Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywa pamięć, czyli wspomnienia emerytowanych górników z Górnego Śląska [KIM ONI SĄ]

Patryk Drabek
Na kartach "Żywej pamięci" pojawiają się emerytowani górnicy
Na kartach "Żywej pamięci" pojawiają się emerytowani górnicy Arkadiusz Gola
W związku z Barbórką warto sięgnąć do archiwum tworzonego w naszym województwie, ale inspirowanego pomysłem Francuzów.

"Żywa pamięć" to wyjątkowy zbiór 20 wywiadów i zdjęć emerytowanych polskich górników. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest francuski region Nord-Pas de Calais, który nawiązał współpracę z Zabrzem oraz Zabytkową Kopalnią Węgla Kamiennego "Guido". Tym samym powstało archiwum, które może być w przyszłości przyczynkiem do powstania prac naukowych.

Przedsięwzięcie było realizowane w latach 2011-2012. Zdjęcia wykonał fotoreporter DZ Arkadiusz Gola, a wywiady z górnikami przeprowadziła Katarzyna Karuzel. - Sam pomysł zrodził się we Francji, w regionie podobnym do województwa śląskiego ze względu na to, że również tam są tradycje górnicze. Francuzi zwrócili nam uwagę na to, że to najlepszy moment do tego, by udokumentować historie emerytowanych górników. Tym samym powstał projekt obejmujący świadectwa na temat ich warunków życia, wspomnień oraz anegdot - podkreśla Katarzyna Karuzel.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Średnie zarobki w kopalniach: 6-7 tysięcy złotych. Zarobki górników [OFICJALNE DANE SPÓŁEK]

Wszystkim zadano te same pytania, by sprawdzić jakie są między nimi podobieństwa, a jakie różnice, także w kontekście innych krajów.

Górników pytano między innymi o to, w jakim wieku i w jakich okolicznościach przystąpili do pracy w kopalni, jaki był ich zawód, czy mieli w kopalni jakiś przydomek, jakie są najlepsze i najgorsze wspomnienia związane z kopalnią, co jest najtrudniejsze w zawodzie górnika, jak postrzegano górnika w społeczeństwie, czy cieszyliby się, gdyby ich dzieci uprawiały ten sam zawód, jak wyobrażają sobie życie górników w innych krajach,czy też jak wyglądało ich życie osobiste poza pracą.

Co ciekawe, na końcu broszury znajdziemy słownik wyrażeń używanych przez polskich górników ze Śląska. Na pytanie o jedno słowo lub wyrażenie związane z kopalnią odpowiadali oni najczęściej, że szli "na gruba". Słowo wywodziło się od niemieckiego "Grube", czyli kopalni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!