Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zburzą Dezember Palast? Modernizacja reliktu PRL ma pochłonąć 125 mln zł. Czy warto?

Justyna Przybytek
Remontować czy wyburzyć gmach, w którym przed laty mieścił się Komitet Wojewódzki PZPR w Katowicach? Jeżeli zostanie, to najważniejszą sprawą jest, by po remoncie nie świecił pustkami
Remontować czy wyburzyć gmach, w którym przed laty mieścił się Komitet Wojewódzki PZPR w Katowicach? Jeżeli zostanie, to najważniejszą sprawą jest, by po remoncie nie świecił pustkami Arkadiusz Ławrywianiec
125 milionów złotych potrzeba, by wyremontować Dezember Palast (December Palace), jeden z bardziej charakterystycznych obiektów w śródmieściu Katowic. O pieniądze na ten cel magistrat chce starać się z funduszy unijnych. Dyskusja o konieczności tego remontu jest w stolicy aglomeracji bardzo gorąca, opozycyjni radni są bowiem zdania, że lepiej Biały Dom, oddany w 1979 roku, wyburzyć. No właśnie: co robić z takimi reliktami PRL? Burzyć, remontować, czy pozwolić im niszczeć?

Obecnie w Dezember Palast urzędują: NOSPR, Centrum Scenografii Polskiej, Teatr Korez, Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów, są też kluby muzyczne. Głównym lokatorem jest jednak Centrum Kultury Katowice. Gmach ma już swoje lata, a jego utrzymanie kosztuje. Stąd pomysł na jego termomodernizację oraz remont wnętrz. Ten drugi miałby być gruntowny, sala koncertowa w CKK ma bowiem zostać przebudowana w scenę teatralną z funkcjami estradowymi, planowane jest stworzenie części biurowej, sali kinowej dla 40 osób, restauracji teatralnej i barów na każdym piętrze.

Parking zamiast pałacu

W Katowicach będzie Centrum Kongresowe, jest Spodek, powstaje nowa siedziba dla NOSPR i jest kilka innych sal kulturalno-konferencyjnych - wylicza radny Tomasz Godziek. Wiceprezydent Katowic Marcin Krupa stwierdził, że sam jest za wyburzeniem CKK, ale...

- Ze względu na potencjalnie duży sprzeciw społeczny, nie będziemy tego robić, więc należy go remontować - mówił. Nie potencjalny, a realny sprzeciw społeczny nie powstrzymał jednak władz Katowic przed wyburzeniem innego reliktu PRL - Pałacu Ślubów przy Korfantego i stworzeniem w jego miejscu parkingu. Nie sprawił też, że miasto stanęło w obronie brutalistycznej hali rozebranego już dworca PKP.

A jednak w przypadku gmachu CKK urzędnicy są na razie niewzruszeni. Remontu chcą, ale odpowiedzi na pytania, jak po kosztownej renowacji zapełnią ogromny budynek, gdy do nowych siedzib wyniosą się NOSPR oraz CSP (oba będą w tzw. strefie kultury), nie mają. I dość wyjątkowo tym razem kwestie estetyki budynku podnoszone nie są, a to, że w gusta większości nie trafia, nie jest tajemnicą.

- Nie ma jednego gustu. Jeśli ktoś będzie przyzwyczajony do architektury wiejskiej, to modernistyczne centrum Katowic, zaprojektowane na dobrych podręcznikach architektury funkcjonalizmu, mu się nie spodoba. Nie można stosować zasady "vox populi, vox Dei", bo stosunek do architektury często wynika z przyzwyczajeń - komentuje dr Irma Kozina, historyk sztuki z Uniwersytetu Śląskiego.

Dbają Tychy i Zagłębie

To nie pierwszy raz, gdy w stolicy aglomeracji architektura z PRL-owskim rodowodem podnosi ciśnienie i rodzi ostre dyskusje.

Podobnie było w przypadku przebudowy dworca, remontu Superjednostki czy Skarbka. Najmniej wątpliwości budzi chyba remont Pałacu Młodzieży z lat 50. Zresztą - modernizacja tego obiektu uznawana jest za wzorcową. Podobne dyskusje toczą się wszędzie tam, gdzie budowle socmoderny są, czyli właściwie w całej Polsce. Kłopot jest na przykład w Parku Śląskim, gdzie od lat straszy "szkieletor", pozostałość po nieistniejącej już szklarni wieżowej - był plan modernizacji, teraz wiadomo, że zostanie rozebrany. Ale część reliktów PRL-u to dobra architektura, którą warto odnowić. Jeśli architektura jest dobra, kontrowersje budzą nieudolnie przeprowadzone modernizacje. Tak było kilka lat temu w Bytomiu. W budynku biblioteki miejskiej z 1974 roku przeprowadzono termo-modernizację, po której obiekt wyglądał gorzej niż przed remontem. Szklaną kurtynową elewację zastąpiono bowiem tynkiem, na którym namalowano… cegłę klinkierową.

Powszechna jest za to zgoda na przebudowę wieżowca KBO w Rybniku, który nowi inwestorzy mają zamiar zamienić w ekskluzywny biurowiec z hotelem.

Wyjątkowa jest także modernizacja Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Tak jak w katowickim Pałacu Młodzieży z pietyzmem odtwarzane są tu wnętrza, a piaskowce na elewacjach nie są okładane styropianem, a dokładnie czyszczone. Remont przeszedł również najwyższy w regionie budynek poza Katowicami - sosnowiecka Żyleta.

Najbardziej budynkami sprzed 40 i 50 lat zajmują się jednak... w Tychach - mieście, które całe należy uznać za relikt PRL-u. Na pewno słyszeliście choćby o słynnej Bramie Słońca, czyli charakterystycznym bloku. Powstał tu nawet specjalny szlak miejski "Od socrealizmu do postmodernizmu, czyli unikatowe Nowe Tychy" obejmujący najciekawsze przykłady tej myśli architektonicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zburzą Dezember Palast? Modernizacja reliktu PRL ma pochłonąć 125 mln zł. Czy warto? - Dziennik Zachodni