Woj. śląskie to ziemia obiecana. Jesteśmy najatrakcyjniejsi...

  Woj. śląskie to ziemia obiecana. Jesteśmy najatrakcyjniejsi dla inwestorów!

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katowice są dla inwestorów atrakcyjnym miejscem. Zdaniem ekspertów to m.in. efekt dość łatwego dostępu do wykwalifikowanych pracowników oraz ich niezbyt
  1/2
  przejdź do galerii

  Katowice są dla inwestorów atrakcyjnym miejscem. Zdaniem ekspertów to m.in. efekt dość łatwego dostępu do wykwalifikowanych pracowników oraz ich niezbyt wygórowanych oczekiwań płacowych ©Marzena Bugała-Azarko

  Śląskie jest najatrakcyjniejszym województwem w kraju. Mało tago subregion katowicki też jest w kraju bezkonkurencyjny. Innymi słowy warto i należy u nas inwestować, a to oznacza nowe miejsca pracy.
  Na Górny Śląsk łatwo dojechać. Łatwo tu znaleźć wykwalifikowanych (a przy tym niedrogich) pracowników i kooperantów do prowadzenia biznesu. I dlatego właśnie nasz region został liderem tegorocznego rankingu "Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski". Opracował go Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

  Etos pracy i autostrady

  W kategorii województw wyprzedziliśmy Mazowsze i Dolny Śląsk.
  W klasyfikacji subregionów bezkonkurencyjny okazał się katowicki (w pierwszej piątce znalazły się także rybnicki i bielsko-bialski). Pytany o przyczynę tak wysokich notowań naszego regionu dr Maciej Tarkowski - jeden z autorów raportu - mówi krótko: to efekt swego rodzaju "masy krytycznej".

  ZOBACZ TAKŻE:
  Budżet Katowic 2014. W przyszłym roku Katowice planują wydać 1,8 mld zł
  Inwestycje w woj. śląskim: Zabrze liderem, w ogonie m.in. Mysłowice i Świętochłowice [RANKING]


  - Górny Śląsk wciąż jest regionem o największej koncentracji przemysłu w Polsce. W ślad za tym idzie dostępność wykwalifikowanych pracowników, o których w innych regionach trudno, gdyż szkoły zawodowe zostały polikwidowane. Są więc ludzie, etos pracy i wcale nie takie wygórowane oczekiwania płacowe - komentuje dr Tarkowski. Jak dodaje, atutem Śląska są: infrastruktura gospodarcza, atrakcyjny rynek zbytu i dostępność transportowa. Ten ostatni czynnik jednak - jak zaznacza dr Tarkowski - z upływem czasu, a przede wszystkim z rozwojem sieci drogowej w pozostałych regionach kraju, będzie coraz bardziej tracił na znaczeniu. Obniża natomiast nasze notowania poziom tzw. bezpieczeństwa powszechnego i aktywności inwestycyjnej województwa.

  - Jeśli idzie o to pierwsze, to chyba niewiele da się zrobić. Duże organizmy miejskie mają z tym problem. Można natomiast poprawić aktywność wobec inwestorów, dzięki współpracy samorządów różnych szczebli - ocenia dr Maciej Tarkowski.
  Będą jednak Krakowice?

  Raport pokazuje nie tylko atrakcyjność inwestycyjną poszczególnych regionów, ale też "podpowiada", z kim warto w przyszłości mocniej współpracować. Na południu Polski autorzy opracowania wskazali dwa, wyraźnie odbiegające na plus od reszty stawki, "bloki subregionów" - jeden znajduje się w rejonie Wrocławia i Wałbrzycha, drugi obejmuje województwo śląskie oraz zachodnią część Małopolski. Czyżby zatem realizował się sen o Krakowicach, czyli gospodarczej fuzji Górnego Śląska i Krakowa? Faktem jest, że w kategoriach atrakcyjności inwestycyjnej bliższym partnerem dla nas wydaje się właśnie Małopolska, a nie województwo opolskie. Dowodem tego było przyjęcie w kwietniu przez sejmiki województw śląskiego i małopolskiego wspólnej strategii rozwoju obu tych regionów i decyzja o wspólnym zabieganiu o unijne pieniądze na inwestycje.

  - Oba te regiony mają nieco odmienną specyfikę, więc widziałbym tutaj raczej pole do uzupełniania się, a nie do konkurencji - ocenia dr Tarkowski.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Obersclesien

   fajla11

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   za 40 lat tu będzie syffff nedza i Buzek co kopalnia pozamykał

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fajnie, ale warto przeczytać, co się napisze

   Grammar N. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Cieszę się, że Śląsk/Katowice dobrze sobie radzą, ale literówki w nagłówku artykułu nie świadczą zbyt dobrze o redakcji. Od razu odechciewa się czytać.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama