Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KZK GOP: Kończ szybko szkołę, bo stracisz ulgę w autobusie

Michał Wroński
Janusz Wójtowicz
Studiować warto do późnej starości, ale z nauką w szkole ponadgimnazjalnej, czy policealnej lepiej się śpieszyć. W przypadku tej ostatniej kategorii szkół należałoby może się zastanowić, czy taką naukę w ogóle warto podejmować. Do takich wniosków można dojść po lekturze taryfy biletowej czołowych przewoźników i zarządców komunikacji miejskiej w naszym regionie.

Dostała mandat, #bo skończyła już 21 lat

- Na mojej legitymacji szkolnej widnieje informacja, która mówi, że legitymacja niniejsza "Poświadcza uprawnienie do ulg ustawowych przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego i autobusowego". Byłam więc naprawdę zdziwiona dostając mandat, którego powodem był rzekomy brak uprawnień do przyjazdu ulgowego - pisze w mailu do redakcji DZ pani Natalia, uczennica studium policealnego, której spotkanie z kontrolerami Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP skończyło się w opisany powyżej sposób. Jak usłyszała po ukończeniu 21 roku życia ulga w komunikacji miejskiej jej już nie przysługuje. Potwierdziła nam to również Anna Koteras, rzeczniczka KZK GOP.

- Zgodnie z naszą taryfą do przejazdów ulgowych uprawnieni uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadpodstawowych oraz ponadgimnazjalnych i policealnych, jednak nie dłużej niż do końca roku szkolnego, w trakcie którego uczeń ukończył 21 rok życia - wyjaśnia Koteras.

Innymi słowy jeśli ktoś świętował 21 urodziny po 31 sierpnia, to do końca obecnego roku szkolnego może liczyć na darmowe przejazdy; jeśli jednak ukończył 21 lat wcześniej, to na taką zniżkę nie może liczyć.

Ulgi najkrócej w Rybniku, najdłużej w Bielsku Białej

Zaraz, zaraz, ale jest jeszcze ustawa o uprawnieniach do ulgowych przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego. Czy jej zapisy nie powinne mieć pierwszeństwa przed wewnętrznymi ustaleniami przewoźników i organizatorów transportu? Jest tylko jedno "ale". W artykule 1 (pkt 2) ustawy czytamy: "Przepisów ustawy nie stosuje się do komunikacji miejskiej".

Oznacza to, że o tym jak długo uczniowie mogą korzystać z ulg w miejskich autobusach i tramwajach decydują samodzielnie poszczególni przewoźnicy, czy podlegli lokalnym samorządom organizatorzy komunikacji miejskiej. I tak w Rybniku graniczna datą jest dzień ukończenia 20 roku życia, o rok dłużej ulga obowiązuje w Częstochowie, PKM w Jaworznie dokłada jeszcze kolejne 2 lata, zaś najdłużej - bo do ukończenia 25 lat - z ulg korzystać mogą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w Bielsku Białej.

Studenci mogą jeździć taniej bez względu na wiek

O ile jednak w przypadku uczniów szkół ponadgimnazjalnych, czy policealnych prawo do ulgi zależy od wieku, to dla studentów tak kwestia nie ma żadnego znaczenia. Dopóki studiują, dopóty mogą korzystać z ulgowych przejazdów.
- Ani wiek, ani tryb studiowania nie ma tu nic do rzeczy. Taryfa gwarantuje studentom prawo do ulgi - informuje Anna Koteras z KZK GOP. Podobnie sprawy się mają w Rybniku, Częstochowie, Bielsku Białej, czy Jaworznie. Wszędzie tam taryfy przewoźników w żaden sposób nie ograniczają studentom prawa do korzystania z tańszych o połowę przejazdów komunikacją miejską. Nie mogłyby zresztą tego zrobić, gdyż takie prawo gwarantuje ustawowo żakom prawo o szkolnictwie wyższym.

Co jest w ustawie o ulgach?

Skoro ustawa o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego nie dotyczy komunikacji miejskiej, komunikacji autobusowej ekspresowej, podobnie jak i pociągów klasy Eurocity oraz Intercity w komunikacji międzynarodowej, to co tak naprawdę oferuje ów dokument uczniom oraz studentom?

Ustawa przyznaje prawo do 37-procentowej ulgi przy zakupie biletów jednorazowych na pociągi osobowe, pośpieszne i ekpresowe uczniom szkół publicznych i niepublicznych do czasu ukończenia przez nich 24 roku życia.

W przypadku komunikacji autobusowej (zwykłej i przyśpieszonej) uczniowie do ukończenia 24 roku życia mogą korzystać z ulgi w wysokości 49 procent przy zakupie biletów miesięcznych. Kupując bilety jednorazowe mają prawo do ulgi w wysokości 37-procentowej.

Studentom ustawa gwarantuje 51-procentową ulgę przy zakupie biletów jednorazowych na pociagi osobowe, pośpieszne i ekspresy do momentu ukończenia przez nich 26 roku życia. Osoby, które wcześniej ukończyły studia pierwszego stopnia mogą korzystać z ulgi do 31 października roku, w którym ukończyły studia.

W komunikacji autobusowej (zwykłej i przyśpieszonej) ustawa daje żakom prawo do 51-procentowej ulgi przy zakupie biletów miesięcznych. W przypadku biletów jednorazowych ulga dla nich wynosi 37 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: KZK GOP: Kończ szybko szkołę, bo stracisz ulgę w autobusie - Dziennik Zachodni