Każdy chce być pierwszym

  Każdy chce być pierwszym

  Monika Krężel

  Recenzja książki NASTĘPCA
  Książka NASTĘPCA zaczyna się pamiętną dla Polaków datą. 13 grudnia 1981 r. w niewyjaśniony do dziś sposób ginie ówczesny następca albańskiego dyktatora Hodży.

  Czy to było samobójstwo czy może zabójstwo? Zwłaszcza, że w domu była przecież córka Następcy, która o drugiej w nocy widziała palące się w pokoju ojca światło. Byli też syn i matka, która pierwszy raz od wielu miesięcy zasnęła kamiennym snem, choć wcześniej cierpiała na bezsenność.


  Od tego wydarzenia wychodzi autor książki. W przypadku przyjęcia hipotezy o zabójstwie, można założyć, że Następca zostanie uznany za Męczennika Rewolucji zgładzonego przez grupę spiskowców. W przypadku samobójstwa z kolei zapewne sam Następca zrozumiał swe błędy i przewinienia wobec partii i Wodza, który panuje nawet nad ludźmi we śnie.

  Stary Wódz nie ufa nikomu, dla niego jest oczywiste, że każdy nowy następca to śmiertelny wróg, który prędzej czy później będzie chciał być pierwszym. Pomysł Wodza na dalsze panowanie jest prosty: zgładzić Następcę rękami szefa bezpieki, a potem wyeliminować mordercę. Ten plan napotyka jednak trudności...

  Autor książki, Ismail Kadare urodził się w 1936 r. na południu Albanii. Po studiach w Moskwie wrócił do Albanii w 1960 r., gdy jego ojczyzna zerwała stosunki dyplomatyczne ze Związkiem Radzieckim. Od lat typowany jest na kandydata do literackiej nagrody Nobla.

  Ismail Kadare, NASTĘPCA, Świat Książki, Warszawa 2008, stron 143, cena 22,90 zł

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama