Ważne
  Miasto wyburzyło budynek prywatnych właścicieli w Dąbrowie...

  Miasto wyburzyło budynek prywatnych właścicieli w Dąbrowie Górniczej [ZDJĘCIA]

  PAS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tak wygląda miejsce po wyburzeniu budynku
  1/10
  przejdź do galerii

  Tak wygląda miejsce po wyburzeniu budynku ©Łukasz Zalega

  Jeszcze w ubiegłym tygodniu stała, a dzisiaj już jej nie ma. W Dąbrowie Górniczej kamienica należąca do prywatnych właścicieli została zrównana z ziemią. Powód: zagrażała bezpieczeństwu mieszkańców ZOBACZ ZDJĘCIA
  We wtorek zniknęła całkowicie rozpadająca się kamienica, która od dwóch lat straszyła przechodniów i wszystkich gości, krórzy zawitali do Dąbrowy Górniczej koleją. Idąc od strony torów, bo dworca w mieście nie ma, wchodzili wprost na walący się budynek, którego części systematycznie spadały na jezdnię i chodnik. I własnie po kolejnym takim przypadku miasto za zgodą nadzoru budowlanego zdecydowało się na wyburzenie prywatnej własności, o którą właścicicle wcale nie dbają.


  Rozpadające się dwa budynki przy ul. Kościuszki 8, w samym centrum miasta, na stałe wpisały się już w krajobraz miasta. Wydawałoby się, że nie powinno być problemów z ich wyburzeniem, ale sytuacja była jednak skomplikowana.

  W kwietniu 2006 roku Rada Miejska podjęła uchwałę, w której wyraziła zainteresowanie wykupem działki przy ul. Kościuszki 8 pod warunkiem uregulowania stanu prawnego przez właścicieli.

  – Przez te siedem lat „sukcesem” jest doprowadzenie przez postępowania spadkowe do określenia końcowego (przynajmniej na tę chwilę) liczby spadkobierców. Jest ich 17. Od 2007 roku PINB prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie „niedostatecznego stanu technicznego budynku”. Wydał dwie decyzje o rozbiórce. Pierwszą w grudniu 2010 roku, drugą w kwietniu 2013 roku. Właściciele wnoszą odwołania - informuje Lucyna Stępniewska z Urzędu Miejskiego.

  - Nie można dogadać się z właścicielami. Przez siedem lat nie uporządkowali spraw własnościowych, nie mają dokumentów, które można i trzeba skompletować. Wnieśli do sądu o założenie księgi, ale ze względu na brak dokumentów sąd odrzucił wniosek. Gdy nawet miasto rozbierze budynki, działka i tak dalej należeć będzie do osób prywatnych, miasto nie wyegzekwuje pieniędzy, a na dodatek może zostać zaskarżone, że działa na prywatnej własności. Właściciele podtrzymują dalej, że chcą sprzedać nieruchomość – informowała DZ niedawno Lucyna Stępniewska.

  Teraz sprawa wyglądałała jednak inaczej. Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego podtrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o konieczności rozbiórki rudery, bo ta rozsypywała się w oczach, a kawałki znów spadły na chodnik. Miasto szybko ogrodziło więc we wtorek działkę i w jeden dzień rozebrało kamienicę. Kosztowało to 17 tys. zł. Kosztami tego przedsięwzięcia obciążona została hipoteka nieruchomości, więc miasto ma nadzieję na odzyskanie tych pieniędzy.


  *Regionalna lista płac. Sprawdź, ile zarabiają [ZAROBKI OD 100 ZŁ DO 1 MLN ZŁ]
  *Kuchenne Rewolucje w Tychach: Dom Bawarski Tychy Magdy Gessler [ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Najpiękniejsze polskie kolędy [POSŁUCHAJ i WYBIERZ]
  *Najlepsze prezenty na święta Bożego Narodzenia [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rudera

   kato (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Bardzo dobra decyzja, nie chcemy takich ruder w Dąbrowie Górniczej.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama