Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrzesień i tropikalne upały. To normalne?

Patryk Drabek
W czasie upału można odpocząć np. pod katowickimi palmami, jak Aleksandra Buczek i jej siostra Agnieszka Kramarczyk z synem
W czasie upału można odpocząć np. pod katowickimi palmami, jak Aleksandra Buczek i jej siostra Agnieszka Kramarczyk z synem Fot. lucyna nenow
Synoptycy nie mają wątpliwości, w najbliższych dniach wrócą upały. Eksperci: Nie można jednak mówić o anomalii pogodowej

Jeśli wrzesień będzie suchy, październik nie oszczędzi nam pluchy - tak brzmi przysłowie, które warto przytoczyć wobec temperatur, które pojawią się w naszym kraju w najbliższych dniach. Każdy, kto liczył na to, że wkrótce za oknami zobaczymy jesienną pogodę, srodze się zawiedzie, ponieważ termometry mogą wskazać nawet 30 stopni Celsjusza.

Na jesień będziemy musieli jeszcze trochę poczekać - potwierdza Grażyna Dąbrowska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Do 14 września nie przewidujemy zmian w pogodzie w porównaniu z tym, co widzimy teraz za oknem. Będzie ciepło i nie prognozujemy żadnych opadów w województwie śląskim. Możliwe jest jednak występowanie mgły ograniczającej widzialność do około 100-300 metrów - dodaje synoptyk.

Co zobaczymy na naszych termometrach? Od 28 do nawet 30 stopni Celsjusza, a ciepło i bezchmurnie będzie również w nocy. Prognozowane są temperatury oscylujące wokół 14-15 stopni Celsjusza.

Pomimo tego, że wrzesień kojarzy nam się przede wszystkim z początkiem jesieni, to specjaliści podkreślają, że w przypadku takich upałów nie można jednak mówić o anomaliach pogodowych.

- We wrześniu takie temperatury mieliśmy już także w poprzednich latach - zaznacza Lech Motyka, dyrektor Planetarium Śląskiego. - Na podstawie naszych obserwacji od 1962 roku, a więc od momentu, w którym nasza stacja meteorologiczna zaczęła pracować, ostatnie lata są rzeczywiście coraz cieplejsze, a średnie temperatury zarówno miesięczne, jak i roczne są wyższe - mówi Lech Motyka.

Prognozowana temperatura maksymalna około 30 stopni Celsjusza na terenie Polski jest związana z napływem gorącego zwrotnikowego powietrza z rejonu północno-zachodniej Afryki i Półwyspu Iberyjskiego.

- Mamy akurat taki układ baryczny. Kolokwialnie mówiąc, to powietrze nie ma gdzie „uciec” i dlatego napływa nad tę część Europy - tłumaczy Lech Motyka.

Jeszcze wczoraj Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie wydał ostrzeżenia dotyczącego upałów między innymi na terenie województwa śląskiego.

- Jeżeli tylko otrzymamy taki komunikat z IMGW, to natychmiast przekażemy go zarówno do samorządów, jak i na naszą stronę internetową. Informacje będą widoczne także dzięki Regionalnemu Systemowi Ostrzegania - podkreśla Grzegorz Kamienowski, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dodaje, że istotne jest to, by mieszkańcy regionu - w związku z zapowiadanymi upałami - uważali na siebie, ponieważ może dochodzić do omdleń.

- O ile mieszkańcy w sile wieku nie dostrzegają tego problemu, to omdlenia mogą dotyczyć osób w podeszłym wieku i takich, które cierpią na przewlekłe choroby - dodaje Grzegorz Kamienowski.

Zasady podczas upału. Słońce może być groźne

W jaki sposób nie doprowadzić do przegrzania naszego organizmu?

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przygotował dla mieszkańców porady związane z tym, jak należy zachowywać się podczas upału:

  • Ograniczmy do niezbędnego minimum przebywanie na słońcu, zwłaszcza w okresie najintensywniejszego działania promieni.
  • Utrzymujmy chłodne powietrze wewnątrz pomieszczenia, stosując żaluzje i rolety w drzwiach i oknach.
  • Przebywajmy wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Jeśli brakuje klimatyzacji, to przebywajmy na najniższym poziomie budynku, poza zasięgiem światła słonecznego;
  • Spożywajmy zbilansowane, lekkie posiłki.
  • Regularnie pijmy duże ilości wody. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek lub wątroby, będące na niskowodnej diecie oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinny skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów.
  • Wykluczmy spożywanie napojów alkoholowych.
  • Ubierajmy się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.
  • Nośmy okrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem.
  • Unikajmy zbytniego nasłonecznienia. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się.
  • Unikajmy skrajnych zmian temperatury.
  • Zredukujmy oraz ograniczmy wyczerpujące zajęcia. Osoby wysokiego ryzyka powinny przebywać w chłodnych miejscach.
  • Podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe. Przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach, ścierniskach, zachowajmy ostrożność, by nie zaprószyć ognia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!