UOKiK: Spółki górnicze ustawiały przetargi. Kopalnie płaciły...

  UOKiK: Spółki górnicze ustawiały przetargi. Kopalnie płaciły dwa razy więcej

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  UOKiK wytknęła spółkom ustawianie przetargów

  UOKiK wytknęła spółkom ustawianie przetargów ©ARC

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na trzy spółki zajmujące się dostawą produktów dla górnictwa karę ponad 18 mln zł. UOKiK poinformował, że firmy ustalały ceny i dzieliły krajowy rynek; w efekcie kopalnie musiały płacić dwa razy więcej za produkty. Chodzi o spółki: Minova Ekochem, A. Weber i Schaum-Chemie Mikołów.
  UOKiK wytknęła spółkom ustawianie przetargów

  UOKiK wytknęła spółkom ustawianie przetargów ©ARC

  UOKiK: ponad 18 mln zł kary dla dostawców kopalni

  Jak wyjaśnił Urząd w komunikacie, w niedozwolonym porozumieniu, ograniczającym konkurencję na rynku, uczestniczyło trzech producentów specjalistycznych produktów stosowanych w górnictwie. Chodzi o spółki: Minova Ekochem, A. Weber i Schaum-Chemie Mikołów.

  Dwie spośród trzech ukaranych firm: Minova Ekochem i Schaum-Chemie Mikołów zdecydowały się w środę na odniesienie do decyzji Urzędu; pierwsza rozważa odwołania od decyzji UOKiK, zaś druga poinformowała, że analizuje tę decyzję.


  Przedstawiciel firmy A. Weber kategorycznie odmówił PAP jakichkolwiek wypowiedzi w tej sprawie. "To nasza sprawa" - powiedział Marek Cisek z firmy, zapytany o możliwość złożenia odwołania od decyzji o karze.

  Dyrektor techniczny Schaum-Chemie Mikołów Andrzej Błażejewski poinformował, że decyzja prezesa UOKiK dotarła do firmy w środę przed godziną 11., a jej tekst liczy 107 stron - stąd trudno o szybkie odniesienie się do jej treści. "Obecnie jest ona przedmiotem analizy" - wskazał Błażejewski.

  Natomiast spółka Minova Ekochem potwierdziła w pisemnym oświadczeniu, że rozważa odwołanie się od decyzji UOKiK, w której została wymieniona w sprawie dostaw produktów do polskich kopalni węgla.

  "Minova Ekochem przestrzega obowiązujących przepisów prawa i bardzo poważnie traktuje wszelkie kwestie związane ze zgodnością z przepisami. Firma w pełni współpracowała z organami administracji publicznej podczas prowadzonego dochodzenia związanego z domniemanymi działaniami w latach 2005–2010" - czytamy w komunikacie spółki.

  Prezes firmy Jakub Puszczewicz podkreślił, że wydana decyzja Urzędu stanowi tylko jeden z etapów postępowania, a wszelkie wnioski płynące z dochodzenia podlegają kontroli sądowej. „Minova Ekochem analizuje wyniki dochodzenia i ocenia podstawy do odwołania się od decyzji" - poinformował prezes.

  Przedstawiciele spółki zapowiedzieli, że firma nie będzie udzielała komentarzy w trakcie rozważania możliwości odwołania się od decyzji UOKiK.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama