Herb Zagłębia: będzie czy nie?

  Herb Zagłębia: będzie czy nie?

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zbigniew Matuszczyk z flagą Zagłębia Dąbrowskiego na tle jednego z symboli tego regionu, zamku piastowskiego w Będzinie
  1/2
  przejdź do galerii

  Zbigniew Matuszczyk z flagą Zagłębia Dąbrowskiego na tle jednego z symboli tego regionu, zamku piastowskiego w Będzinie ©mat.blogg.jaszczury

  Jak ma wyglądać symbol Zagłębia Dąbrowskiego? O tym m.in. dyskutowali uczestnicy spotkania w Wyższej Szkole Biznesu, poświęconego tożsamości regionu. Orła białego z XIV-wiecznej pieczęci króla Kazimierza Wielkiego na czerwonym tle jako herb proponuje dr Zbigniew Matuszczyk ze Sławkowa, a orła z godła powiatu będzińskiego na polu czerwono-zielonym Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Spór trwa już 2,5 roku, ale czy to jest najważniejsze? Chyba nie, skoro internauci prześmiewczo proponują dodać orłowi stalowy pierścień, jako symbol tradycji hutniczych, sweterek, bo i włókiennictwo miało się dobrze w Zagłębiu, a w szpony - kufel piwa, skoro browarów mieliśmy wiele.
  Trzeba pamiętać o historii

  - Herb powinien być zgodny z zasadami heraldyki, nie może to być dowolny twór - mówi dr Zbigniew Matuszczyk. - Spotkanie w WSB sprzed kilku dni, poświęcone tożsamości Zagłębia Dąbrowskiego i jego symbolice powinno być wstępem do dialogu ze wszystkimi. Do tego, by powstał Związek Miast i Gmin Zagłębia Dąbrowskiego. Może warto się też powołać Sejmik Zagłębiowski. Widzę ogromną rolę samorządów w popularyzowaniu regionalnej tożsamości.
  Do tego potrzebna jest jednak współpraca gmin i powiatów, a z tym bywa różnie - dodaje. Jak przyznaje, trzeba też pamiętać o wydarzeniach historycznych, bo bez przywrócenia pamięci o nich trudno budować poczucie wspólnoty.

  - Pokazaliśmy w Sosnowcu czy Sławkowie liczne wydarzenia w ramach obchodów 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego i to, że Zagłębie też miało w nie wkład. W przyszłym roku będzie 100-lecie powołania Legionów Polskich, których historia też jest związana znaszym regionem - dodaje.

  To sztuczny spór?

  Tymczasem członkowie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego uważają, że spór nie ma sensu, skoro Zagłębie herbu mieć nie może. Bo nie jest miastem, powiatem, ani województwem. Proponują symbol, który jest własnością wszystkich Zagłębiaków.

  - Nasza propozycja powstała w 2008 roku, a na niej wzorował się dr Matuszczyk. Przyjęła się. Pojawiła się na "witaczach", które stanęły w Sosnowcu, posługują się nią kluby sportowe (jest też na etykiecie piwa Zagłębiowski Pils - przyp. red), stowarzyszenia. Coraz bardziej widoczna jest tożsamość zagłębiowska, a przykładem może być nasza wolna encyklopedia Zagłębia Dąbrowskiego WikiZagłębie, która rozwija się w internecie - mów Piotr Bielecki z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.

  Nie warto się spierać

  Prof. nadzw. dr hab. Marek Walancik z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej podkreśla, że tożsamość regionalną tworzy świadomość wspólnej historii. Trzeba o niej mówić, debatować, a nawet burzliwie się spierać. - Jednak aby młodzi ludzie interesowali się swoimi korzeniami, historią swoich przodków przekaz powinien być jasny, bez podziałów i wrogości.

  Problem zaniku świadomości odrębności regionalnej istnieje. Mówimy o Silesii, o woj. śląskim jako całości, coraz mniej uwagi poświęcając regionom wchodzącym w jego skład. W tym Zagłębiu Dąbrowskiemu. WSB zachęca lokalną społeczność do myślenia i rozmów o tożsamości zagłębiowskiej. Organizujemy debaty, wystawy, które spotykają się z dużym zainteresowaniem.

  Jak zjednoczyć Zagłębie? O jego tożsamości szansach dyskutujcie z autorem


  *Regionalna lista płac. Sprawdź, ile zarabiają [ZAROBKI OD 100 ZŁ DO 1 MLN ZŁ]
  *Kuchenne Rewolucje w Tychach: Dom Bawarski Tychy Magdy Gessler [ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Najpiękniejsze polskie kolędy [POSŁUCHAJ i WYBIERZ]
  *Najlepsze prezenty na święta Bożego Narodzenia [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WSB?

   Gorol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Wyższa szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej- zaplecze intelektualne Zagłębia jak się patrzy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Herb

   dąbrowianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Herb Zagłębia Dąbrowskiego ma być i basta.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zrobic gubernia

   Bytomiok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Niech chopy z Altrajchu zrobiom se autonomiczno gubernio polcko.
   Bydzie historycznie i nawionzom do tradycji carsko-polskiej.
   A orzelek, kaczka abo gyns niech se tyz jako wymyslom na ta fana.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ptok zaglymbiofski mo dwa leby!

   Fridka Nowoczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   A kej tyn ptok straciol sfoja drugo gowa? Dyc tradycyjny ptok wielikoj Rossiji - do kery i Gorolynland do dzis myntalnosciowo nolezy - mo dwa leby.
   Wieliki Car chranit Zaglebie!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo