32. rocznica stanu wojennego. Czy Jaruzelski, Kiszczak i...

  32. rocznica stanu wojennego. Czy Jaruzelski, Kiszczak i Kania zostaną kiedyś osądzeni?

  Anita Czupryn

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Wojciech Jaruzelski stanął na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.
  1/9
  przejdź do galerii

  Wojciech Jaruzelski stanął na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. ©WOJCIECH BARCZYNSKI / POLSKAPRESSE

  Od wielu dni, przed 32. rocznicą stanu wojennego telefon w domu gen. Wojciecha Jaruzelskiego milczał albo automat informował: "Abonent niedostępny". Kilka dni później okazało się, że generał znów trafił do szpitala. Poinformował o tym rzecznik Wojskowego Instytutu Medycznego, płk Grzegorz Kade. Powód - osłabienie wynikające z nasilenia niewydolności krążenia.
  Ostatnie tygodnie, a nawet miesiące Wojciech Jaruzelski większą część czasu spędza w szpitalach. Ostatnio był wypisany 13 listopada, po tym jak przeszedł zabieg urologiczny. Ale w szpitalu przebywał też w sierpniu i we wrześniu - zapalenie układu moczowego, zapalenie płuc, a jeszcze wcześniej zdiagnozowano u niego chłonniaka. Były też powikłania po chemioterapii.

  Ciężko chorym człowiekiem nazwał gen. Jaruzelskiego poseł PO Stefan Niesiołowski w rozmowie z Moniką Olejnik w Radiu Zet, odnosząc się do kolejnej jego hospitalizacji przed planowaną, tradycyjnie, jak co roku, w nocy z 12 na 13 grudnia pikietą, jaka od lat organizowana jest przed jego domem.

  - Może do Kaczyńskiego to nie dociera, że jeżeli ktoś jest ciężko chory, to się go nie sądzi, tylko czeka się, aż wyzdrowieje - mówił Stefan Niesiołowski.

  Wcześniej, bo w październiku, warszawski sąd odwołał zaplanowane badania, które mają ustalić, czy gen. Jaruzelski może być sądzony za wprowadzenie stanu wojennego w 1981 r. i masakrę robotników na Wybrzeżu w 1970 r. W lipcu biegli na zlecenie sądu okręgowego po przeprowadzeniu badań mieli orzec, czy stan jego zdrowia pozwala na to, aby go sądzić. Sam Jaruzelski obiecywał wówczas, że wróci na ławę oskarżonych, gdy lekarze stwierdzą, że to będzie możliwe. 6 lipca świętował swoje 90. urodziny i z tej okazji Fundacja "Amicus Europae" Aleksandra Kwaśniewskiego zorganizowała mu urodzinową fetę w hotelu Hyatt. Wśród gości byli Józef Oleksy i Jerzy Urban, prezydent Kwaśniewski, inni politycy SLD i Ruchu Palikota.Mimo złego stanu zdrowia Jaruzelski wygłosił długie przemówienie, przyjmował delegacje kombatantów oraz rosyjską w swoim domu.

  IPN oskarża przywódcę PRL lat 80., przewodniczącego WRON podczas stanu wojennego i prezydenta w latach 1989-1990 o kierowanie zbrojnym związkiem przestępczym, który bezprawnie przygotowywał i wprowadził w Polsce 13 grudnia 1981 r. stan wojenny. Osobny proces wytoczono Jaruzelskiemu pod zarzutem kierowania grudniową masakrą robotników na Wybrzeżu w 1970 r. Ale prowadzenie tych spraw sąd zawiesił już w 2011 r. Co prawda w styczniu 2012 r. sąd okręgowy uznał, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła grupa przestępcza pod przewodnictwem Jaruzelskiego, a jego celem była likwidacja Solidarności, zachowania istniejącego ustroju i zachowania własnych stanowisk. Sąd uwzględnił też wniosek IPN i wymierzył karę dwóch lat w zawieszeniu - z powodu złego stanu zdrowia byłemu szefowi MSW gen. Czesławowi Kiszczakowi, uniewinnił natomiast I sekretarza KC PZPR Stanisława Kanię.

  Sąd apelacyjny te decyzje sądu okręgowego utrzymał, podobnie jak wcześniej utrzymał decyzję o zawieszeniu procesu Kiszczaka oskarżonego za przyczynienie się do śmierci dziewięciu górników z kopalni Wujek w 1981 r., również z powodu złego zdrowia oskarżonego.

  Stan zdrowia nie pozwala więc Kiszczakowi odpowiadać za zbrodnie popełnione w czasach PRL, ale nie ucieka on przed występami w mediach. Przed kamerą mówi o tym, jak jest schorowany. - Fizycznie czuję się jeszcze dobrze, psychicznie kiepsko. Niestety u mnie już nie będzie lepiej, będzie tylko z każdym dniem gorzej - opowiada, ale w sprawie zbrodni komunistycznych zdanie ma określone: stan wojenny, jego zdaniem, uratował ludzi przed ogromną klęską. A zdaniem żony Kiszczaka Polska powinna mieć świadomość, że jej mąż jest polskim bohaterem.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Masz pytanie dotyczące życia w woj. śląskim? Nie wiesz, co się dzieje?
  Zadaj pytanie: o ludzi, miejsca, historię i kulturę, komunikację publiczną i nowe inwestycje.
  Zapytaj, a reporterzy Dziennika Zachodniego znajdą odpowiedź!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co tak naprawdę świętujecie 13 grudnia?

   sklave

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Rocznicę wprowadzenia stanu wojennego?
   Nie raczej to że przez ponad dwadzieścia lat nie chciano rozliczyć winnych jego wprowadzenia i skutków jakie wywołał. Do dziś ci wydawali rozkazy i strzelali...rozwiń całość

   Rocznicę wprowadzenia stanu wojennego?
   Nie raczej to że przez ponad dwadzieścia lat nie chciano rozliczyć winnych jego wprowadzenia i skutków jakie wywołał. Do dziś ci wydawali rozkazy i strzelali są bezkarni mało tego państwo otoczyło ich troskliwą opieką. Trumnę powinniście pchać na czele pochodu a nie sztandary dumnie nieść. Trumnę bo pochowaliście się sami w Magdalence.
   Platforma jak jedna pięść. Foto na stronie: sklave.manifo.com podstrona galeria
   zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   W Magdalence dzięki Kiszczakowi, Kwaśniewskiemu, Wałęsie i Michnikowi pominięto sprawę dekomunizacji

   magda

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   W Magdalence dzięki Kiszczakowi, Kwaśniewskiemu, Wałęsie i Michnikowi pominięto sprawę dekomunizacji i zrezygnowano z lustracji tajnych agentów, co obowiązuje do dziś. Kwestie te wyłączono z obrad...rozwiń całość

   W Magdalence dzięki Kiszczakowi, Kwaśniewskiemu, Wałęsie i Michnikowi pominięto sprawę dekomunizacji i zrezygnowano z lustracji tajnych agentów, co obowiązuje do dziś. Kwestie te wyłączono z obrad Okrągłego Stołu. Nie podpisano w Magdalence żadnych formalnych zobowiązań. Przyjęto natomiast zasadę: pacta servanda sunt - i paktów tych dotrzymano. W Magdalence doszło bowiem do wzajemnego zauroczenia obu układających się stron. Dla Okrągłego Stołu ustalono dyrektywę: za zbrodnie komunizmu odpowiedzialny był system, nie ludzie mu oddani. Kiszczak miał w szeregach opozycji nie tylko TW "Bolka", ale też innych, bliskich mu ludzi, których, jak sam z czasem oświadczał, wielu umieścił w najwyższych nawet organach "Solidarności" oraz wśród osób duchownych i innych ugrupowaniach opozycyjnych. Potwierdził to we wspomnieniach Witali Pawłow, rezydent sowieckiego KGB w Warszawie, jak też Wasilij Mitrochin w opublikowanym archiwum. Ich zdaniem, służby gen. Kiszczaka w pełni zadbały, aby przy Okrągłym Stole zasiedli w przytłaczającej większości ludzie władzom politycznym PRL i ich służbom specjalnym w pełni zaufani, a nawet ich agenci. Nawet we własnych komunistycznych szeregach przy Okrągłym Stole bardziej polegano na ludziach zależnych od WSI-SB. Olechowski jako TW Śpioch i Kwaśniewski jako TW Alek jest tego dobitnym przykładem. Olechowski nigdy swych powiązań z WSI nie ukrywał. Wałęsa z Kwaśniewskim i inni TW ciągle idą w zaparte, wypierając się swojej agenturalnej przeszłości. Przy Okrągłym Stole nie mogli znaleźć się ludzie niezłomni i z charakterem jak Gwiazdowie, K. Morawiecki, A.Walentynowicz, Macierewicz, Wyszkowski i wielu innych. Niewielu niezłomnych jak Olszewski, Kaczyńscy, Gil, Wójcik itp. posłużyli w tej zdradzie jako kwiatki do kożucha, operacyjnie będąc zmarginalizowani bez wpływu na to co ustali z Kiszczakiem i Urbanem Wałęsa, Geremek i Michnik a przyklepie to uległy biskup Gocławski, popierany przez spolegliwego kard. Glempa. I dla tego do dziś mamy spadek po PRL i skorumpowaną, rozkradzioną oraz upodloną III RP (UBekistan) Jaruzelskiego, Kiszczaka z napuszonym Wałęsą, Michnikiem, Tuskiem, Niesiołowskim i Kwaśniewskim, którzy zachowują się jak wazeliniarze wobec UE, USA, Izraela i Rosji i bronią Blidy oraz swoich lewych układów w III RP.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   a mógł przecież oddać

   wikary

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 11


   Jaruzelski mógł przecież oddać władzę Krajowej Komisji "Solidarności"

   Zdjęcie autora komentarza
   Co robić z nimi ? Dobre pytanie. ....

   Gregor Mastalerz

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 8

   Jak umrą , to zrobią z nich Bohaterami Polski którzy ją przed klęską Rosyjską uratowali.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama