Od pasji do muzeum

  Od pasji do muzeum

  Wanda Then

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Urzędnicy z Bielska-Białej przekażą Fundacji Rafała Biera teren przy ul. Ceramicznej wraz z budynkiem przeznaczonym na muzeum.
  Rafał Bier, znany miłośnik i kolekcjoner militariów, organizator międzynarodowej Operacji Południe, od roku stara się o stworzenie w mieście muzeum wojskowego z prawdziwego zdarzenia.

  - Budynek przy Ceramicznej mamy dostać w dzierżawę, ale tylko na 3 lata. Obowiązujące procedury nie sprzyjają naszym planom, bo inwestowanie w poważne przedsięwzięcie z perspektywą tak krótkiego czasu byłoby bez sensu. Podobno o przedłużeniu terminu dzierżawy musi zadecydować wojewoda. Będziemy się więc starali, żeby przekazano nam ten budynek w użytkowanie wieczyste. Jest już jednak od czego zacząć - mówi bielski kolekcjoner.

  Jak poinformowano nas w bielskim urzędzie, sprawę można jednak załatwić na lokalnym podwórku. O dłuższym okresie dzierżawy zadecydować mogą radni. Na razie wniosek nie trafił pod głosowanie, żeby nie przedłużać toczących się już procedur.

  - Miasto jest przychylne pomysłowi stworzenia muzeum i temu co robią bielscy miłośnicy militariów. To na razie pierwszy krok. Nie powinno być problemu, żeby dzierżawę przedłużać lub od razu określić jej długi termin - zapewnia Tomasz Ficoń, rzecznik prasowy bielskiego UM.

  Za dwa tygodnie, zaraz po przekazaniu przez miasto, w budynku przy ul. Ceramicznej ruszy remont. Trzeba tam wiele zrobić. Koszty pokryje fundacja. Muzea prywatne nie mogą korzystać z wsparcia gminy. Będziemy mieli wprawdzie te same prawa w zdobywaniu sprzętu, co Muzeum Wojska Polskiego, ale w finansowaniu będziemy musieli liczyć tylko na siebie i na sponsorów - wyjaśnia Rafał Bier.

  W optymistycznym wariancie eksponaty w muzeum można będzie oglądać za rok. Ruszy wtedy stacjonarna wystawa. Atutem bielskiego muzeum mają być również wystawy plenerowe.

  - Myślę, że miasto będzie tym zainteresowane, bo to duża gratka dla jego promocji. Byłem w wielu miastach na Zachodzie, których władze zabiegały o kolekcje militarne. Choć były dużo mniejsze od naszej. To znakomita lekcja historii. Nasze pojazdy to unikaty. Dbamy o udokumentowanie historii polskich żołnierzy na Zachodzie - mówi Bier.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama