Bezrobotny w woj. śląskim na otwarcie biznesu może dostać 18...

  Bezrobotny w woj. śląskim na otwarcie biznesu może dostać 18 tys. zł

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bezrobotni biorą sprawy w swoje ręce. Nie liczą na pomoc państwa i urzędników.
  Nie chcą czekać na poprawę koniunktury gospodarczej, ani też liczyć na dobrą wolę pracodawców. Wolą otworzyć własny biznes. Chętnych jest tylu, że w niektórych pośredniakach już teraz wstrzymano rozpatrywanie składanych przez nich wniosków.

  - Większość tych osób chce założyć firmy z branży budowlanej lub spożywczej - wyjaśnia Iwona Solorz, zastępczyni dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Chorzowie.
  Jak przyznaje do tej pory znaleziono już chętnych na niemal połowę z około 130-140 dotacji, jakie dzięki posiadanym obecnie funduszom jest w stanie wypłacić tutejszy urząd. Reszta również szybko powinna znaleźć nabywców. Do wzięcia jest bowiem nawet 18 tysięcy złotych. Starczy być niekaranym, figurować w rejestrze bezrobotnych i nie prowadzić działalności gospodarczej w ciągu ostatniego roku, a także złożyć biznesplan przedsięwzięcia. Jest też jeden warunek na przyszłość - założona firma musi utrzymać się na rynku przez co najmniej rok. Jeśli do tego czasu splajtuje, jej właściciel będzie musiał zwrócić całą otrzymaną dotację (lub urząd ściągnie ją od żyrantów).

  - Nie mam takich obaw. Jak do tej pory wychodzę na swoje i jeśli nie zdarzy się nic niespodziewanego, to plajta mi nie grozi - ocenia Kazimierz z Katowic, który dzięki dotacji z pośredniaka zaczął jeździć taksówką.

  W tym roku na pomoc dla chcących otworzyć swój własny biznes bezrobotnych województwo śląskie dostało niemal 260 milionów złotych z Funduszu Pracy. To prawie 4,5 miliona złotych więcej niż przed rokiem. Nie oznacza to jednak, iż wszystkie pośredniaki w regionie dostały więcej pieniędzy.

  Największe kwoty trafią do Częstochowy, Zawiercia, Bielska-Białej i Sosnowca, gdzie w ostatnich miesiącach doszło do grupowych zwolnień na znaczną skalę. Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach otrzymał natomiast zaledwie 57 procent ubiegłorocznej kwoty, pomimo że właśnie tutaj jest największe zainteresowanie projektem.

  Województwo śląskie otrzymało w tym roku więcej pieniędzy dla bezrobotnych chcących otworzyć własny biznes. Pieniądze nie trafiają jednak tam gdzie są najbardziej potrzebne. Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach otrzymał zaledwie 57 procent ubiegłorocznej kwoty i dlatego od kwietnia kolejne wnioski o udzielenie dotacji trafiają do urzędniczej szuflady.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie liczą na pomoc państwa i urzędników.

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

   Przepraszam powinno być debil a nie bebil i inni a nie iini.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie liczą na pomoc państwa i urzędników.

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 19

   Nie liczą na pomoc państwa i urzędników. Czy to bebil pisze .Jak to nie liczą ,jakby nie liczyli to by otworzyli firmy za własne pieniądze,tak jak wszyscy iini którzy otwierali firmy i wiedzą co to...rozwiń całość

   Nie liczą na pomoc państwa i urzędników. Czy to bebil pisze .Jak to nie liczą ,jakby nie liczyli to by otworzyli firmy za własne pieniądze,tak jak wszyscy iini którzy otwierali firmy i wiedzą co to znaczy jak jest ciężko,a oni dostaną 18000 tysięcy bezzwrotnie.Co za kraj .Jedni dostają tyle kasy ,inni mieszkania za 1zł a człowiek który pracował całe życie nie ma z czego żyć na emeryturze i wegetuje.Jedynie rząd się ma dobrze a i tak ciągle narzekają że mają mało,mało i mało.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na marginesie

   Yaman49 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

   Nie mam innej okazji aby zapytać, ponieważ mam wrażenie,że dość szczelnie odgrodzono mnie od rynku pracy, dlaczego jako były wicedyrektor wojewódzkiego urzędu pracy w Katowicach od blisko 10 lat...rozwiń całość

   Nie mam innej okazji aby zapytać, ponieważ mam wrażenie,że dość szczelnie odgrodzono mnie od rynku pracy, dlaczego jako były wicedyrektor wojewódzkiego urzędu pracy w Katowicach od blisko 10 lat nie mogę nigdzie znaleźć odpowoiedniej pracy. Pomimo ciężkich chorób, muszę wykonywać doraźne - dające jaki taki dochód, zajęcia aby utrzymać rodzinę i pokryć koszty leczenia, otrzymując po każdej obiecującej rozmowie z przyszłym pracodawcą, odpowiedź negatywną, niewątpliwie gdzieś skonsultowaną. Czy teraz jak za komuny obowiązuje partyjny ostracyzm? zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama