Tragedia na kopalni Wujek: Rację mieli górnicy, a nie...

  Tragedia na kopalni Wujek: Rację mieli górnicy, a nie generał Jaruzelski

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sędzia Mirosław Ziaja z katowickiego Sądu Apelacyjnego powiedział, że górnicy kopalni Wujek nie walczyli o własny interes zawodowy, lecz o poszanowanie
  1/4
  przejdź do galerii

  Sędzia Mirosław Ziaja z katowickiego Sądu Apelacyjnego powiedział, że górnicy kopalni Wujek nie walczyli o własny interes zawodowy, lecz o poszanowanie godności i o to, żeby proces demokratyzacji państwa nie został zahamowany ©Władysław Morawski

  Twórca stanu wojennego w Polsce, generał Wojciech Jaruzelski, nieustannie przeprasza za krzywdy, jakie uczynił Polakom 13 grudnia 1981 roku wyprowadzając uzbrojone wojsko na ulicę. Za każdym razem, gdy stawał przed katowickim sądem jako świadek w procesie zomowców oskarżanych o zastrzelenie górników kopalni Wujek, też powtarzał, że wyraża "głębokie ubolewanie" z powodu tej śmierci.
  Po tym jednak kajaniu zawsze przekonywał, że stan wojenny był mniejszym złem i gdyby znalazł się w sytuacji, jak w grudniu 1981 roku, ten stan wojenny znów zafundowałby rodakom. Przeprasza, ale zrobiłby tak samo. Ubolewa nad śmiercią dziewięciu górników kopalni Wujek zastrzelonych z broni automatycznej, ale znów posłałby do nich wojsko i milicję, by pokazać, że racja jest po jego stronie.

  Nie wierzę w szczerość przeprosin generała.  Górnicy kopalni Wujek zastrajkowali w odpowiedzi na wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Nie godzili się na internowanie działaczy związkowych, zdelegalizowanie Solidarności dopiero co wywalczonej sierpniowymi strajkami 1980 roku. Nie dali się zastraszyć . Gdy ogłaszali strajk okupacyjny, mieli nadzieję, że ich żądania będą przedmiotem pertraktacji z władzą. Stało się inaczej. 16 grudnia 1981 roku, w trzecim dniu protestu, milicja i wojsko siłą stłumiły ich bunt. Strzały z broni zabiły 9 górników, a raniły 21.

  - Jestem przekonany, że w tej tragedii nie było działań z premedytacją, a raczej splot nieszczęśliwych wypadków - mówił Jaruzelski przed sądem w Katowicach. Był świadkiem oskarżenia zomowców. Bronił ich dodając: - Wiem, co oznacza siła ognia 20 pistoletów maszynowych. Gdyby one zostały uruchomione z taką intencją, to na pewno nie zginęłoby 9 górników, a być może 90 czy 190.
  A jednak po trwającym piętnaście lat procesie katowicki sąd uznał, że zomowcy strzelali z premedytacją, że nie mieli prawa wyjąć broni, bo nie było zagrożenia, które by usprawiedliwiało jej użycie.

  To nie historycy, lecz prokuratorzy i sędziowie przez pryzmat prawa karnego dokonali oceny pierwszych dni stanu wojennego w Polsce. Wskazali jednoznacznie, że racja była po stronie górników protestujących przeciwko stanowi wojennemu, a nie po stronie twórców stanu wojennego i do takiego protestu górnicy mieli prawo.

  W 2008 roku do więzienia poszło 14 byłych zomowców. Trudno nie spytać za Janem Ludwiczakiem, byłym szefem zakładowej Solidarności kopalni Wujek, w obronie którego zastrajkowali górnicy, a gdzie są przełożeni tych zomowców?

  Arogancja władzy  Niemniej ten wyrok ważny jest nie tylko z powodu poczucia sprawiedliwości. Trzydzieści dwa lata po wprowadzeniu stanu wojennego wielu Polaków wciąż uważa, że decyzja generała Jaruzelskiego z grudnia 1981 roku była uzasadniona, bo zapobiegła jeszcze większemu rozlewowi krwi, a nawet interwencji radzieckiej itp.

  Jednak sąd w Katowicach powiedział jednoznacznie, że protestów nie rozwiązuje się przy pomocy ostrej amunicji. Każda władza winna już o tym pamiętać. Inaczej przegrywa.

