Mama i tata idą na studia, a dziecko do klubu WSB w Dąbrowie...

  Mama i tata idą na studia, a dziecko do klubu WSB w Dąbrowie Górniczej

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mama i tata studiują za ścianą, a dzieci - świetnie się bawią w tym oryginalnym klubie w Dąbrowie Górniczej
  1/2
  przejdź do galerii

  Mama i tata studiują za ścianą, a dzieci - świetnie się bawią w tym oryginalnym klubie w Dąbrowie Górniczej ©WSB

  Przewijak i podgrzewacz pokarmu można znaleźć tuż obok... dziekanatu, a w menu klubu studenckiego wyszukać jakiś smakołyk dla malucha. I to wszystko na najprawdziwszych studiach! Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej pod patronatem Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego rozpoczęła pierwszy w Polsce projekt pod hasłem "Mama i tata idą na studia", który umożliwi młodym rodzicom naukę.
  Rodzice często nie mają nikogo, kto mógłby się zaopiekować dziećmi, a dla tych najmniejszych rozstanie z mamą jest zbyt trudne. Poza tym np. są karmione piersią. Dostrzegając problem WSB rozpoczęła współpracę z pobliskim żłobkiem i przedszkolem, które będą dla studentów i pracowników dostępne siedem dni w tygodniu. Dzięki współpracy z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla dzieci niewidomych i niedowidzących w Dąbrowie Górniczej jest możliwość zapewnienia opieki dzieciom niepełnosprawnym. Dla rodzin posiadających dwoje, troje dzieci, dziecko niepełnosprawne lub wychowujących dziecko w ramach rodziny zastępczej, przewidziane są zniżki na ofertę edukacyjną.

  ZOBACZ KONIECZNIE ZDJĘCIA:
  MAMA I TATA IDĄ NA STUDIA W WSB


  Poza tym plan zajęć został tak ułożony, by całkowicie zminimalizować liczbę tzw. okienek, które niepotrzebnie przedłużają pobyt poza domem.

  - Projekt zakłada ścisłą współpracę z przedsiębiorcami, jednostkami samorządu terytorialnego oraz instytucjami kultury i sportu w celu wypracowania systemu dobrych praktyk i rozwiązań sprzyjających rodzinie - mówi prof. Zdzisława Dacko- Pikiewicz, rektor WSB. - Okazuje się, że kilka prostych rozwiązań zastosowanych na uczelni może w znaczny sposób odciążyć młodych rodziców - dodaje pani rektor.

  Rzeczywiście, po urodzeniu dziecka wiele młodych kobiet z województwa śląskiego nie wraca do pracy, nie może jej dostać, a największym problemem jest pogodzenie pracy, dalszej nauki, czy uzupełniania wykształcenia z wychowaniem dziecka. Takich kobiet jest w naszym regionie aż 22 tysiące. Badania pokazują jednak, że Polki chcą się uczyć i są coraz lepiej wykształcone. Z danych GUS wynika, że stale rośnie liczba kobiet studiujących. Okazuje się, że odsetek kobiet wśród wszystkich studiujących w roku akademickim 2010-2011 wyniósł prawie 60 procent! Z pewnością byłby jeszcze wyższy, ale wiele pań nie jest w stanie zapewnić opieki dzieciom. Kampania społeczna "Mama i tata idą na studia" ma charakter regionalny.

  - Uważam, że to pomysł warty naśladowania - mówi wicemarszałek województwa Aleksandra Gajewska. - Cieszę się z tej inicjatywy nie tylko jako samorządowiec, ale i matka. Ułatwia ona rodzicom zdobywanie edukacji, po drugie oswaja dzieci ze światem nauki, potrzebą dokształcania i podnoszenia kwalifikacji. Sama, jak wiele mam, miałam podobne problemy, gdy uzupełniałam wykształcenie - dodaje.

  Projekt WSB współgra z inicjatywami samorządu Dąbrowy Górniczej, gdzie od początku 2014 r. zacznie obowiązywać karta zniżkowa dla rodzin mających co najmniej dwoje dzieci.


  *Ślązak Roku 2013 już wybrany! Poznajcie zwycięzców DUŻO ZDJĘĆ
  *Koniec dramatu 32-letniej Małgosi Komorowskiej z Jastrzębia. Odzyska zdrowie?
  *Niesamowity rekord prędkości Pendolino w Polsce 291 km/h ZDJĘCIA + WIDEO
  *Wojak Boxing Night RELACJA+ZDJĘCIA Jonak i Kołodziej zwyciężają!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama