Konferencja: Kiedy dziecko jest chore [NASZ PATRONAT]

  Konferencja: Kiedy dziecko jest chore [NASZ PATRONAT]

  AGA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dziś konferencja naukowa pod patronatem Dziennika Zachodniego
  Konferencja: Kiedy dziecko jest chore [NASZ PATRONAT]

  ©123rf

  Studenckie Koło Naukowe Psychologów oraz Fundacja Mam Marzenie zapraszają na I Ogólnopolską Konferencję „Dziecko chore we współczesnym świecie”, która odbędzie się w dniach 2-3 grudnia na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Konferencja objęta jest honorowym patronatem Dziekana WPiP prof. zw. dr hab. Stanisława Juszczyka oraz patronatem medialnym Dziennika Zachodniego.

  Udział w konferencji jest bezpłatny. Poruszana problematyka będzie dotykać zarówno przyczyn choroby, jej konsekwencji dla życia dziecka i rodziny, jak i możliwości radzenia sobie i sposobów niesienia pomocy. Interdyscyplinarne podejście umożliwia przyjrzenie się temu tematowi z różnych perspektyw. Tego dnia będzie również możliwość obejrzenia przygotowanych na konferencję posterów.

  Drugi dzień konferencji przeznaczony jest na sesję warsztatową.Warsztaty umożliwią nabycie nowych, praktycznych umiejętności w pracy z dziećmi chorymi. Większość opiera się o różnorodne formy terapeutyczne, lub wspomagające rozwój.

  - Pragniemy pokazać różne aspekty związane z chorobą dziecka- z czynnikami odpowiedzialnymi za pojawienie się choroby, z możliwościami diagnostyki i leczenia, jakie daje współczesna medycyna, ale i ze szczególną sytuacją, w jakiej znajduje się chore dziecko, patrząc przez pryzmat jego funkcjonowania rodzinnego, szkolnego oraz prawnego - mówi dr Agnieszka Pasztak-Opiłka, psycholog z Uniwersytetu Śląskiego. Zaproszono wielu gości, reprezentujących różne dziedziny wiedzy: psychologów, pedagogów, lekarzy, prawników, nauczycieli, rehabilitantów oraz innych terapeutów.

  - Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat świat chorego uległ potężnym przemianom. Pacjent z roli biernego odbiorcy stał się konsumentem, mającym z jednej strony możliwość kupowania świadczeń medycznych (diagnostycznych, terapeutycznych), z drugiej został obarczony odpowiedzialnością za własne zdrowie, co nie zawsze jest dla niego łatwe i z czym nie zawsze sobie radzi. Powszechny dostęp do Internetu , przez współczesnych traktowany jako oczywistość, pozwala jednym kliknięciem nie tylko się "zdiagnozować", ale i szybko kupić procedury terapeutyczne. Z drugiej strony - nasze konsumenckie oczekiwania zderzają się z realiami polskiej służby zdrowia, zwłaszcza z problemem ograniczonych świadczeń medycznych - dodaje dr Pasztak-Opiłka.
  Pacjent zderza się też z ostrzałem artylerii reklamowej dotyczącej leków, suplementów, zabiegów leczniczo-kosmetycznych, poradników i zasypywany nawałem informacji doświadcza specyficznego przeciążenia informacyjnego, przez co jego wybory w zakresie leczenia przestają być tak racjonalne, jak by się tego oczekiwało.

  -Mamy nadzieję, że dzięki konferencji uda się wnieść wkład w zwalczanie nieprawdziwych stereotypów na temat chorób dziecięcych, dotyczących np. źródeł problemów dzieci w nauce. Dzieci takie często postrzegane są jako leniwe, natomiast natura problemu może leżeć zupełnie gdzieś indziej - mówi Magda Jankowska- przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Psychologów SKNP przy Instytucie Psychologii UŚ.


  *Ślązak Roku 2013 już wybrany! Poznajcie zwycięzców DUŻO ZDJĘĆ
  *Koniec dramatu 32-letniej Małgosi Komorowskiej z Jastrzębia. Odzyska zdrowie?
  *Niesamowity rekord prędkości Pendolino w Polsce 291 km/h ZDJĘCIA + WIDEO
  *Wojak Boxing Night RELACJA+ZDJĘCIA Jonak i Kołodziej zwyciężają!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Te:

   PiS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Tak

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama