Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruch Autonomii Śląska 13 stycznia zacznie zmieniać Śląsk

Agata Pustułka
Ruch Autonomii Śląska
Ruch Autonomii Śląska Dziennik Zachodni
Decyzja Sądu Najwyższego, dotycząca Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej i jego możliwej delegalizacji, ma wpływ na śląską scenę polityczną i dalszą formułę działania Ruchu Autonomii Śląska. Na 13 stycznia autonomiści zapowiedzieli happening. Jak twierdzą, w tym dniu chcą... zmienić świat. W jaki sposób? Czy RAŚ się zradykalizuje? Czy powołą partię polityczną?

13 stycznia 2014 roku będzie głośno o Śląsku. Autonomiści na styczeń planują happening, ale oprócz zabawy potrzebny realny plan działań.

ZOBACZ KONIECZNIE REAKCJE POLITYKÓW NA DECYZJĘ SĄDU NAJWYŻSZEGO:
ŚLĄZACY TO NIE NARÓD? TO OBURZAJĄCE! KOMENTARZE

Być może uczestnicy akcji cofną swoje zegarki do stycznia 1920 roku, gdy podczas konferencji w Wersalu premier Wielkiej Brytanii Lloyd George wypowiedział słynne słowa "Oddać Polakom śląski przemysł to jak dać małpie zegarek". Niewykluczone też, że swoje zegarki przekażą jako darowiznę do zoo. Oczywiście, nie chcemy psuć nikomu zabawy. Warto jednak całkiem na poważnie zastanowić się, w jakim kierunku popłynie RAŚ. Czy się zradykalizuje, czy przekształci w regionalną partię polityczną?

RAŚ powinien skupić śląskie organizacje
Dr Robert Rajczyk, politolog, Uniwersytet Śląski: - Ruch Autonomii Śląska powinien się skoncentrować na stworzeniu wspólnej, silnej platformy skupiającej śląskie organizacje, której takim zaczynem jest działająca obecnie Rada Górnośląska. Autonomiści powinni postawić na śląski lobbing, ale także w wydaniu ogólnopolskim, i tu dobrym tematem są kwestie językowe, starania o uznanie śląskiego za język regionalny. Wydaje mi się, że kwestią czasu jest powstanie w Polsce ruchu regionów, być może w postaci partii politycznej, która będzie zabiegać o wzmocnienie samorządności, dokończenie reformy samorządowej. Będą rosły tendencje decentralizacyjne i najmocniejszy głos będzie pochodzić z najsilniejszych regionów.

Potrzebny solidny program gospodarczy
Dr Tomasz Słupik, politolog, Uniwersytet Śląski: - Paradoksalnie sytuacja związana z decyzją Sądu Najwyższego, dotycząca SONŚ, spowoduje wzrost poparcia dla Ruchu Autonomii Śląska. Wydaje mi się, że stowarzyszenie to może nie tylko powtórzyć swój sukces z poprzednich wyborów, ale nawet osiągnąć lepszy wynik. RAŚ powinien skupić się na wyborach samorządowych, ale przygotować się do nich solidnie. Potrzebny jest poważny program gospodarczy, oparty na diagnozie społeczno-gospodarczej. Nie sądzę, by w najbliższej przyszłości RAŚ przekształcił się w partię. Będzie funkcjonował w obecnej formule, bo jest pojemna i wygodna. Jedną ze spraw, która będzie akcentowana, jest połączenie województw opolskiego i śląskiego, co już pojawiło się jako jeden z postulatów. Im bardziej Opolszczyzna będzie się wyludniać, tym argument ten będzie mocniej brzmiał.
Spokojnie do przodu. Tożsamość się wzmocni
Józef Buszman, Związek Górnośląski: - Ślązacy są na tej ziemi od wieków, chrzest Śląska miał miejsce sto lat przed chrztem Polski, a zatem jestem przekonany, że siłą spokoju przekonamy ludzi do swoich racji, zwłaszcza tych, którym brakuje umiejętności perspektywicznego myślenia. Radykalizacja nastrojów jest intencją nie Ślązaków, ale ludzi spoza Śląska. Dlatego tym bardziej powinniśmy reagować ze spokojem. W końcu 800 tysięcy ludzi, zgodnie z możliwościami, jakie dało państwo, w dobrej wierze, zadeklarowało narodowość śląską w spisie powszechnym. Decyzja Sądu Najwyższego w sprawie Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej już budzi tożsamość lokalną w tych regionach, gdzie była dotąd uśpiona. Np. teraz dostaję już życzenia na Facebooku w gwarze wielkopolskiej.

Będzie radykalizacja postaw i żądań
Krzysztof Karwat, publicysta: - Następstwem decyzji Sądu Najwyższego będzie radykalizacja postaw i żądań, a do głosu dojdą ci, którzy myślą ahistorycznie i nie uwzględniają dzisiejszych realiów ustrojowych i politycznych. Nie jest to jednak wina lokalnych działaczy, ale ogólnej sytuacji, mówiąc delikatnie, niesprzyjającej rozwiązywaniu śląskich spraw i problemów. Jestem zdumiony, że najważniejsze siły polityczne nic z tym nie robią i w tej swojej bezczynności są absolutnie zgodne.

Politycy zaczynają uśmiechać się do Ślązaków
Monika Kassner, Ruch Autonomii Śląska: - Nie zradykalizujemy naszych działań, bo jesteśmy cywilizowanym ugrupowaniem, wzorującym się na zachodnich rozwiązaniach. Jeśli nie zmieni się polityka partii rządzącej, to RAŚ w województwie śląskim może stać się alternatywą dla wyborców Platformy Obywatelskiej. Wiadomo, wkraczamy w rok wyborczy i politycy zaczynają się uśmiechać do Ślązaków. Nawet szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zmienił zdanie, zaczął mówić, że mamy prawo do tożsamości, ale oczywiście nikt mu zakamuflowanej opcji niemieckiej nie zapomni. Poza tym myślę, że jesteśmy uodpornieni na takie podlizywanie się. Decyzja Sądu Najwyższego zmotywowała wielu Ślązaków do zamanifestowania śląskości.

Nie rozumiem orzeczenia Sądu Najwyższego
Wojciech Saługa, poseł PO, wiceprzewodniczący PO w regionie: - Nie rozumiem decyzji Sądu Najwyższego, a przede wszystkim uzasadnienia, jakie przedstawił. Sąd powinien skupić się na procedurach, a nie ocenach, jakie zamiary ma albo nie ma Stowarzyszenie. Kuriozalne jest to, że właśnie opinie sędziów rozgrzały atmosferę i przyniosły skutek chyba odmienny od oczekiwanego przez decydujących o losie śląskiej organizacji, bo szeregi Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej zaczęły rosnąć. RAŚ natomiast też ostatnio zachowuje się w sposób niezrozumiały. Z jednej strony wysyła sygnały chęci powrotu do koalicji, mówi o jakichś stanowiskach, a z drugiej nazywa nas nieudacznikami i wzywa do odpolitycznienia.

Jedenaście ugrupowań tworzących Radę Górnośląską

Pro Loquela Silesiana
Związek Ślązaków
Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej
Ruch Autonomii Śląska
Związek Górnośląski
Towarzystwo Piastowania Mowy Śląskiej "DANGA"
Ślonsko Ferajna
Stowaszyszenie "Silesia Schola"
Przymierze Śląskie
Fundacja Silesia
Nasz Wspólny Śląski Dom

CO SIĘ STANIE 13 STYCZNIA? WEŹMIESZ UDZIAŁ W HAPPENINGU NA ŚLĄSKU? NAPISZ KOMENTARZ


*Regionalna lista płac. Sprawdź, ile zarabiają [ZAROBKI OD 100 ZŁ DO 1 MLN ZŁ]
*Kuchenne Rewolucje w Tychach: Dom Bawarski Tychy Magdy Gessler [ZDJĘCIA + WIDEO]
*Najpiękniejsze polskie kolędy [POSŁUCHAJ i WYBIERZ]
*Najlepsze prezenty na święta Bożego Narodzenia [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!