Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrola drogowa: Nie uciekaj, bo Cię policjant zastrzeli

Paweł Pawlik
Poddanie się kontroli drogowej jest obowiązkiem każdego uczestnika ruchu drogowego, jeśli jest dokonywana prze uprawnione jednostki czyli Policję, Straż Graniczną, Straż Miejską
Poddanie się kontroli drogowej jest obowiązkiem każdego uczestnika ruchu drogowego, jeśli jest dokonywana prze uprawnione jednostki czyli Policję, Straż Graniczną, Straż Miejską Janusz Wójtowicz
Policjanci zgodnie z prawem użyli broni. Takiego zdania jest katowicka prokuratura wyjaśniająca sprawę strzelaniny w trakcie próby zatrzymania kierowcy w marcu tego roku w Mikołowie. W wyniku strzelaniny zmarł pasażer ostrzelanego przez policjantów auta. Funkcjonariusze chcieli zatrzymać jadący bez świateł pojazd, który staranował radiowozy i próbował potrącić policjantów. Prokuratura uznała, że to zachowanie zagrażało życiu i zdrowiu policjantów oraz stwarzało poważne zagrożenie na drodze. Jakie prawa i obowiązki ma policjant, a jakie kierowca zatrzymany do kontroli drogowej? CZYTAJ DALEJ

- Ten kierowca chciał staranować funkcjonariuszy co stanowiło zagrożenie ich życia - mówi podinspektor Włodzimierz Mogiła z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

CZYTAJ KONIECZNIE:
ADWOKAT: POLICJANT NIE POWINIEN ZADAWAĆ UDERZEŃ

Czy kierowca, który nie zatrzyma się do kontroli drogowej, może spodziewać się więc ostrzału przez policjantów? - Policjant sięga do kabury tylko jeśli zachodzi sytuacja zagrożenia życia policjanta bądź innej osoby - mówi Mogiła.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2008 roku określa kompetencje policjantów i sposob przeprowadzania kontroli drogowych. Policjant w ruchu drogowym jest praktycznie władcą absolutnym, są jednak pewne ograniczenia, które dotyczą funkcjonariuszy i które pozwalają kierowcy uniknąć kontroli drogowej w wyjątkowych sytuacjach.

Umundurowany policjant może zatrzymać pojazd wszędzie i o każdej porze. Wystarczy gest ręką, pałką, "lizakiem" czy latarką. Kiedy już dojdzie do kontroli, należy pamiętać, aby nie wysiadać z pojazdu i czekać, aż funkcjonariusz podejdzie do samochodu.

- Policjant powinien rozpocząć kontrolę od przedstawienia się i podania przyczyny zatrzymania - mówi Anna Kasolik, adwokat z Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni.

Policjant musi pokazać też swoją legitymację służbową. Dokumentu powinien być tak pokazany, aby możliwe było odczytanie danych i ich zapisanie.

Policjant bez munduru może mniej. Funkcjonariusz "cywil" może zatrzymać pojazdy tylko na obszarze zabudowanym.

- Kierowca nie ma obowiązku zatrzymywać się w sytuacji, gdy znajduje się na obszarze niezabudowanym, a zatrzymując go osoba, nie jest umundurowana i wzbudza wątpliwości - mówi Anna Kasolik.

Potwierdzają to sami funkcjonariusze, ale podają warunek takiego postępowania.

- Dzwonimy na numer 997 bądź 112 i opisujemy sytuację, a następnie kierujemy się do najbliższej jednostki policji w celu poddania się kontroli - mówi komisarz Marek Słomski, rzecznik Komendy Miejskiego w Gliwicach.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy policjant jest umundurowany. - Jeśli zatrzymują nas umundurowani policjanci musimy się zatrzymać nawet nocą i w lesie, tłumaczenie się ciemnościami czy strachem raczej nie wystarczy do uniknięcia kary - dodaje Słomski.

Takie nie podporządkowanie się poleceniom policjantów poza mandatem mogą zakończyć się sceniami rodem z hollywoodzkich produkcji filmowych. - W takiej sytuacji podejmowany jest pościg za uciekinierem. Od niedawna policjanci są uprawnieni do używania radiowozu do zepchnięcia ściganego samochodu z drogi - mówi podinspektor Włodzimierz Mogiła.

Dekalog kontroli

  1. Umundurowany policjant może wezwać do kontroli za pomocą gestu ręką, pałką, "lizakiem" czy latarką
  2. Policjant "cywil" musi użyć "lizaka", a w warunkach słabej widoczności latarki
  3. Nie mamy obowiązku zatrzymywać się, gdy znajdujemy się na obszarze niezabudowanym, a zatrzymuje nas osoba, która nie jest umundurowana.
  4. Po zatrzymaniu pojazdu, policjant podaje stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania
  5. Policjant umundurowany okazuje legitymację na żądanie, a nieumundurowany bez wezwania
  6. Jeśli policjant dał nam sygnał do zatrzymania powinniśmy: zatrzymać pojazd, trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać
  7. Na polecenie policjanta należy wyłączyć silnik, włączyć światła awaryjne
  8. Do radiowozu udajemy się w określonych przypadkach tylko na wezwanie policjanta
  9. Opuścić pojazd możemy tylko na specjalne żądanie policjanta, gdy jest to uzasadnione względami bezpieczeństwa lub typem kontroli.
  10. Policjanci używają środków przymusu, gdy kierowca nie stosuje się do poleceń funkcjonariusza i łamie prawo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!