Brunatne zbrodnie, czyli jak mordowali niemieccy neonaziści

  Brunatne zbrodnie, czyli jak mordowali niemieccy neonaziści

  David Charter

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Niemiecka policja na nowo podejmie 746 spraw dotyczących nierozwiązanych morderstw i usiłowań zabójstwa. Chodzi o to, czy mają one jakikolwiek związek z grupami neonazistowskimi. Niektóre z przypadków sięgają lat 90. ubiegłego wieku.

  Bezpośrednią przyczynę decyzji o ponownym przeglądzie tych spraw - ofiarami padło tu 849 osób - stanowiło dokonane w 2011 r. ustalenie, że za słynnym zabójstwem ośmiu Turków, Greka i niemieckiej policjantki stała skrajnie prawicowa trzyosobowa komórka terrorystyczna.


  Przez całe lata policja nie radziła sobie ze śledztwami w sprawach grup neonazistowskich łączonych z 10 morderstwami obywateli Niemiec tureckiego pochodzenia. Przyjmowała natomiast, że większość z nich dotyczy konfliktów między społecznościami Turków i Greków. W zawiązku z tym policjantów oskarżano o przymykanie "prawego" oka.

  Obecnie w Monachium toczy się proces oskarżonej o uczestnictwo w działaniach Narodowosocjalistycznego Podziemia (NSU) Beate Zschape. Kobieta miała brać udział w zabójstwach i aktach podkładania materiałów wybuchowych, które raniły dziesiątki osób.

  Obecnie władze zakończyły już wstępny przegląd ponad 3,3 tys. do dziś nierozwiązanych spraw z lat 1990-2011. Rzecznik niemieckiego ministra spraw wewnętrznych Hendrik Lorges oświadczył w środę, że dokonywano go pod kątem szukania ewentualnych motywów właściwych działaniom skrajnej prawicy. Całkowity przegląd przypadków winien zakończyć się w połowie przyszłego roku.

  Zapowiedź ponownego otwarcia tych spraw wywoła przychylną reakcję działaczy organizacji antyrasistowskich, którzy od lat potępiali kryteria, jakimi kierowały się niemieckie władze, oceniając, czy dane przestępstwo miało związek z działaniami skrajnej prawicy.

  Obecnie jako "politycznie motywowane zbrodnie neonazistowskie" klasyfikuje się 63 przypadki zabójstw. Jednak formalna definicja [tego rodzaju przestępstwa] zostawiała mnóstwo miejsca na uznaniowe traktowanie sprawy. Zwłaszcza jeśli nie było żadnego podejrzanego, którego można by było przesłuchać odnośnie motywów. Ponadto interpretacja samej definicji może różnić się zależnie od tego, który z 16 niemieckich krajów związkowych jej dokonuje.

  - Ponowne wszczęcie śledztw to pozytywny krok w kierunku większej przejrzystości - mówi Netta Kahane, przewodnicząca skupiającej działaczy antyfaszystowskich Fundacji "Amadeu Antonio". - Niemcy naprawdę muszą stanąć oko w oko z rozmiarem przestępczości, jakiej dopuszcza się skrajna prawica.

  Zdaniem tej fundacji od czasu zjednoczenia Niemiec w 1990 r. w kraju doszło do 184 zabójstw dokonanych przez działaczy i sympatyków skrajnej prawicy. Po połączeniu się obu państw niemieckich mogliśmy obserwować gwałtowny wzrost fali przemocy na tle rasowym. Szczególnie na terenach byłej NRD i biedniejszej części Niemiec Zachodnich.

  Karin Göring-Eckardt, szefowa frakcji Zielonych w Bundestagu, oświadczyła w środę, że władze "zupełnie błędnie oceniały" prawdziwą skalę przestępczości związanej ze skrajną prawicą. Rząd niemiecki obiecał reformę służb bezpieczeństwa państwa dopiero, gdy odkryto istnienie NSU. Stało się to wtedy, gdy dwu członków tej organizacji [przyjaciół Beate Zschape] popełniło, jak wszystko na to wskazuje, zaplanowane samobójstwo. Ciała znaleziono w ich przyczepie kampingowej.

  W środę doszło do spotkania ministrów spraw wewnętrznych wszystkich 16 niemieckich krajów związkowych. Już złożyły one do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zakazanie działalności skrajnie prawicowej i jawnie rasistowskiej Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (NPD). Przypomnijmy, że podobna podjęta 10 lat temu próba zakończyła się fiaskiem. Wówczas oburzenie opinii publicznej wywołała informacja, jakoby policja i Urząd Ochrony Konstytucji miały swoje - odpowiednio wynagradzane - wtyczki w gremiach kierowniczych tej partii.

  W sierpniu br. opublikowano raport specjalnej komisji parlamentarnej. Zawiera on mnóstwo zaleceń w kwestii przyszłych reform. Chodzi m.in. o wprowadzenie większej różnorodności rasowej w szeregach policji i służb bezpieczeństwa. Raport powstrzymuje się jednak przed wnioskiem, że w służbach tych mamy do czynienia ze zinstytucjonalizowanym rasizmem.

  Kanclerz Angela Merkel nazwała dokonane przez członków NSU zabójstwa hańbą dla Niemiec i publicznie przeprosiła członków rodzin ofiar. Dodajmy, że niektórych z nich policja początkowo traktowała jako podejrzanych.

  38-letnia Beate Zschape sama oddała się w ręce policji w listopadzie 2011 r. Stało się to tuż po śmierci, po nieudanym napadzie na bank dwu jej wspomnianych towarzyszy Uwe Bohnhardta i Uwe Mundlosa. Uważa się, że Mundlos najpierw zastrzelił swojego kolegę, a później, w celu uniknięcia aresztowania, samego siebie.

  Prokuratura twierdzi, że Zschape wchodziła w skład szwadronu, który zabijał z broni palnej członków mniejszości etnicznych. - Oskarżona należała do komórki, której członkowie w pełni podzielali idee narodowego socjalizmu i rasizmu. Ich jedyny cel stanowiło zabijanie ludzi - oświadczył w maju br. na początku jej procesu prokurator Herbert Diemer.

  Tłumaczenie: Zbigniew Mach

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Za Niymca było lepij, pra? hehehehe

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   Oni zawsze są tacy sami. Siedzicie tam w tych swoich wohnungach, oglądacie "Bonanza" na TV Silesia, piszecie komentarze na forum Der DZ i boicie się wyściubić nosa na ulicę, żeby was Nazi nie...rozwiń całość

   Oni zawsze są tacy sami. Siedzicie tam w tych swoich wohnungach, oglądacie "Bonanza" na TV Silesia, piszecie komentarze na forum Der DZ i boicie się wyściubić nosa na ulicę, żeby was Nazi nie pogoniło.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama