać w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Wykłady prowadził także w Hawanie, Meksyku i w Hochschule der Kunste w Berlinie Zachodnim.
  W 1994 roku objął pracownię plakatu na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego prace pokazywane są największych światowych galeriach, między innymi Stedelijk Museum w Amsterdamie, Kunstbibliothek w Berlinie, Institute of Contemporary Art w Londynie i Ermitażu w Petersburgu, Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku, Staatliche Musseen w Berlinie, Musee de la Publicite w Paryżu.

  Mówił: Robiłem plakaty w Danii, Holandii, we Francji i w Ameryce, ale nigdy nie projektowałem “polskiego plakatu”. Tworzyłem swój plakat. U nas zawsze była kiepska technika, kiepskie papiery i słaba jakość druku. Czarna farba nigdy nie była czarna, a biały papier do końca biały.

  Tworzył różnorodne materiały graficzne – plakaty, ilustracje do książek, okładki płyt, znaczki, kalendarze. Jego prace tworzą klasykę światowego plakatu, do którego, w latach 50, wszedł spektakularnie plakatami tj. “Czerwona oberża” , „Bulwar zachodzącego słońca” czy „Mazowsze” (został powielony w milionie egzemplarzy).

  Był pionierem we wprowadzeniu do plakatu elementów malarstwa. Z ogromnej ilości projektów wyłonił się jego charakterystyczny, niepowtarzalny styl, inspirowany pop-artem, secesją, komiksem, malarstwem naiwnym, sztuką ludową…Obok Jana Leśnicy, Henryka Tomaszewskiego, Romana Cieślewicza czy Józefa Mroszczaka, u którego studiował, współtworzył polską szkołę plakatu, która w drugiej połowie XX była artystyczną potęgą. Współpracował z pierwszym polskim magazynem lifestyle’owym “Ty i Ja”.

  Zdobywca wielu nagród, m.in. Grand Prix Toulouse Lautrec w Paryżu, “The Hollywood Reporter” w Los Angeles (za prace do „Ziemi obiecanej” i „Psów wojny”), złotych medali na Międzynarodowych Biennale Plakatu w Warszawie i Lahti. Odznaczony w 2006 roku Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.  *Ślązak Roku 2013 już wybrany! Poznajcie zwycięzców DUŻO ZDJĘĆ
  *Koniec dramatu 32-letniej Małgosi Komorowskiej z Jastrzębia. Odzyska zdrowie?
  *Niesamowity rekord prędkości Pendolino w Polsce 291 km/h ZDJĘCIA + WIDEO
  *Wojak Boxing Night RELACJA+ZDJĘCIA Jonak i Kołodziej zwyciężają!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mik

   Zgłoś naruszenie treści

   asd http://www.expressilustrowany.pl/artykul/1053424,legia-lazio-na-zywo-gdzie-transmisja-legia-lazio-gdzie-w-tv-online,id,t.html poj

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama