18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa dokłada do in vitro, dołoży też do naprotechnologii

Janusz Strzelczyk
Zgodnie ze stanowiskiem Kościoła katolickiego, naprotechnologia jest uznawana za metodę leczenia niepłodności, jako naturalny sposób planowania rodziny. Ma stanowić alternatywę dla in vitro
Zgodnie ze stanowiskiem Kościoła katolickiego, naprotechnologia jest uznawana za metodę leczenia niepłodności, jako naturalny sposób planowania rodziny. Ma stanowić alternatywę dla in vitro 123RF
Prezydent Częstochowy przygotuje autopoprawkę do budżetu na 2014 r. z zapisem o finansowaniu metody naprotechnologii.

Częstochowa była pierwszym miejscem w Polsce, gdzie zaczęto dopłacać z budżetu miasta do zabiegów leczenia bezpłodności metodą in vitro. Dopłacanie to spotkało się z totalną krytyką w kręgach katolickich, a z ambon pod adresem władz miasta padały bardzo mocne słowa.

Teraz radni być może usłyszą słowa pochwały. Dlaczego? Bo przyjęli właśnie uchwałę intencyjną o dofinansowaniu z budżetu miasta leczenia bezpłodności inną metodą - naprotech-nologią, która jest akceptowana przez Kościół katolicki jako naturalny sposób planowania rodziny.

Częstochowscy radni nie wpadli na ten pomysł sami. Pod projektem w sprawie dopłat do naprotechnologii podpisało się ok. trzech tysięcy mieszkańców miasta, którzy skorzystali z możliwości (to efekt konsultacji społecznych w Częstochowie) składania do Rady Miasta obywatelskich projektów uchwał. Miasto zajmuje się nimi, o ile są podpisane przez co najmniej tysiąc mieszkańców. - Nie wiadomo, ile pieniędzy będzie przeznaczonych w przyszłorocznym budżecie na tę metodę - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie. - Przyjęta uchwała zobowiązuje jednak prezydenta miasta do przygotowania programu zdrowotnego "Leczenie niepłodności metodą naprotech-nologii" - dodaje Tutaj.

Uchwała podjęta przez częstochowskich radnych nie spowoduje więc, że dofinansowanie naprotechnologii ruszy od ręki. Podobnie jak w przypadku metody in vitro konieczne jest stworzenie specjalnego programu zdrowotnego. Powinny się w nim znaleźć m.in. następujące zapisy: kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania w leczeniu bezpłodności metodą naprotechnologii i z jakich ośrodków można będzie korzystać. - Autopoprawką wprowadzę do przyszłorocznego budżetu miasta pieniądze na dopłaty do naprotechnologii - zapowiada prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Po przyjęciu budżetu zastanowimy się, jak zgodnie z przepisami te dopłaty realizować.

Problemem przy uruchamianiu programu nie powinny być kwestie finansowe, bo w Częstochowie maleje liczba chętnych do korzystania z miejskiego programu in vitro. Pary wybierają bowiem program rządowy, który zakłada znacznie większe dofinansowanie.

W Częstochowie od prawie 2 lat działa przy parafii św. Wojciecha pierwsza w okolicy Poradnia Rozpoznawania Płodności, wykorzystująca naprotech-nologię. Poradnię uruchomił Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Zgodnie ze stanowiskiem Kościoła katolickiego, naprotechnologia jest uznawana za metodę leczenia niepłodności, która ma stanowić alternatywę wobec in vitro. Opiera się na analizie fizjologicznej i biochemicznej cyklu miesiącz-kowego kobiety, z uwzględnieniem jej gospodarki hormonalnej, co następnie jest podstawą do innych działań leczniczych, np. zastosowania technik laserowych czy mikrochirurgii. Z usług Poradni Rozpoznawania Płodności korzysta 30 par, kilkanaście następnych czeka w kolejce. Dzięki korzystaniu z jej porad, pierwsza rodzina doczekała się już potomka.

Historia in vitro

Na inicjatywę dofinansowania zabiegów in vitro w Częstochowie w budżecie na 2012 r. zapisano 110 tys. zł. Program zakładał, że w ciągu 3 lat (program ma obowiązywać do końca 2014 roku) do 160 częstochowskich par skorzysta z dofinansowania zabiegu. Jedna para dostaje dofinansowanie w wysokości 3 tys. zł. W 2012 r. tych par - z uwagi na wysokość zapisanych w budżecie środków - mogło być maksymalnie 36. UM przyjął 34 wnioski, ostatecznie procedurę in vitro przeszło 12 par.
W 2013 r. wnioski złożyło 19 par, z których 12 przeszło procedurę. Do tej pory urodziło się 4 dzieci z częstochowskiego programu in vitro. Wiadomo o dwóch kolejnych ciążach, w tym jednej bliźniaczej.

Sosnowiecki program wspomagania leczenia niepłodności metodą in vitro został zawieszony, choć zgłosiło się już do niego kilkanaście par. Sprawę do prokuratury miał zgłosić jeden z radnych PO, który jest przeciwnikiem rozwiązań proponowanych przez uchwałę. Zajmuje się nią prokuratura w Bytomiu. Prokuratorzy przesłuchali już m.in. prezydenta Kazimierza Górskiego, naczelnika wydziału zdrowia. Do czasu zakończenia postępowania program nie będzie realizowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!