Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wynalazki śląskich uczelni robią wrażenie. Uniwersytet Śląski ściga się z Politechniką Śląską

Karol Świerkot
Automatyczny Biodetektor Toksyczności Ogólnej Wód
Automatyczny Biodetektor Toksyczności Ogólnej Wód us.edu.pl
Wyższe uczelnie z naszego województwa mają powody do dumy. Wynalazki, które opracowują, odnoszą sukcesy w całym kraju i nie tylko.

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego dostali wyróżnienie w konkursie Polski Produkt Przyszłości organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Wrażenie na jurorach zrobił opracowany przez nich Automatyczny Biodetektor Toksyczności Ogólnej Wód. Urządzenie w 1,5 minuty pokazuje informacje o ewentualnym skażeniu wody. Do pomiaru wykorzystuje się bakterie. To ich reakcja pozwala ocenić, czy woda nie jest brudna. W czystej wodzie bakterie zużywają dużo tlenu, a gdy pojawia się zanieczyszczenie, zużycie tlenu gwałtownie spada, co jest sygnałem ostrzegawczym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Nowoczesne technologie to tradycja Śląska [ŚLĄSCY WYNALAZCY]
Wspomagacz uścisków i cudowna latarka, czyli wynalazki po śląsku

To jednak niejedyny sukces śląskiej uczelni w tym roku. W kwietniu Uniwersytet Śląski został wyróżniony w XII Ogólnopolskim Konkursie Centrum Innowacji WKTiR w Katowicach "Lider Innowacji". Tytuł "Superlider Innowacji 2013" otrzymał za wybitne osiągnięcia i sukcesy w działalności innowacyjnej.

Sukcesami może się pochwalić się również Politechnika Śląska w Gliwicach. Skonstruowany przez studentów lekki pojazd elektryczny zajął pierwsze miejsce w finale The Greenpower Corporate Challenge 2013, który odbył się 13 października na torze Goodwood Motor Circuit w Wielkiej Brytanii. Uznanie zdobył też wynalazek Michała Mikulskiego, doktoranta w Instytucie Automatyki.

Rehabilitacyjny egzoszkielet kończyn dolnych powstał z myślą o osobach cierpiących na zanik mięśni, upośledzenia układu motorycznego, choroby kończyn oraz urazy kręgosłupa. Aluminiowy stelaż, zapinany na łydkach i udach osób, które nie są w stanie samodzielnie poruszać nogami, będzie podtrzymywał kończyny, jednocześnie usztywniając kręgosłup. Urządzenie takie może być dla chorych szansą na normalne życie. Szkielety mają też trafić do służb ratunkowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wynalazki śląskich uczelni robią wrażenie. Uniwersytet Śląski ściga się z Politechniką Śląską - Dziennik Zachodni