  Nie udało się wyjaśnić wszystkich mechanizmów i decyzji, jakie legły u podstaw użycia broni palnej wobec górników kopalni Wujek. Nie wiadomo do dziś, czy ktoś wydał rozkaz: strzelać! Wiadomo jedynie, że każda wojna demoralizuje i wykrzywia. Nie jest więc wykluczone, że mogło dojść do arogancji oddziału specjalnego milicji, który wyjął broń bez czekania na przyzwolenie jej użycia.
  Sąd rozliczył wykonawców stanu wojennego. Do dziś nie doszło jednak do rozliczenia, przynajmniej w kontekście politycznym, osób odpowiedzialnych za wyprowadzenie uzbrojonego wojska oraz czołgów na ulice i podjęcie decyzji o pacyfikacji strajków. Żadnej kary nie poniósł Jaruzelski czy generał Czesław Kiszczak, ówczesny szef MSW. Jedyną przykrością są coroczne protesty pod oknami domu Jaruzelskiego przeciwników jego decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego.

  Jaruzelska pod Krzyżem  Po śmierci papieża Jana Pawła II, Wojciech Jaruzelski jako pierwszy odpowiedział na apel o pojednanie wysłany spod Pomnika-Krzyża kopalni Wujek. Pod przesłaniem o to pojednanie podpisali się przywódcy strajku z 1981 roku, a także córki zastrzelonych górników. Zawołali w stronę krzywdzicieli o uznanie swoich win i zadośćuczynienie. Jednak do pojednania nie doszło. Górnicy nie uwierzyli w szczerość intencji generała. W warszawskim domu Jaruzelskiego pojednał się z nim tylko Jerzy Wartak, jeden z przywódców strajku z 1981 roku. Latem tego roku Wartak uczestniczył także w głośnych urodzinach Wojciecha Jaruzelskiego w Warszawie, który kończył 90 lat. Na tych urodzinach spotkał jego córkę, Monikę, i zaprosił ją do Katowic, pod Krzyż zastrzelonych górników.

  Koledzy Wartaka uznają prawo każdego do własnego przeżywania i własnych wspomnień stanu wojennego, ale nie zgodzili się na zorganizowanie spotkania dla Jaruzelskiej w Muzeum Izbie Pamięci kopalni Wujek, a już tym bardziej promocji jej książki o tatusiu. Odwiedzić to miejsce może każdy. I to wszystko. Monika Jaruzelska jednak nie zwiedziła ekspozycji znajdującej się przy pamiątkowym krzyżu kopalni. Z każdą z dwóch córek zastrzelonych górników spotkała się, oddzielnie, poza tym miejscem.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (20)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jo byly Hajer z Dymitrowa

   Juz emeryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Zastanawiam się, o co w tamtym czasie walczyliśmy. O sprzedanie majątku narodowego?, o bezrobocie?, o klerykalizację sfery publicznej?, o zubożenie dużej części społeczeństwa, o zupki Pana Kuronia...rozwiń całość

   Zastanawiam się, o co w tamtym czasie walczyliśmy. O sprzedanie majątku narodowego?, o bezrobocie?, o klerykalizację sfery publicznej?, o zubożenie dużej części społeczeństwa, o zupki Pana Kuronia i miejsca w noclegowniach? Czy o godność człowieka? Gdzie wtedy byly te kaczory ,hofmany, macierewce i reszta tyj holoty zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jo byly Hajer z Dymitrowa

   Juz emeryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zastanawiam się, o co w tamtym czasie walczyliśmy. O sprzedanie majątku narodowego?, o bezrobocie?, o klerykalizację sfery publicznej?, o zubożenie dużej części społeczeństwa, o zupki Pana Kuronia...rozwiń całość

   Zastanawiam się, o co w tamtym czasie walczyliśmy. O sprzedanie majątku narodowego?, o bezrobocie?, o klerykalizację sfery publicznej?, o zubożenie dużej części społeczeństwa, o zupki Pana Kuronia i miejsca w noclegowniach? Czy o godność człowieka? Gdzie wtedy byly te kaczory ,hofmany, macierewce i reszta tyj holoty zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czytam wasze komentarze

   i niedowierzam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   niedługo przeczytam,że jaruzelski to najwybitniejszy polak.
   ludzie-czy wy wiecie co piszecie?

   Zdjęcie autora komentarza
   Stan wojenny oczami młodego ryla i starego pierdoły.

   gestskoczka

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

   W 1981 roku pracowałem na jednej ze śląskich kopalń. Na naszej kopalni nic się nie działo, zazdrościłem kolegom z tych kopalń, o których było głośno w związku z przeciwstawianiem się dyktaturze...rozwiń całość

   W 1981 roku pracowałem na jednej ze śląskich kopalń. Na naszej kopalni nic się nie działo, zazdrościłem kolegom z tych kopalń, o których było głośno w związku z przeciwstawianiem się dyktaturze reżymu. Na Wujku, Piaście, Manifeście, Boryni, tam można było walczyć.

   Dużo się pisze o WRON-ie. O Jaruzelskim i Kiszczaku. Nic się nie pisze o drugiej, moim zdaniem równie winnej stronie tej barykady. Górnicy, to było mięso armatnie napędzane emocjami. ZOMO-wcy, to takie samo mięso armatnie po drugiej stronie barykady. Wiadomo kto sterował ZOMO-wcami. Nie pisze się kto podpuszczał górników. Ja w tamtym czasie byłem w stanie ryzykować, rwać bruk i walić w ZOMO-wców, pomimo że miałem na utrzymaniu żonę i dziecko. Nie podobał mi się totalitaryzm partyjny, to znaczy że partia o wszystkim decydowała, społeczeństwo miało niewiele do powiedzenia. Dopiero jak powstała dziesięciomilionowa Solidarność – towarzysze spuścili z tonu.

   Zastanawiam się, o co w tamtym czasie walczyliśmy. O sprzedanie majątku narodowego?, o bezrobocie?, o klerykalizację sfery publicznej?, o zubożenie dużej części społeczeństwa, o zupki Pana Kuronia i miejsca w noclegowniach? Czy o godność człowieka?

   Dziś myślę sobie że oto co wtedy nam chodziło, wywalczyliśmy. Tyle że nie dla siebie a dla innych cwaniaczków. Arogancja władzy zelżała, ale zaraz wóciła do swego koryta. Obecnie, totalitaryzm partyjny jest taki sam jak w PRL-u, arogancja władzy może nawet większa. Myślę, że gdyby w PRL-u jakaś grupa ludzi zebrałaby dwa miliony podpisów pod petycją do władz by zorganizować referendum w sprawie wieku emerytalnego, to KC wyraziłoby zgodę na referendum. Mnie wiek emerytalny nie dotyczy, ale arogancja władzy tak.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kaktus na dłoni.

   adamzzawiercia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Człowieku- z pewnością kaktus na dłoni Ci nie wyrośnie,ale palma w głowie to już kwitnie! Jak kiedyś bywało tak teraz jest na co dzień.:WOJTEK ZAWINIŁ,KUBĘ POWIESZONO Przeżyłem dość bym mógł się...rozwiń całość

   Człowieku- z pewnością kaktus na dłoni Ci nie wyrośnie,ale palma w głowie to już kwitnie! Jak kiedyś bywało tak teraz jest na co dzień.:WOJTEK ZAWINIŁ,KUBĘ POWIESZONO Przeżyłem dość bym mógł się do tego odnieść. Polskie sądy nigdy, przenigdy nie były niezawisłe. Zazwyczaj działają w/g przepisów,swoich władnych,którzy do tej profesi ich powołali! Jak może jeden z drugim obwiniać swego pracodawcę? Kiedy za tym pracodawcą stoi jeszcze ktoś i tylko grozi temu sędziemu palcem.
   /jak osądzisz to ty i twa rodzina za to zapłaci/ Gdzie i kiedy osądzono aby jednego oficera UB lub SB.? Słyszał kto o takim czynie? A MNIEJSZE ZŁO co to było? Po prostu otwarcie kart KTO TU RZĄDZI.!!! Sam generał wówczas mógł być odstrzelony jak kaczka. Jaruzelski ,Kiszczak to byli
   odpowiedzialni pozoranci.A prawdę mówiąc szeregami ZOMO dowodzili zakamuflowani oficerowie
   w/w instytucji.Prawdę powiedziawszy POLSKA nigdy nie uzyskała WOLNOŚCI I NIEZALEŻNIOŚCI
   Politycy i historycy po prostu ściemniają i wciskają kit.! PRAWDA ukrywa się w szeregach naszych
   Sędziów i Prokuratorów a także w istniejących jeszcze, może nie spalonych ,dokumentach IPN.
   Niech więc nikt nie opisuje głupoty,biedny robol nadal pozostaje biedny a ten co go katował nadal
   mu trumfuje zwycięstwo. Jesteśmy i nigdy nie przestaliśmy być wasalami na własnej ziemi a która
   po wieki wieków należą jak lenno do Cara i całkowity ten Czerwony kapitalizm.! Ten kapitalizm jest
   jak lep i coraz więcej się tam lepi ludzi wyzbytych jakiejkolwiek tolerancji do drugiego człowieka.
   Możni wydają tyle na jednodniową balangę co robol otrzyma za rok ciężkiej pracy ze śmieciowej
   umowy. Władza trumfuje i jej przybywa,stanowi już 1/3 społeczeństwa, niedługo i ludzie z innych
   nacji będą tu na nich pracować a Ci biedni Polacy dokończą swego żywota.!!!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nawalony ..... ?!

