Kompania ma plan: oszczędności i zwolnienia

  Kompania ma plan: oszczędności i zwolnienia

  Zdjęcie autora materiału

  Aldona Minorczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Niezadowolenia z programu Kompanii Węglowej nie kryją związki zawodowe.
  1/2
  przejdź do galerii

  Niezadowolenia z programu Kompanii Węglowej nie kryją związki zawodowe. ©Wojcech Barczyński

  Zarząd Kompanii Węglowej chce zawieszenia na 3 lata części świadczeń. To m.in. tzw. kredkowe, dopłaty do deputatów węglowych, część funduszu motywacyjnego. W sumie 2 proc. wynagrodzeń. Rocznie ma to dać około 90 mln zł oszczędności. Same pensje ruszone nie zostaną.
  Zarząd Kompanii ma gotowy projekt restrukturyzacji spółki. Zanim jednak przekaże go radzie nadzorczej musi przeprowadzić konsultacje ze związkami zawodowymi i radą pracowniczą. Zmiany są poważne. To łączenie kopalń, szukanie oszczędności i znaczne ograniczenie zatrudnienia. Na dzień dobry cięcia mają dotknąć administrację, gdzie ubędzie 800-1000 etatów. Jak przekonuje zarząd jest jednak szansa, że nikt pracy nie stanie o ile skorzysta z propozycji zmiany jej miejsca.
  Będą propozycje zatrudnienia w spółkach wykonujących usługi dla kopalń, na stanowiskach fizycznych. Wiceprezes Piotr Rykala wyliczył, że obecnie w spółce pracuje 55 tys. osób, z czego 41,8 tys. pod ziemią.

  - Planujemy żeby w 2020 roku osiągnąć poziom zatrudnienia 38 600 osób, z tego 30 tys. pod ziemią. To da spadek o 16 400 osób, ale proszę pamiętać, że w tej liczbie jest kopalnia Knurów-Szczygłowice zatrudniająca 5800 osób. Te osoby nie stracą pracy, a jedynie zmienią pracodawcę, o ile dojdziemy do porozumienia w sprawie sprzedaży z Jastrzębską Spółką Węglową – mówi wiceprezes Rykala.

  Do 2020 roku przyjętych zostanie 6500 osób – absolwentów szkół górniczych: średnich i wyższych. W 2014 roku na emeryturę przejdzie około 5000 górników, w następnych latach po od 2500 do 1600 osób.

  Na dzisiejszej konferencji prasowej p.o. prezesa Kompanii Marek Uszko nie chciał zdradzać szczegółów planu restrukturyzacji spółki. Po tym jak zaopiniuje go strona społeczna musi zaakceptować go rada nadzorcza, która odrzuciła dwa poprzednie plany.
  - Jeśli odrzuci obecny plan odbiorę to jako sygnał, że jako zarząd nie mamy mandatu do dalszego prowadzenia spraw spółki. Jednak w planie ujęliśmy wszystkie oczekiwania rady jakie padały pod treścią programu i mam nadzieję, że zostanie on przyjęty – mówi Marek Uszko.

  Niezadowolenia z programu nie kryją związki zawodowe. Tak Solidarność, jak i WZZ Sierpień 80 nazywają go planem likwidacyjnym.


  *Ślązak Roku 2013 już wybrany! Poznajcie zwycięzców DUŻO ZDJĘĆ
  *Koniec dramatu 32-letniej Małgosi Komorowskiej z Jastrzębia. Odzyska zdrowie?
  *Niesamowity rekord prędkości Pendolino w Polsce 291 km/h ZDJĘCIA + WIDEO
  *Wojak Boxing Night RELACJA+ZDJĘCIA Jonak i Kołodziej zwyciężają!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama