Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Herb Zagłębia: będzie czy nie?

Piotr Sobierajski
Zbigniew Matuszczyk z flagą Zagłębia Dąbrowskiego na tle jednego z symboli tego regionu, zamku piastowskiego w Będzinie
Zbigniew Matuszczyk z flagą Zagłębia Dąbrowskiego na tle jednego z symboli tego regionu, zamku piastowskiego w Będzinie mat.blogg.jaszczury
Jak ma wyglądać symbol Zagłębia Dąbrowskiego? O tym m.in. dyskutowali uczestnicy spotkania w Wyższej Szkole Biznesu, poświęconego tożsamości regionu. Orła białego z XIV-wiecznej pieczęci króla Kazimierza Wielkiego na czerwonym tle jako herb proponuje dr Zbigniew Matuszczyk ze Sławkowa, a orła z godła powiatu będzińskiego na polu czerwono-zielonym Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Spór trwa już 2,5 roku, ale czy to jest najważniejsze? Chyba nie, skoro internauci prześmiewczo proponują dodać orłowi stalowy pierścień, jako symbol tradycji hutniczych, sweterek, bo i włókiennictwo miało się dobrze w Zagłębiu, a w szpony - kufel piwa, skoro browarów mieliśmy wiele.

Trzeba pamiętać o historii

- Herb powinien być zgodny z zasadami heraldyki, nie może to być dowolny twór - mówi dr Zbigniew Matuszczyk. - Spotkanie w WSB sprzed kilku dni, poświęcone tożsamości Zagłębia Dąbrowskiego i jego symbolice powinno być wstępem do dialogu ze wszystkimi. Do tego, by powstał Związek Miast i Gmin Zagłębia Dąbrowskiego. Może warto się też powołać Sejmik Zagłębiowski. Widzę ogromną rolę samorządów w popularyzowaniu regionalnej tożsamości. Do tego potrzebna jest jednak współpraca gmin i powiatów, a z tym bywa różnie - dodaje. Jak przyznaje, trzeba też pamiętać o wydarzeniach historycznych, bo bez przywrócenia pamięci o nich trudno budować poczucie wspólnoty.

- Pokazaliśmy w Sosnowcu czy Sławkowie liczne wydarzenia w ramach obchodów 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego i to, że Zagłębie też miało w nie wkład. W przyszłym roku będzie 100-lecie powołania Legionów Polskich, których historia też jest związana znaszym regionem - dodaje.

To sztuczny spór?

Tymczasem członkowie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego uważają, że spór nie ma sensu, skoro Zagłębie herbu mieć nie może. Bo nie jest miastem, powiatem, ani województwem. Proponują symbol, który jest własnością wszystkich Zagłębiaków.

- Nasza propozycja powstała w 2008 roku, a na niej wzorował się dr Matuszczyk. Przyjęła się. Pojawiła się na "witaczach", które stanęły w Sosnowcu, posługują się nią kluby sportowe (jest też na etykiecie piwa Zagłębiowski Pils - przyp. red), stowarzyszenia. Coraz bardziej widoczna jest tożsamość zagłębiowska, a przykładem może być nasza wolna encyklopedia Zagłębia Dąbrowskiego WikiZagłębie, która rozwija się w internecie - mów Piotr Bielecki z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.

Nie warto się spierać

Prof. nadzw. dr hab. Marek Walancik z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej podkreśla, że tożsamość regionalną tworzy świadomość wspólnej historii. Trzeba o niej mówić, debatować, a nawet burzliwie się spierać. - Jednak aby młodzi ludzie interesowali się swoimi korzeniami, historią swoich przodków przekaz powinien być jasny, bez podziałów i wrogości.

Problem zaniku świadomości odrębności regionalnej istnieje. Mówimy o Silesii, o woj. śląskim jako całości, coraz mniej uwagi poświęcając regionom wchodzącym w jego skład. W tym Zagłębiu Dąbrowskiemu. WSB zachęca lokalną społeczność do myślenia i rozmów o tożsamości zagłębiowskiej. Organizujemy debaty, wystawy, które spotykają się z dużym zainteresowaniem.

Jak zjednoczyć Zagłębie? O jego tożsamości szansach dyskutujcie z autorem


*Regionalna lista płac. Sprawdź, ile zarabiają [ZAROBKI OD 100 ZŁ DO 1 MLN ZŁ]
*Kuchenne Rewolucje w Tychach: Dom Bawarski Tychy Magdy Gessler [ZDJĘCIA + WIDEO]
*Najpiękniejsze polskie kolędy [POSŁUCHAJ i WYBIERZ]
*Najlepsze prezenty na święta Bożego Narodzenia [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Herb Zagłębia: będzie czy nie? - Dziennik Zachodni