Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, żeby wyjechać do sanatorium? [PORADNIK]

Monika Krężel
NFZ doręcza pacjentowi potwierdzone skierowanie. Stara się to robić z około dwumiesięcznym wyprzedzeniem, jednak nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia. N/z Nałęczów Zdrój
NFZ doręcza pacjentowi potwierdzone skierowanie. Stara się to robić z około dwumiesięcznym wyprzedzeniem, jednak nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia. N/z Nałęczów Zdrój Photodisc
Aby wyjechać do sanatorium trzeba uzbroić się w cierpliwość i krok po kroku realizować zalecenia, by nasze skierowanie na leczenie uzdrowiskowe zostało zaakceptowane. Przepisy, na podstawie których pacjenci starają się o skierowanie są przejrzyste i od lat nie zmieniają się. OTO NAJNOWSZE PRZEPISY. Pamiętajmy tylko, że co roku zmieniają się opłaty za pobyt w sanatorium.

Pierwszy krok - wizyta u lekarza

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego (musi mieć podpisaną umowę z NFZ lub pracować w zakładzie opieki zdrowotnej, który taką umowę posiada).

Lekarz bierze pod uwagę:
1. aktualny stan zdrowia osoby, która chce wyjechać do sanatorium,
2. brak przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego,
3. oczekiwany wpływ leczenia uzdrowiskowego na jej stan zdrowia,
4. zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego, ale nie częściej niż raz na 18 miesięcy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Jak NFZ kieruje do szpitala uzdrowiskowego, jak do sanatorium, jak na rehabilitację? [NASZE SPRAWY]

Drugi krok - gotowy druk

Lekarz wypisuje skierowanie, w którym powinien zawrzeć m.in. takie informacje, jak: dane pacjenta, dane potwierdzające, że lekarz ma umowę z NFZ, informacje o aktualnym stanie zdrowia pacjenta, a także o chorobie, która jest podstawą wystawienia skierowania, informacje o schorzeniach współistniejących.

Do skierowania nie trzeba dołączać wyników badań (np. laboratoryjnych, EKG, zdjęć rentgenowskich itp.), lekarz wpisuje je na druku skierowania.

Trzeci krok - prosto do NFZ

Skierowanie zostaje wysłane do oddziału wojewódzkiego NFZ w zamkniętej kopercie opatrzonej napisem „skierowanie na leczenie uzdrowiskowe" umieszczonym w prawym dolnym rogu koperty pod adresem odbiorcy.

Skierowanie może przesłać do NFZ nie tylko lekarz, ale także zainteresowany pacjent.

Skierowanie jest rejestrowane w ogólnopolskim Systemie Obsługi Lecznictwa Uzdrowiskowego i otrzymuje swój indywidualny numer, wyznaczający jednocześnie miejsce w kolejce oczekiwania.

UWAGA! NFZ ostatecznie kwalifikuje pacjenta do wyjazdu do sanatorium, rozpatruje każde skierowanie, które wpłynęło do oddziału.

Czwarty krok - ocena specjalisty

W oddziale NFZ lekarz specjalista w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej ocenia, czy pacjent powinien ze względu na stan zdrowia wyjechać do sanatorium.

Lekarz specjalista z NFZ może zażądać od lekarza, który wystawił skierowanie, aby w wyznaczonym terminie dostarczył dokumentację medyczną potrzebną do ustalenia rodzaju i zakresu leczenia uzdrowiskowego; uzupełnił lub zaktualizował dokumentację lub przeprowadził dodatkowe badania.

Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego lub pacjent po uzupełnieniu skierowania odsyła je z powrotem do NFZ. Jest ono rozpatrywane według daty pierwotnego wpływu do NFZ, czyli nie traci kolejki.

Na decyzję o tym, czy skierowanie faktycznie jest zasadne i sanatorium się należy, trzeba poczekać do 30 dni od daty jego wpływu do NFZ. Termin ten może zostać przedłużony maksymalnie o 14 dni w przypadku, kiedy skierowanie wymaga uzupełnienia lub dostarczenia wyników badań dodatkowych.

Piąty krok - oto termin

Jeżeli ocena jest pozytywna, do pacjenta wysłana zostaje informacja o zarejestrowaniu skierowania, a także rodzaju leczenia uzdrowiskowego i jego profilu oraz o przypuszczalnym okresie oczekiwania na wyznaczenie terminu kuracji.

Szósty krok - wyjazd

Oddział wojewódzki NFZ potwierdza pacjentowi skierowanie do miejscowości wskazanej przez lekarza Funduszu, wyznacza datę rozpoczęcia leczenia i czas jego trwania. Następnie doręcza pacjentowi potwierdzone skierowanie. Stara się to robić z około dwumiesięcznym wyprzedzeniem, jednak nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia. Doręczając skierowane na leczenie w sanatorium NFZ informuje również o zasadach odpłatności za pobyt i wyżywienie w sanatorium.

Przeglądarka

Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia (www.nfz.gov.pl) zainstalowana jest przeglądarka skierowań na leczenie uzdrowiskowe. Wystarczy wpisać numer swojego skierowania, żeby się dowiedzieć, na jakim jest ono etapie. Pojawią się tam takie informacje, jak: data wpływu skierowania do oddziału NFZ, ocena lekarza balneologa, numer w kolejce, miejsce i termin leczenia.

PAMIĘTAJ!

• NFZ nie organizuje i nie pokrywa kosztów dojazdu do uzdrowiska
• jeśli do sanatorium wybierzemy się w miesiącach letnich (II sezon rozliczeniowy według stawek określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia) zapłacimy więcej niż między 1 października a 30 kwietnia (I sezon rozliczeniowy)
• NFZ nie ponosi kosztów częściowej odpłatności za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatoriach uzdrowiskowych według obowiązujących stawek określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia
• nie ponosi także dodatkowych opłat w zależności od przepisów lokalnych obowiązujących w miejscu położenia sanatorium, np. opłat klimatycznych
• nie finansuje kosztów zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych w sanatoriach uzdrowiskowych, jeśli koszty nie są związane z chorobą będącą bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

NFZ nie finansuje pobytu opiekuna świadczeniobiorcy korzystającego z sanatorium
• jeśli ubezpieczony w trakcie trwania turnusu zrezygnuje z własnej woli lub zostanie odesłany z powodu złego zachowania, nie dostanie zwrotu pieniędzy, które wpłacił na samym początku pobytu w sanatorium.
• NFZ nie ma obowiązku zapewnić wspólnego wyjazdu małżonkom czyli w tym samym terminie i do tego samego sanatorium
Jedyną możliwością skorzystania z leczenia uzdrowiskowego w terminie dogodnym dla pacjenta oraz innej osoby, jest realizacja skierowania w warunkach ambulatoryjnych.

SERWIS ZDROWIE NA DZIENNIKZACHODNI.PL [CZYTAJ]

NASZE SPRAWY NA DZIENNIKZACHODNI.PL [CZYTAJ]


*Regionalna lista płac. Sprawdź, ile zarabiają [ZAROBKI OD 100 ZŁ DO 1 MLN ZŁ]
*Kuchenne Rewolucje w Tychach: Dom Bawarski Tychy Magdy Gessler [ZDJĘCIA + WIDEO]
*Najpiękniejsze polskie kolędy [POSŁUCHAJ i WYBIERZ]
*Najlepsze prezenty na święta Bożego Narodzenia [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!