Drogowa Trasa Średnicowa: kierowcy chcą jechać 110 km/h

  Drogowa Trasa Średnicowa: kierowcy chcą jechać 110 km/h

  Justyna Toros

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Drogowa Trasa Średnicowa: kierowcy chcą jechać 110 km/h
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Marzena Bugała-Azarko

  Aż 39 proc. kierowców, którzy wzięli udział w naszej internetowej sondzie na stronie dziennikzachodni.pl, uważa, że na Drogowej Trasie Średnicowej powinno obowiązywać ograniczenie prędkości do 110 km na godzinę, czyli o 10 km więcej niż obecnie. 34 proc. jest zdania, że dozwolona prędkość mogłaby być jeszcze wyższa. Skąd takie opinie? Kierowcy przyznają, że większość samochodów jeździ tu szybciej, często 120, 130, a rekordziści i 180 kilometrów na godzinę!
  - Wiem, że to nie jest autostrada, ale ograniczenie do 100 kilometrów jest śmieszne. To fikcja, bo nikt tyle nie jedzie, chyba że policja stoi z radarem... - napisał internauta "Waldi". "Paula02" podkreśla zaś, że prędkość 110 km/h jest optymalna i bezpieczna.

  Czy zatem zmiana jest możliwa? Technicznie - tak.

  CZYTAJ RÓWNIEZ:
  Drogowa Trasa Średnicowa - skąd ograniczenia prędkości?


  - Jeśli zarządca drogi chciałby, aby prędkość została podniesiona, to musi się zgłosić do nas z wnioskiem - wyjaśnia Włodzimierz Mogiła z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. - Wtedy przygotowywana jest analiza pod względem bezpieczeństwa i jeśli nie dochodzi tu do wielu wypadków, których przyczyną jest nadmierna prędkość, to można zmienić oznakowanie - tłumaczy.

  Sami policjanci przeciwwskazań nie widzą, jednak bez wniosku nic zrobić nie mogą.

  Co istotne, podniesienie prędkości wcale nie musi obowiązywać na całej DTŚ-ce. Pojedyncze miasto również może wystąpić z takim wnioskiem i wtedy podniesienie prędkości nastąpi na jednym odcinku.

  Nowe tablice zawieszone nad chorzowskim odcinkiem DTŚ-ki pozwalają na mierzenie prędkości przejeżdżających samochodów. Rekordzista z ubiegłego weekendu jechał ponad 170 km/h, a od chwili uruchomienia systemu, największa odnotowana prędkość auta wynosiła... ponad 200 km/h! Statystyki są jednak nie najgorsze, bo średnia prędkość kierowców wynosi od 92 do 106 km/h.

  - DTŚ jest szczególną drogą i nie wyobrażam sobie, żeby prędkość mogła być na niej podwyższona - ocenia jednak Piotr Wojtala, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie. - Jest poprowadzona przez centrum miast, z dużą liczbą zjazdów oraz węzłów. Dlatego obowiązujące ograniczenie jest uzasadnione i nie wynika wyłącznie z przepisów ruchu drogowego - wyjaśnia.

  Kierowcy jednak zagrożenia nie widzą i w większości są zdania, że prędkość mogłaby zostać na DTŚ podniesiona nawet do 120 km/h. Ale sobotni wypadek na chorzowskim odcinku, kiedy kierowca, który jechał prawie 130 km/h i na łuku wpadł w poślizg, pokazuje, że to byłoby już niebezpieczne, szczególnie w zimie.

  DTŚ, która na razie biegnie od Katowic, przez Chorzów, Świętochłowice i Rudę Śląską do granicy z Zabrzem, codziennie przejeżdża ok. 50 tys. samochodów. Ruch jest tu duży i odbywa się na trzech pasach.  *Ślązak Roku 2013 już wybrany! Poznajcie zwycięzców DUŻO ZDJĘĆ
  *Koniec dramatu 32-letniej Małgosi Komorowskiej z Jastrzębia. Odzyska zdrowie?
  *Niesamowity rekord prędkości Pendolino w Polsce 291 km/h ZDJĘCIA + WIDEO
  *Wojak Boxing Night RELACJA+ZDJĘCIA Jonak i Kołodziej zwyciężają!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chorzowski STOPER

   ---- (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   mówi HAMULCOWY ....- "DTŚ jest szczególną drogą i nie wyobrażam sobie, żeby prędkość mogła być na niej podwyższona - ocenia jednak Piotr Wojtala, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w...rozwiń całość

   mówi HAMULCOWY ....- "DTŚ jest szczególną drogą i nie wyobrażam sobie, żeby prędkość mogła być na niej podwyższona - ocenia jednak Piotr Wojtala, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie. - Jest poprowadzona przez centrum miast, z dużą liczbą zjazdów oraz węzłów. Dlatego obowiązujące ograniczenie jest uzasadnione i nie wynika wyłącznie z przepisów ruchu drogowego - wyjaśnia." zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama