Młodzi i seks, czyli co robić, gdy...

  Młodzi i seks, czyli co robić, gdy szaleją hormony [WYCHOWANIE SEKSUALNE]

  Beata Wróbel, Krzysztof Nowosielski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dlaczego nastolatki rozbierają się w internecie, uczestniczą w erotycznych zabawach i nie stosują żadnej antykoncepcji podczas kontaktu z nowym partnerem seksualnym? Rośnie grupa młodych ludzi uzależnionych od pornografii, która ma ogromny wpływ na ich życie emocjonalne. Nie zdają sobie z tego sprawy. Z dr Beatą Wróbel i drem Krzysztofem Nowosielskim rozmawia Agata Pustułka.
  Młodzież podejmuje ryzykowne zachowania seksualne, bo jest bombardowana seksualnością i pozostawiona z nią sama sobie

  Młodzież podejmuje ryzykowne zachowania seksualne, bo jest bombardowana seksualnością i pozostawiona z nią sama sobie ©123rf

  Aż pięć procent polskich nastolatek od 16 do 19 roku życia rozbiera się w internecie. Czemu to robią?
  Dr Beata Wróbel: Nie wiem do końca, co źródłowo powoduje podejmowanie takich zachowań, któych istoty do końca nie rozumieją i traktują bardzo powierzownie, nie mając żadnego pojęcia o skutkach ich zachowań w dorosłym życiu. Nie jest to tylko ciekawość, bunt. Najprawdopodobniej jest to reakcja na seksualizację całego otoczenia, w którym żyją, na ilość bodźców seksualnych. Często powtarzam, że agresja jest wołaniem o miłość, a manifestowanie tych zachowań jest wołaniem o pomoc. Oni nie mieli czasu, by zrozumieć, co to jest reakcja seksualna, tożsamość seksualna.
  Dr Krzysztof Nowosielski:
  Te zachowania bywają niesamowicie drastyczne. Już teraz w gabinetach seksuologów pojawiają się pacjenci, młode kobiety, które przeszły przez zachowania internetowe, internetową poronografię i potem nie są w stanie założyć normalnego zdrowego związku, bo nie są w stanie rozpocząć życia seksualnego.

  Szokuje mnie, że młodzi ludzIe traktują stosunki analne jako stosunki bezpieczne, chroniące ich przed zajściem w niechcianą ciążę...
  B.W.: To my dorośli zafundowaliśmy dzieciom taki los. Uważam, że młodzi ludzie w Polsce znaleźli się w jakimś dramatycznym momencie. Są zasypani byle jakimi informacjami ze słowem "sex", mają je na kliknięcie palcem i wprowadzają w życie podpatrzone zachowania. A po pierwsze nie posiadają dojrzałości psychicznej, nie posiadają wiedzy i nikt ich nie chroni. Nie robi tego ani państwo, ani rodzina. Państwo, bo nie prowadzi edukacji seksualnej w szkołach i rodzice, którzy nie mogą być źródłem wiedzy, bo są przedstawicielami pokoleń, które można zaryzykować określenie miały wypartą seksualność, we współczesnym rozumieniu tego słowa. Poza tym boją się tej manifestacji seksualnej, nie potrafią sobie z nią poradzić. Wypierają to. Można ich trochę usprawiedliwić, bo za ich czasów tak nie było. W tej jednak sytuacji osamotnienia młodzi ludzie radzą sobie tak jak potrafią. Są przecież pozostawieni sami sobie. Doprowadzajądo samookaleczania psychoemocjonalnego. Dokonują na swoim ciele i psychice gwałtu. Oczywiście nie mając świadomości konsekwencji swoich czynów w chwili obecnej, ale również w przyszłości.
  Rośnie też liczba młodych ludzi, którzy łatwo wchodzą w różne role seksualne, dla których tożsamość seksualna jest sprawą zmienną.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gołe Panie

   Tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ,,Nie da się już dziecku zakryć oczu, albo wyprosić z pokoju, gdy w telewizji pokazuje się goła pani. Oni te panie widzą wszędzie: w reklamach, na billboradach, grając w erotyczną grę w...rozwiń całość

   ,,Nie da się już dziecku zakryć oczu, albo wyprosić z pokoju, gdy w telewizji pokazuje się goła pani. Oni te panie widzą wszędzie: w reklamach, na billboradach, grając w erotyczną grę w internecie.,,

   Co za głupoty piszą. Przecież w telewizji nie pojawiają się gołe panie. Czy Oni w ogóle wiedzą co to znaczy goła pani? Taka jest ta która pokazuje się bez ubrania i bielizny oraz widoczne są jej intymne części ciała przede wszystkim poniżej pasa czyli łono. W telewizji takich filmów nie ma, kobiety są pokazywane co najwyżej półnagie od pasa w górę, to mężczyźni są pokazywani nago, ale o tym nie napiszą, bo chyba to im odpowiada.
   Przesadzają również z tym, że na billbordach czy w reklamach można zobaczyć nagie panie. Czy kiedykolwiek widzieliście aby na ulicy wisiał plakat z kobietą bez majtek i widocznym łonem? Wątpię. To znowu mężczyzn pokazuje się nago pod pozorem sztuki wystawia się jakieś rzeźby na których wszystko dokładnie widać. Kobieca nagość jest nad interpretowana.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żaden Chrześcijanin tego nie potrzebuje.

   MBTM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   "Każdy ma prawo do własnych poglądów, wartości, ale podstawową wiedzę o fizjologii, chorobach przenoszonych drogą płciową każdy musi mieć niezależnie od wyznania."

   Jeżeli ktoś zakłada że nie ma...rozwiń całość

   "Każdy ma prawo do własnych poglądów, wartości, ale podstawową wiedzę o fizjologii, chorobach przenoszonych drogą płciową każdy musi mieć niezależnie od wyznania."

   Jeżeli ktoś zakłada że nie ma ludzi odpowiedzialnych, i swoją przyjemność z seksu stawia się wyżej nad złamanym życiem dziecka poczętego podczas przygodnego seksu, które będzie się wychowywało bez ojca, albo w małżeństwie założonym z przymusu, to trzeba mnie uczyć chorób przenoszonych drogą płciową.

   Są natomiast ludzie odpowiedzialni, ja jestem Katolikiem, i swój pierwszy kontakt seksualny miałem ze swoją żoną, w momencie kiedy mieliśmy ustabilizowaną sytuację finansową, zdecydowaliśmy się na dziecko.

   Ja tej całej maści informacji o o chorobach nie potrzebuję, bo dla mnie życie mojego dziecka było i jest ważniejsze od przygodnych przyjemności. W wieku nastu lat nie zakładałem że będę seks uprawiał przed małżeństwem, bo to grzech i skrajna nieodpowiedzialność, a nie jestem egoistą by przyjemność z seksy stawiać nad życiem mojego dziecka.

   Także jeżeli ktoś zakłada przygodne kontakty seksualne, zabawy w różnorakie słoneczka, kontakty homoseksualne(by w myśl gender poznać swoją seksualność), to jak najbardziej potrzebuje antykoncepcji, i wszelakich innych sposobów by nie roznosić chorób.

   Żaden Chrześcijanin tego nie potrzebuje. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo