Ważne
  Tauron kupi od Kompanii Węglowej 47,5 proc. akcji PKW za 310...

  Tauron kupi od Kompanii Węglowej 47,5 proc. akcji PKW za 310 mln zł

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tauron Polska Energia podpisał z Kompanią Węglową umowę kupna 16.730.525 akcji Południowego Koncernu Węglowego, stanowiących 47,52 proc. kapitału spółki i uprawniających do 31,99 proc. głosów na jej WZ - podał Tauron w komunikacie. Wartość transakcji to 310 mln zł.
  Tauron podał, że kwota w wysokości 232,5 mln zł zostanie zapłacona w dniu podpisania umowy, natomiast kwota w wysokości 77,5 mln zł zostanie zapłacona po przeniesieniu własności akcji. Ma to nastąpić m.in. po uzyskaniu przez KW zgody WZ na sprzedaż akcji.

  W wyniku transakcji Tauron będzie miał 100 proc. akcji i głosów PKW, przy czym 47,52 proc. akcji upoważniających do wykonywania 31,99 proc. głosów będzie posiadał w sposób bezpośredni, a dysponowanie pozostałymi 52,48 proc. akcji upoważniającymi do 68,01 proc. głosów na WZ PKW wynika z umowy użytkowania przez Tauron akcji PKW będących własnością Tauron Wytwarzanie.

  Południowy Koncern Węglowy skupia dwa zakłady górnicze: Janina w Libiążu i Sobieski w Jaworznie. Koncern zaspokaja ok. 35 proc. zapotrzebowania grupy Tauron na węgiel kamienny. PKW obejmuje swoim obszarem ok. 20 proc. krajowych bilansowych zasobów węgla kamiennego.

  Grupa Tauron jest jednym z największych odbiorców węgla kamiennego w kraju - ok. 90 proc. produkcji energii opiera na tym paliwie. W ostatnich latach elektrownie i elektrociepłownie grupy spalały rocznie ok. 11 mln ton węgla kamiennego. Według wcześniejszych informacji, Południowy Koncern Węglowy dostarcza ponad 35 proc. paliwa, ok. 45 proc. pochodzi z Kompani Węglowej, a pozostałe 20 proc. od innych dostawców, m.in. Katowickiego Holdingu Węglowego oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej. PAP  *Regionalna lista płac. Sprawdź, ile zarabiają [ZAROBKI OD 100 ZŁ DO 1 MLN ZŁ]
  *Kuchenne Rewolucje w Tychach: Dom Bawarski Tychy Magdy Gessler [ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Najpiękniejsze polskie kolędy [POSŁUCHAJ i WYBIERZ]
  *Najlepsze prezenty na święta Bożego Narodzenia [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama