Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palisz w piecu odpadkami? Będą kary

Paweł Pawlik
Głównym źródłem niebezpiecznych pyłów w powietrzu są gospodarstwa domowe. Dlatego kontrole są niezbędne
Głównym źródłem niebezpiecznych pyłów w powietrzu są gospodarstwa domowe. Dlatego kontrole są niezbędne Marcin Oliva Soto
Od poczatku sezonu grzewczego, czyli od listopada, strażnicy miejscy na Śląsku sprawdzają, czym mieszkańcy palą w piecach. Jeśli jako podpałki używamy starych kolorowych magazynów, albo dorzucamy do pieca rozbitą na drzazgi starą szafkę czy... zepsuty but możemy spodziewać się kontroli i mandatu, wystawionego nawet na 500 zł.

Problem spalania śmieci szczególnie nasila się właśnie okresie jesienno-zimowym. Wielu z nas, chcąc oszczędzić na węglu, próbuje ogrzać swoje domy spalając odpady w domowych piecach i kotłowniach.

Podczas spalania śmieci do atmosfery przedostają się groźne substancje, które mogą powodować wiele chorób. - W województwie śląskim stężenia pyłu zawieszonego są wyższe niż w innych częściach Polski - przypomina Andrzej Szczygieł, naczelnik wydziału monitoringu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. - Spowodowane to jest m.in. największą w kraju gęstością zabudowy, w tym starej zabudowy mieszkaniowej i łatwiejszy dostęp do paliw o gorszych parametrach - dodaje.

Nic dziwnego, że w miastach naszego regionu prowadzone są kontrole. Prowadzone są przez funkcjonariuszy straży miejskiej zgodnie z artykułem 379 Prawa ochrony środowiska.

- Strażnicy korzystają z ochrony prawnej przewidzianej dla inspektorów ochrony środowiska - mówi Piotr Saternus, komendant Straży Miejskiej w Siemianowicach Śląskich.

Wspomniana ustawa upoważnia marszałka województwa, starostę, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, do wyznaczenia jednostki, która będzie prowadzić kontrole. Najczęściej te obowiązki są przekazywane właśnie straży miejskiej.

- Aby działalność organów ochrony środowiska była skuteczna, zostały im przyznane odpowiednie uprawnienia. Ustawodawca upoważnił między innymi funkcjonariuszy straży gminnej do podejmowania czynności kontrolnych - mówi Daniel Reck z katowickiej kancelarii adwokackiej Duraj Reck i Partnerzy.

Podczas inspekcji właściciel posesji ma obowiązek wpuścić funkcjonariuszy i pokazać instalację grzewczą, czyli piec centralny i umożliwić przeprowadzenie kontroli.

Kontrolerzy do domu czy mieszkania mogą zapukać od godziny 6 do 22. Natomiast w przypadku działalności gospodarczej kontrola może pojawić się o każdej porze dnia lub nocy.

Od początku listopada straż miejska w Katowicach przeprowadziła już ponad 40 takich kontroli. - W jednym przypadku potwierdzono na miejscu spalanie odpadów, winnym - pobrano próbkę do analizy - mówi Piotr Piętak, zastępca komendanta katowickiej straży miejskiej. - Wszystkie listopadowe kontrole przeprowadzone zostały w wyniku skarg - dodaje.

Zgłoszenia mieszkańców często jednak okazują się fałszywymi alarmami. Zdarza się bowiem, że ciemny dym lecący z kominów jest wynikiem palenia wilgotnym węglem albo drewnem, co nie jest niedozwolone. Jeśli jednak podczas kontroli okaże się, że w palenisku znajdują się odpadki, na właściciela posesji może być nałożony wysoki mandat.

Ale to nie wszystko. W przypadku odmowy właściciela poddania się kontroli, zgodnie z literą prawa, grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech. I choć funkcjonariusze twierdzą, że kontrole odbywają się w spokojnej i przyjaznej atmosferze, to ten zapis kodeksu karnego ma moc przekonywania.

Dodajmy, że na grudzień tylko w Katowicach zaplanowanych jest 150 kontroli. Również inne miasta przygotowują się do podobnych kontroli, między innymi Wodzisław Śląski i Siemianowice Śląskie.

*Regionalna lista płac. Sprawdź, ile zarabiają [ZAROBKI OD 100 ZŁ DO 1 MLN ZŁ]
*Kuchenne Rewolucje w Tychach: Dom Bawarski Tychy Magdy Gessler [ZDJĘCIA + WIDEO]
*Najpiękniejsze polskie kolędy [POSŁUCHAJ i WYBIERZ]
*Najlepsze prezenty na święta Bożego Narodzenia [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!