   Ernest (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

   człowieku alboś nawalony albo naćpany młody pryszcz co ty pierd***sz o referendum z podpisami społeczeństwa w PRL. teraz ta Polski z magdalenki tez jest ciu***o ale nie pierdo*a głupot !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   masz dużo racji

   tylko mi powiedz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

   Byłeś wówczas też czerwony?Bo przecież już niedługo napiszecie,że za komuny było super!
   Czy nie pamiętasz co kupowałeś w sklepach?Na półkach stał tylko ocet,nie pamiętasz kolejek?
   Ludzie,czy wy...rozwiń całość

   Byłeś wówczas też czerwony?Bo przecież już niedługo napiszecie,że za komuny było super!
   Czy nie pamiętasz co kupowałeś w sklepach?Na półkach stał tylko ocet,nie pamiętasz kolejek?
   Ludzie,czy wy wszyscy zwariowaliście.
   Inną sprawą jest wykradanie majątków państwowych po przejściu do demokracji.Czy nie pamiętasz jak z komunisty zrobił się kapitalista?
   Moim zdaniem trzeba było rozliczyć Jaruzelskiego,ale także tych co w imię władzy demokratycznej zagarniali majątki państwowe w czasie transformacji,a teraz są multimilionerami.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie za komuny nie bylo super,

   Hubert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   ale tylko ocet na polkach to bylo dopiero jak solidaruchy zastrajkowali kraj na smierc.Przed 1980 oprocz miesa podstawowe artykuly zywnosiowe mozna bylo kupic a dzisiaj coraz wiecej
   ludzi moze je...rozwiń całość

   ale tylko ocet na polkach to bylo dopiero jak solidaruchy zastrajkowali kraj na smierc.Przed 1980 oprocz miesa podstawowe artykuly zywnosiowe mozna bylo kupic a dzisiaj coraz wiecej
   ludzi moze je tylko poogladac.A rozliczenia: cala historia ludzkosci to pysk trzymac i podatki placiczwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ty jednak nie rozumiesz historii

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   rozliczyć trzeba tych co mamili ludzi dobrobytem wolnymi ...który mają wyłącznie oni....spójrz na te zakłamane twarze w polskim Sejmie prawie wszyscy walczyli o demokrację..ale dla siebie......o to...rozwiń całość

   rozliczyć trzeba tych co mamili ludzi dobrobytem wolnymi ...który mają wyłącznie oni....spójrz na te zakłamane twarze w polskim Sejmie prawie wszyscy walczyli o demokrację..ale dla siebie......o to im chodziło o przejęcie władzy....nie o robotników którzy dali sie otumanić ..jak się spostrzegli ..było juz za pózno....waczono oprawa pracownicze...i co dsziś mająpracownicy...umowy śmoieciowe...hanba...Nie o take Polske walczyłem...Amenzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tragedia pozostanie tragedia

   imc, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Emocje siegajace zenitu sa bardzo trudne do opanowania...Przez tyle lat sprawa jest nie do jednoznacznej oceny...W kategoriach przegrany i zwyciesca ...Wygranym sa gornicy,,,Przegrany...rozwiń całość

   Emocje siegajace zenitu sa bardzo trudne do opanowania...Przez tyle lat sprawa jest nie do jednoznacznej oceny...W kategoriach przegrany i zwyciesca ...Wygranym sa gornicy,,,Przegrany Jaruzelski...Cena wysoka..zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komuna

   scheiß polska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   ...a kiedy Jaruzelski dostanie ten obiecany przez Kaczynskiego order?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Górnicy z Wujka zginęli tak samo jak Powstańcy Warszawy, a

   Alojz aus Rybnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   dowództwo żyje w luksusach bez uszczerbku na zdrowiu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Należy postawić kilka pomników krzaklewskiemu ,za zamykanie

   Alojz aus Rybnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   śląskich kopalń.amen.O taką Polskę walczyliśmy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chciałbym zapytać z czystej ciekawości ,czy ten ksiądz katolicki

   Alojz aus Rybnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

   co na łaźni kopalni wujek dał zezwolenie górnikom na zabijanie braci Polaków w mundurach został już osądzony czy jeszcze się sprawa ślimaczy tak jak z Jaruzelskim ?.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja wiem i wierzę....!

   sławek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   Gen. Jaruzelski ma rację. Nie jest prawdą, że grzeczni górnicy prowadzili pokojowy strajk okupacyjny a zdziczałe ZOMO, z premedytacją, do nich strzelało! Górnicy byli uzbrojeni i atakowali a...rozwiń całość

   Gen. Jaruzelski ma rację. Nie jest prawdą, że grzeczni górnicy prowadzili pokojowy strajk okupacyjny a zdziczałe ZOMO, z premedytacją, do nich strzelało! Górnicy byli uzbrojeni i atakowali a spanikowani i przestraszeni zomowcy zaczęli chaotycznie, w obronie własnej, strzelać. Gdyby było inaczej, gdyby strzelali z zamiarem zabicia, czy choćby ranienia, to tak jak powiedział generał, ofiar byłoby nieporównanie więcej! Za tą tragedię odpowiedzialność polityczną ponosi gen. Jaruzelski ale także działacze związkowi, którzy spowodowali tą ostrą konfrontację!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja wiem i wierzę!

   adamzzawiercia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Kolego-Sławek: A z kąt to wiesz? Brałeś tam udział,w tych wystraszonych szeregach ZOMO?
   A może tato lub wuj opowiadał? Kto Twoim zdaniem przyszedł do kogo,górnicy do Zomowców czy na odwrót? Jak...rozwiń całość

   Kolego-Sławek: A z kąt to wiesz? Brałeś tam udział,w tych wystraszonych szeregach ZOMO?
   A może tato lub wuj opowiadał? Kto Twoim zdaniem przyszedł do kogo,górnicy do Zomowców czy na odwrót? Jak przyjdzie złodziej do ciebie a będzie w uniformie,oddasz mu wszystko czego zapragnie
   czy też będziesz się bronił wszelkimi środkami? Tak też i tam było.Bo do zabitych jak to twierdzisz
   za słowami generała , można mieć i sowiecką "katiuszę" ale jak się nie potrafi strzelać do celu ,tylko panu Bogu w okno to skutki są opłakane jakoż i tu było.!Strzelano z broni automatycznej i to nie
   na wiwat ale do górników jak do kaczek i to jest ten najważniejszy argument do potępienia.
   Strzelano ,by się wykazać, strzelano by wykonać czyiś rozkaz.! Strzelano by zabić.!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Sławek - Nie da się z Panem dyskutować...

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Już Pan swoje wie i w to mocno wierzy. Pijany, jak się złapie płotu, też się trzyma kurczowo swojego: wiem i wierzę. Przeszedł Pan siebie w opisie "przestraszonych ZOMO-wców"... Człowieku, to był...rozwiń całość

   Już Pan swoje wie i w to mocno wierzy. Pijany, jak się złapie płotu, też się trzyma kurczowo swojego: wiem i wierzę. Przeszedł Pan siebie w opisie "przestraszonych ZOMO-wców"... Człowieku, to był przeszkolony pluton śmierci! A poza tym: prawo użycia broni - nie był Pan w wojsku?! Od związkowców proszę się odpierwiastkować - polecam wizytę 16 grudnia na uroczystościach pod "Wujkiem"; wtedy przestanie Pan usprawiedliwiać Jaruzela...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama