Czy opłata w szatni restauracji jest legalna? [MÓJ REPORTER]

  Czy opłata w szatni restauracji jest legalna? [MÓJ REPORTER]

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katarzyna Kielar, rzecznik PIH w Katowicach
  1/4
  przejdź do galerii

  Katarzyna Kielar, rzecznik PIH w Katowicach ©arc.

  O tej porze roku - czyli wtedy, kiedy nosimy płaszcze lub kurtki, co jakiś czas popadam w konflikt z obsługą restauracji lub innych punktów gastronomicznych, w których są szatnie. Gdy ostatnio byłem w restauracji, musiałem zostawić kurtkę w szatni tego lokalu, choć było w nim zimno i chciałem zostać w kurtce. Okazało się, że za oddanie do przechowania jednej tylko rzeczy trzeba zapłacić 2 złote. Chciałbym wiedzieć, czy opłata za oddanie okrycia wierzchniego do szatni w lokalu gastronomicznym musi być obowiązkowa? - pyta Czytelnik z Katowic
  Odpowiada Katarzyna Kielar, rzecznik PIH w Katowicach:

  Zostawiając na przechowanie swój bagaż czy jakąś inną rzecz, zawieramy z przechowawcą tak zwaną umowę przechowania. Przechowawca, czyli osoba, która przyjmuje naszą rzecz na przechowanie, zobowiązuje się zachować ją w stanie nie pogorszonym i dbać o to, aby nie została zniszczona. Umowa przechowania powstaje także wtedy, gdy zostawiamy w szatni kurtkę lub płaszcz, albo gdy idąc na zakupy do supermarketu, umieszczamy w szafce torbę lub plecak. Można też przechowywać papiery wartościowe lub pieniądze.

  Zobacz więcej interwencji w ramach Mojego Reportera DZ

  Zreguły za przechowanie należy się wynagrodzenie. Jego wysokość może być określona na przykład w umowie. Składający, czyli ten, który oddaje rzecz na przechowanie, powinien pokryć wydatki, jakie przechowawca poniósł w związku z przechowaniem. Zostawienie rzeczy pod czyjąś opieką może być też nieodpłatne. Przechowawca ponosi wobec składającego odpowiedzialność odszkodowawczą i to nawet wtedy, gdy do utraty lub uszkodzenia dojdzie przypadkowo, czyli bez jego winy.

  Przechowujący odpowiada nie tylko za samą rzecz, ale także za jej zawartość. Składający musi jednak poinformować przechowawcę o tym, co zawiera oddana do przechowania rzecz. Przechowawca, bez uzasadnionej konieczności nie może oddać przechowywanej rzeczy komuś innemu, zmienić miejsca ani sposobu jej przechowania, a także nie może używać jej bez zgody składającego. (ZIELA)

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Masz pytanie dotyczące życia w woj. śląskim? Nie wiesz, co się dzieje?
  Zadaj pytanie: o ludzi, miejsca, historię i kulturę, komunikację publiczną i nowe inwestycje.
  Zapytaj, a reporterzy Dziennika Zachodniego znajdą odpowiedź!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama