Fundacja Rodzin Górniczych ma ponad 2,5 mln zł i pomaga...

  Fundacja Rodzin Górniczych ma ponad 2,5 mln zł i pomaga rodzinom ofiar wypadków

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Fundacja Rodzin Górniczych pomaga ofiarom wypadków w kopalniach

  Fundacja Rodzin Górniczych pomaga ofiarom wypadków w kopalniach ©ARC Dziennik Zachodni

  Fundacja Rodzin Górniczych, która od 1997 r. pomaga rodzinom ofiar wypadków w kopalniach, w tym roku m.in. rozwijała pomoc w leczeniu i rehabilitacji swych podopiecznych. Jej przedstawiciele mówią o potrzebie tworzenia szerszych, systemowych ram takiej pomocy.
  Fundacja Rodzin Górniczych pomaga ofiarom wypadków w kopalniach

  Fundacja Rodzin Górniczych pomaga ofiarom wypadków w kopalniach ©ARC Dziennik Zachodni

  Fundację Rodzin Górniczych założyły spółki górnicze i kopalnie. Wśród jej sponsorów jest kilkaset podmiotów. Oprócz ich darowizn, fundacja utrzymuje się z dobrowolnych składek górników. Zbliżający się dzień patronki górników, św. Barbary (4 grudnia), to okazja do podsumowania całorocznych działań. Podczas corocznych barbórkowych spotkań z podopiecznymi fundacji jej zarząd informuje m.in. o wykorzystaniu otrzymanych od darczyńców środków.


  Tegoroczne takie spotkanie odbędzie się 14 grudnia. Jak przekazał PAP prezes Fundacji Ryszard Wyględacz, w tym roku pozyskana kwota – podobnie jak w ostatnich latach – przekroczy 2,5 mln zł. Do tego dochodzi ok. 200 tys. zł w ramach projektu preferencyjnych kredytów dla wdów po górnikach na rozkręcenie ich własnych biznesów (fundacja prowadzi go we współpracy z jednym z banków spółdzielczych).

  Prócz realizacji głównych celów statutowych (w postaci m.in. przyznawania stypendiów i zapomóg) w tym roku władze fundacji rozwijały pomoc w leczeniu i rehabilitacji wdów, niepełnosprawnych dzieci oraz inwalidów. „Organizujemy turnusy i pobyty lecznicze, mamy podpisane umowy z rehabilitantami. Jesteśmy też na etapie podpisywania porozumienia o współpracy z czeskim uzdrowiskiem Teplice; otrzymaliśmy tam naprawdę dobre warunki” - powiedział PAP Wyględacz.

  Jak przypomniał, fundacja od lat organizuje wyjazdy na wczasy i kolonie dla swoich podopiecznych. „Staramy się przechodzić z formy wczasów bardziej na pobyty lecznicze. Zależy nam, by nasi podopieczni, a w szczególności wdowy, które są szczególnie dotknięte przez życie, miały możliwość odetchnięcia, a jednocześnie przejścia przez cały cykl potrzebnych badań i zabiegów” - wskazał prezes fundacji.

  W ub. tygodniu fundacja współorganizowała z Głównym Instytutem Górnictwa konferencję nt. solidarności zawodowej i dobrych praktyk w branży wydobywczej – przede wszystkim pod kątem opieki nad osobami pokrzywdzonymi. Prócz przedstawicieli wielkich spółek, jak KGHM czy PGNiG, uczestniczyli w niej m.in. reprezentanci związków, samorządów i świata nauki, a także współpracującego z Fundacją Rodzin Górniczych czeskiego Stowarzyszenia Obywatelskiego „Święta Barbara”.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama