Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Woźniczka: Stacja Naukowa PAU to okazja do promowania Górnego Śląska

Zygmunt Woźniczka
Prof. Zygmunt Woźniczka
Prof. Zygmunt Woźniczka Arkadiusz Gola
W Katowicach powstała pierwsza w Polsce Stacja Naukowa Polskiej Akademii Umiejętności. Do tej pory stacje istniały tylko w Nowym Jorku i Montrealu. - Stacja PAU, to nie tylko szansa na rozwijanie współpracy między różnymi uczelniami i badaczami, ale również okazja do wypromowania Górnego Śląska - mówi prof. Zygmunt Woźniczka. Rozmawia Bartosz Pudełko

W Katowicach powstała pierwsza w Polsce Stacja Naukowa Polskiej Akademii Umiejętności. Do tej pory stacje istniały tylko w Nowym Jorku i Montrealu. To nobilitacja?
Uważam, że tak. Nie tylko dla UŚ i środowiska akademickiego, ale też dla całego regionu. Stacja PAU, to nie tylko szansa na rozwijanie współpracy między różnymi uczelniami i badaczami, ale również okazja do wypromowania Górnego Śląska. Pokazania jego specyfiki na zewnątrz. To również zacieśnienie relacji między Katowicami a Krakowem.

Czym będzie się zajmować stacja?
O tym zadecydują władze PAU (kierownikiem stacji będzie prof. Marek Zrałek - przyp. red.). Moim zdaniem dobrze, by była ona płaszczyzną wymiany poglądów i prowadzenia interdyscyplinarnych badań w wielu kontekstach w tym w historycznym, kulturowym, społecznym.

Jednym z zadań stacji będzie opracowanie historii Śląska?
Mam nadzieję, że tak się stanie. To będzie to ciężka i długotrwała praca dla wielu osób. Na temat historii i kultury Górnego Śląska powstało wiele prac, ale to nie znaczy, że nie można prowadzić kolejnych badań. Nie powinna to być wizja jednostronna . Należałoby dążyć do ukazania różnorodności tej ziemi w szerokim kontekście ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. Należy pokazać wzajemne i niezwykle ważne relacje z Małopolską, Lwowem czy Zagłębiem Dąbrowskim i dalej z Czechami i oczywiście z Niemcami. Wpływy tych ostatnich na dzieje i kulturę regionu są oczywiście niepodważalne i ważne, ale nie jedyne, o czym niekiedy ostatnio zapominano. Siłą Górnego Śląska jest właśnie jego wielokulturowość, która wcale przecież nie musi być konfliktowa. Spójrzmy na ludzi tu żyjących: Ślązaków, osoby z Kresów Wschodnich, Zagłębia Dąbrowskiego czy innych regionów Polski. Oni wszyscy potrafili i potrafią ze sobą żyć. Były konflikty, często bardzo bolesne, niekiedy podsycane przez władze, ale przeważyła współpraca. W naszej historii jest naprawdę więcej momentów, które nas łączyły, niż dzieliły. I to należałoby pokazać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Prof. Woźniczka: Stacja Naukowa PAU to okazja do promowania Górnego Śląska - Dziennik Zachodni