18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Okupacja gabinetu dyrektora pogotowia [ZDJĘCIA]

Janusz Strzelczyk
Związkowcy nie zamierzają opuszczać gabinetu dyrektora pogotowia, dopóki nie zostaną spełnione ich żądania
Związkowcy nie zamierzają opuszczać gabinetu dyrektora pogotowia, dopóki nie zostaną spełnione ich żądania Bartłomiej Romanek
Kilkadziesiąt osób okupowało wczoraj gabinet dyrektora pogotowia ratunkowego i korytarze do niego prowadzące. Akcja była zorganizowana przez NSZZ Solidarność.

- Powodem naszej akcji są umowy śmieciowe - mówi Paweł Niezgoda, przewodniczący NSZZ Solidarność w częstochowskim pogotowiu ratunkowym. - Ratownicy medyczni mają przedłużane czasowe umowy o pracę w nieskończoność. Są wśród nich doświadczeni pracownicy z dziewięcioletnim stażem. Zatrudnia się też pracowników na kontraktach.

W grudniu kończą się umowy czasowe o zatrudnieniu czterem pracownikom, a w styczniu i lutym kolejnym 26.

- Chcemy mieć stabilną pracę, to w naszym zawodzie bardzo ważne - mówi Bartłomiej Fil, członek Komitetu Zakładowego Solidarności, ratownik medyczny. - Jeśli martwimy się o pracę, działamy w stresie, a to nie jest dobra sytuacja.

- My musimy w karetce tworzyć zespół, który ma spokój w pracy, dający komfort szybkiego działania, skoordynowanych akcji - dodaje Paweł Bednarek, ratownik medyczny. - Stabilizację zapewnia między innymi pewność pracy, a taką daje umowa o pracę na czas nieokreślony.

W okupacji pomieszczeń brali udział tylko pracownicy, którzy mieli wolny dzień. - Pacjent jest najważniejszy - podkreśla Paweł Niezgoda. - Nigdy nie zrobimy czegoś, co narażałoby pacjentów.

Dyrektor pogotowia, Janusz Adamkiewicz, nie kryje, że dąży do zatrudniania pracowników na kontraktach.

- Pracownicy naszego pogotowia nie stracą pracy - mówi Janusz Adamkiewicz. - Rozpisaliśmy konkurs, w którym oczywiście nasi pracownicy mogą wziąć udział. Mają doświadczenie, więc są faworytami. Mam 40 złożonych wniosków konkursowych. W Katowicach, Krakowie, Bielsku-Białej w pogotowiach ratunkowych prawie wszyscy pracownicy są zatrudnieni na kontraktach. U nas też już tak pracują lekarze. To zapewnia lepsze funkcjonowanie pogotowia, a także lepszą opiekę nad pacjentem. W pogotowiu jest zatrudnionych ponad 320 osób. Sukcesywnie przybywa zatrudnionych na kontraktach.

Rozmowy związkowców z dyrektorem pogotowia nie doprowadziły do kompromisu.

12 grudnia, odbędzie się specjalne posiedzenie Komisji Zdrowia, poświęcone sytuacji w częstochowskim pogotowiu ratunkowym. O co chodzi z umowami o pracę na czas określony i na kontrakcie ? Jeżeli ten sam pracodawca i ten sam pracownik zawarli już dwie kolejne umowy o pracę na czas określony, a ewentualna przerwa między rozwiązaniem pierwszej z nich a nawiązaniem drugiej nie przekroczyła 1 miesiąca, zawarcie przez te osoby kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony. Kontrakt można zawrzeć na określony czas. Ale w odróżnieniu od umów na czas określony i nieokreślony pracownik zawierjaący kontrakt jest jednoosobową firmą. Sam opłaca ubezpieczenie, składki emerytalne, sam decyduje o urlopie, za który nie jest opłacany przez drugą stronę kontraktu.

Z kolei typowe umowy śmieciowe to umowy na zlecenie, o dzieło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!