KZK GOP: Kończ szybko szkołę, bo stracisz ulgę w autobusie

  KZK GOP: Kończ szybko szkołę, bo stracisz ulgę w autobusie

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  KZK GOP: Kończ szybko szkołę, bo stracisz ulgę w autobusie
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Janusz Wójtowicz

  Studiować warto do późnej starości, ale z nauką w szkole ponadgimnazjalnej, czy policealnej lepiej się śpieszyć. W przypadku tej ostatniej kategorii szkół należałoby może się zastanowić, czy taką naukę w ogóle warto podejmować. Do takich wniosków można dojść po lekturze taryfy biletowej czołowych przewoźników i zarządców komunikacji miejskiej w naszym regionie.

  Dostała mandat, #bo skończyła już 21 lat  - Na mojej legitymacji szkolnej widnieje informacja, która mówi, że legitymacja niniejsza "Poświadcza uprawnienie do ulg ustawowych przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego i autobusowego". Byłam więc naprawdę zdziwiona dostając mandat, którego powodem był rzekomy brak uprawnień do przyjazdu ulgowego - pisze w mailu do redakcji DZ pani Natalia, uczennica studium policealnego, której spotkanie z kontrolerami Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP skończyło się w opisany powyżej sposób. Jak usłyszała po ukończeniu 21 roku życia ulga w komunikacji miejskiej jej już nie przysługuje. Potwierdziła nam to również Anna Koteras, rzeczniczka KZK GOP.

  - Zgodnie z naszą taryfą do przejazdów ulgowych uprawnieni uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadpodstawowych oraz ponadgimnazjalnych i policealnych, jednak nie dłużej niż do końca roku szkolnego, w trakcie którego uczeń ukończył 21 rok życia - wyjaśnia Koteras.

  Innymi słowy jeśli ktoś świętował 21 urodziny po 31 sierpnia, to do końca obecnego roku szkolnego może liczyć na darmowe przejazdy; jeśli jednak ukończył 21 lat wcześniej, to na taką zniżkę nie może liczyć.

  Ulgi najkrócej w Rybniku, najdłużej w Bielsku Białej  Zaraz, zaraz, ale jest jeszcze ustawa o uprawnieniach do ulgowych przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego. Czy jej zapisy nie powinne mieć pierwszeństwa przed wewnętrznymi ustaleniami przewoźników i organizatorów transportu? Jest tylko jedno "ale". W artykule 1 (pkt 2) ustawy czytamy: "Przepisów ustawy nie stosuje się do komunikacji miejskiej".

  Oznacza to, że o tym jak długo uczniowie mogą korzystać z ulg w miejskich autobusach i tramwajach decydują samodzielnie poszczególni przewoźnicy, czy podlegli lokalnym samorządom organizatorzy komunikacji miejskiej. I tak w Rybniku graniczna datą jest dzień ukończenia 20 roku życia, o rok dłużej ulga obowiązuje w Częstochowie, PKM w Jaworznie dokłada jeszcze kolejne 2 lata, zaś najdłużej - bo do ukończenia 25 lat - z ulg korzystać mogą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w Bielsku Białej.

  Studenci mogą jeździć taniej bez względu na wiek  O ile jednak w przypadku uczniów szkół ponadgimnazjalnych, czy policealnych prawo do ulgi zależy od wieku, to dla studentów tak kwestia nie ma żadnego znaczenia. Dopóki studiują, dopóty mogą korzystać z ulgowych przejazdów.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Idiotyzm

   anty kzkgop (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Kzk gop nalezy zlikwidowac

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wstyd!

   Uczeń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Żałosne. Mówią o równości, a w Rybniku dzielą młodzież na bogatszą i biedniejszą. Kogoś nie stać na studia? Proszę - niech chodzi do szkoły pieszo. Potem narzekają ludzie że nie ma na rynku pracy...rozwiń całość

   Żałosne. Mówią o równości, a w Rybniku dzielą młodzież na bogatszą i biedniejszą. Kogoś nie stać na studia? Proszę - niech chodzi do szkoły pieszo. Potem narzekają ludzie że nie ma na rynku pracy podstawowych zawodów. Tak nam pokazują urzędnicy równość. Moja przyjaciółka już zrezygnowała z nauki w moim mieście. A ja chodziłam autentycznie do szkoły pieszo...

   Podczas gdy jak jeżdżę do miast np. na dolnym śląsku to mogę poruszać się normalnie autobusami mając legitymację. Nie jestem starym koniem, który edukuje się do później starości. Mam 22 lata. Do 20 roku szkoły policealne? Chyba maksymalnie pojeździsz do szkoły na uldze jeden rok... O ile jesteś po liceum. Czuję się tą ustawą bardzo pokrzywdzona.

   ~Uczeń zmuszony mieszkać w Rybniku i chodzić do szkoły pieszo, bo za przejazd w obydwie strony w własnym mieście, zapłaci tyle, że za tą sumę pojedzie pociągiem do Katowic...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hory kraj

   hydla (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   hory kraj i urzedasy
   a kto ich wylyczy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama