Strażnikom potrzebne jest szkolenie

  Strażnikom potrzebne jest szkolenie

  Sebastian Reńca

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W miejskim Centrum Monitoringu w Sosnowcu przez ponad trzy tygodnie nie działał jeden z komputerów.
  Oficjalnie policja, ani straż miejska nie widzą w tym problemu. Jednak nieoficjalnie funkcjonariusze twierdzą, że to co działo się przez prawie miesiąc było kpiną z ich pracy.

  - Nie można było zobaczyć tego, co zarejestrowały kamery. Do drugiego komputera w sztabie dostęp jest nieco trudniejszy, bo nie zawsze ktoś jest w tym pomieszczeniu. W ciągu miesiąca dochodziło do różnych zdarzeń drogowych czy rozbojów w centrum miasta, a my nie mogliśmy nawet sprawdzić zapisu z kamer monitorigu - denerwuje się jeden z funkcjonariuszy.

  Jednak rzeczniczka sosnowieckiej policji ma całkiem odmienne zdanie na temat funkcjonowania monitoringu bez jednego sprawnego komputera.

  - Usterka nie miała wpływu na pracę naszą i strażników - twierdzi Hanna Michta, rzecznik prasowy sosnowieckiej policji. - Zresztą w każdej chwili można było skorzystać z komputera w naszym sztabie. O ile wiem nikt nie zgłaszał takiej potrzeby - dodaje.

  Pojawiają się jednak nieścisłości co do dat, kiedy komputer wrócił z serwisu do Centrum Monitoringu i co do jego przydatności. - Usterka została zgłoszona 15 maja, a 19 maja trafił on do serwisu, skąd wrócił 2 czerwca - mówi starszy inspektor Jarosław Czekaj ze straży miejskiej.

  W mikołowskiej firmie, która serwisuje sprzęt zgadza się tylko data odebrania z Sosnowca komputera (19 maja), a jego ponowne podłączenie miało nastąpić dopiero 26 maja. Tę datę potwierdzili w końcu sami strażnicy.

  Według nich obraz z kamer był zapisywany, ale na miejscu nie można było go ponownie przeglądać. Tymczasem okazało się, że strażnicy nie do końca znają możliwości sprzętu, który obsługują. Krzysztof Olszak z firmy, która zajmuje się m.in. serwisem sosnowieckiego monitoringu zapewnił nas, że można było spokojnie oglądać zapisany obraz na monitorach, którymi dysponowali strażnicy.

  - Komputer, który się zepsuł służył do zgrywania zarejestrowanego materiału na płyty CD. Drugi jest w sztabie policji. Jeżeli chodzi o podgląd nagranego przez miejskie kamery materiału, to można to było robić na monitorach, które służą do obserwacji obrazu z kamer. Wystarczyło wtedy przerwać podgląd "na żywo" na jednym z monitorów - mówi Krzysztof Olszak. - Obraz można było też zgrać na taśmę VHS, ale nie jest to raczej praktykowane - dodaje.

  Według radnego Krystiana Dziewiora z Komisji Bezpieczeństwa, strażnikom w Centrum Monitoringu przydałoby się szkolenie, zwłaszcza, że planuje się rozbudowę miejskiego monitoringu.
  - Obsługą monitoringu mogliby się zająć niepełnosprawni, a strażnicy powinni raczej pilnować porządku na ulicach - mówi radny Dziewior.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama