Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert podpowiada: Jak można przyspieszyć ślub cywilny

JJ
arc.
Znamy się z moją dziewczyną wiele miesięcy. Postanowiliśmy zrobić naszym bliskim niespodziankę na święta Bożego Narodzenia i wziąć szybki ślub. Poszliśmy do urzędu stanu cywilnego z potrzebnymi dokumentami i poprosiliśmy o ślub w połowie grudnia. Niestety, kierownik USC nie zgodził się na taki przyśpieszony ślub i powiedział, że najwcześniej możemy pobrać się w styczniu. Dlaczego musimy czekać aż miesiąc na zawarcie małżeństwa? Czy jest możliwe skrócenie tego terminu? - pyta Czytelnik z Bytomia

Odpowiada Sławomir Zaremba, adwokat z Katowic:

Polskie przepisy stanowią, że małżeństwo przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego nie może być zawarte przed upływem miesiąca od dnia, kiedy osoby, które zamierzają je zawrzeć, złożyły w USC pisemne zapewnienie, że nie wiedzą nic o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie tego małżeństwa. Ten przepis, zawarty w art. 4 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, pozwala kierownikowi USC sprawdzić rzetelność zapewnień złożonych w kwestii braku przeszkód do zawarcia małżeństwa przez każdego z narzeczonych.

Zgodnie z zapisami ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, sądy i pozostałe organy państwowe są obowiązane przekazywać urzędom stanu cywilnego odpisy prawomocnych orzeczeń, ostatecznych decyzji oraz wszelkich dokumentów stanowiących podstawę do dokonania wpisu do ksiąg stanu cywilnego.

Po dokonaniu sprawdzenia okoliczności wskazanych w zapewnieniu, kierownik USC wydaje zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, oraz treść i datę złożonych przed nim oświadczeń w sprawie nazwisk przyszłych małżonków i ich dzieci.

Drugą, nie mniej istotną funkcją przepisu wprowadzającego miesięczny termin oczekiwania na zawarcie małżeństwa przed kierownikiem USC, jest wzbudzenie w młodych ludziach refleksji dotyczących dalekosiężnych skutków zawarcia małżeństwa we wszystkich dziedzinach ich życia, co bardzo często jest przez nich bagatelizowane.

W szczególności należy wziąć pod uwagę okoliczność, że wraz z zawarciem małżeństwa diametralnej zmianie ulegnie nasz dotychczasowy styl życia - odtąd będziemy odpowiedzialni już nie tylko za siebie, lecz za rodzinę, którą stworzyliśmy. Dodam, że doświadczenie zdobyte przeze mnie na sali sądowej każe wysnuć refleksję, iż bardzo często ciężar tej odpowiedzialności, brak poczucia obowiązku w połączeniu z tęsknotą za dawnym trybem życia, staje się przyczyną trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. (JJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!