W nowym roku wzrosną opłaty za wodę i ścieki w Katowicach. O...

  W nowym roku wzrosną opłaty za wodę i ścieki w Katowicach. O ile?

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  O 85 groszy wzrosną od 1 lutego opłaty za zużycie wody i odprowadzanie ścieków w Katowicach. Podwyżki spowodowane są modernizacją kanalizacji w mieście, ale też... oszczędnością katowiczan.
  Ceny za wodę w Katowicach

  Ceny za wodę w Katowicach

  Macie wątpliwości, co przyniesie nowy rok? Uchylimy rąbka tajemnicy. Od przyszłego roku wzrosną ceny za wodę i ścieki w Katowicach. Zdziwieni? Pewnie nie. Ceny wody rosną regularnie od kilku lat, tradycyjnie nowe taryfy gotowe są z końcem roku i wchodzą w życie z początkiem lutego. Tak też będzie w 2014 roku.

  Opłaty wzrosną o 6,5 proc. Proponowana przez Katowickie Wodociągi stawka za 1 metr sześcienny zużytej wody to 5,90 zł, a za 1 metr sześcienny odprowadzanych ścieków - 8,1 zł (obie stawki to ceny brutto), czyli w sumie za wodę i ścieki zapłacimy równo 14 zł.

  - Wniosek w tej sprawie (zmiany taryfy opłat - przyp. red.) został już złożony do prezydenta, mamy jego pozytywną opinię. Czekamy teraz na decyzję rady miasta, bo aby nowa taryfa weszła w życie, rada musi się wypowiedzieć na ten temat - wyjaśnia Agnieszka Jaszkaniec, rzeczniczka spółki Katowickie Wodociągi.

  KW chcą, aby taryfa obowiązywała od 1 lutego 2014 do 31 stycznia 2015. Wzrost opłat, mimo że radni jeszcze nie głosowali nad projektem nowych taryf, jest właściwie przesądzony. Niezależnie, czy stawki radnym się podobają, czy nie, i tak wejdą w życie. Tak stanowi ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków. Aby nowe taryfy weszły w życie, wystarczy przedstawić je radzie gminy w formie wniosku do zatwierdzenia.

  Powody podwyżek są podobne do tych, które przedstawiano w ubiegłym roku. - Wzrost cen zakupu wody w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów, a jeśli chodzi opłatę za odprowadzanie ścieków, wpływ na nią ma amortyzacja i podatki związane z zakończonymi inwestycjami w zakresie gospodarki wodno-ściekowej - wylicza Jaszkaniec. Dodaje, że nie bez znaczenia jest też prognozowany wzrost inflacji.

  - Spadek ilości zużywanej przez mieszkańców wody, a co za tym idzie odprowadzanych ścieków, a także wzrost kosztów energii, który nas także dotyka w dużym stopniu, ponieważ nasze oczyszczalnie pochłaniają olbrzymie ilości energii - tłumaczy rzeczniczka.

  W sumie od 1 lutego roku za zużywaną wodę i odprowadzane ścieki będziemy płacili o 85 groszy więcej niż obecnie. Obowiązujące jeszcze do końca stycznia stawki wynoszą 5,64 zł za m sześć. wody oraz 7,51 za m sześc. odprowadzonych ścieków. Dla porównania w 2011 roku - 4,97 oraz 6,11 złotego.

  Co ciekawe, nie we wszystkich śląskich miastach ceny pójdą w górę. W Rudzie Śląskiej w dół: rudzianie zapłacą za wodę i ścieki w 2014 roku 14,40 zł, czyli o 7 groszy mniej, niż w obecnie.


  *Regionalna lista płac. Sprawdź, ile zarabiają [ZAROBKI OD 100 ZŁ DO 1 MLN ZŁ]
  *Kuchenne Rewolucje w Tychach: Dom Bawarski Tychy Magdy Gessler [ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Najpiękniejsze polskie kolędy [POSŁUCHAJ i WYBIERZ]
  *Najlepsze prezenty na święta Bożego Narodzenia [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama