Budowali drogę, a odkryli stary szyb

  Budowali drogę, a odkryli stary szyb

  Maria Olecha

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Blisko 600 mieszkańców Makoszów, Kończyc i Pawłowa przez kilka godzin było wczoraj pozbawionych gazu. W trakcie budowy Drogowej Trasy Średnicowej doszło bowiem do awarii gazociągu. Pozbawiona gazu została także kopalnia "Makoszowy". Jak się dowiedzieliśmy w Gazowni Zabrzańskiej, firma wykonująca prace budowlane uszkodziła gazociąg średniego ciśnienia.
  To jednak nie wszystkie niespodzianki, na jakie natrafili pracownicy firmy Budimex-Dromex, która wygrała przetarg na budowę zabrzańskich odcinków DTŚ: z1 i z2. Natknęli się również na fragmenty fundamentów zespołu szybowego Schmeider, który odnaleźli na Zaborzu przy ul. Wolności, ok. 300 m na zachód od granicy Zabrza z Rudą Śląską.

  - Odkryty szyb, według opisów historycznych, powstał w 1888 r.
  Nie był uwzględniony ani na mapie, ani w projekcie budowy - mówi Danuta Żak, rzecznik DTŚ SA. W chwili odkrycia, po zdjęciu przez koparki zakrywających go materiałów, szyb był drożny jedynie na ok. 8 m. Jednak jego solidna konstrukcja wskazywała, że może być znacznie głębszy - nawet na 150 m. Teren, gdzie ten podziemny obiekt odkryto, został odgrodzony i zabezpieczony. Zdaniem Mariana Cieślaka, inżyniera kontraktu zabrzańskiej inwestycji, odkryty szyb nie jest zaskoczeniem. Budowniczy nowych dróg w aglomeracji śląskiej liczą się z tym, że podczas prac napotkają podziemne niespodzianki: biedaszyby, czy właśnie nieuwzględnione w dokumentach szyby górnicze.

  Odnaleziony w Zabrzu szyb został już zbadany przez śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, który orzekł, że pozostałości te nie posiadają większego znaczenia i wartości. Co więcej, znalezisko nie opóźni budowy DTŚ-ki w Zabrzu.

  - Inwestycja będzie kontynuowana. Prace pójdą zgodnie z harmonogramem i zakończą się pod koniec kwietnia 2011 roku - zapewnia rzeczniczka DTŚ SA.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo