Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sklepy? Teraz galerie handlowe to coś więcej. Oto, co w nich powstaje

Agnieszka Strzelczyk
Najsłynniejsze galerie handlowe Luksusowy dom towarowy Harrods w Londynie. Obecny 7-piętrowy budynek pochodzi z 1905 roku.
Najsłynniejsze galerie handlowe Luksusowy dom towarowy Harrods w Londynie. Obecny 7-piętrowy budynek pochodzi z 1905 roku. wikimedia commons
Święta za pasem, więc idziemy do galerii handlowej, naszych świątyń konsumpcji. Na to miano galerie handlowe (malle) zasłużyły sobie nie tylko tym, że zaczęły wykorzystywać święta, także kościelne, w celu zwiększenia sprzedaży, ale także tym, że są bogato zdobione. - Przypominają katedry - mówią architekci.

Stok narciarski i aquapark

Bo dzisiaj malle to nie tylko miejsca, w których robi się zakupy, ale też te, gdzie wybieramy się po atrakcje.

To właśnie w galeriach powstają nowe kina, imitacje zabytków. Bywają w nich ogrody zoologiczne, parki wodne albo wesołe miasteczka. A także - galerie sztuki. I tak szwedzka galeria handlowa Emporia, licząca 98 tys. mkw., ma 200 sklepów, a na dachu park. W środku galeria ma też stok narciarski i dzieła sztuki.

Zaś The Grand Canal Shoppes w Las Vegas jest imitacją... Wenecji na 46 tys. mkw. Po tym centrum handlowym klienci mogą przemieszczać się gondolami. Również na wzór Wenecji w Doha w Katarze wybudowano galerię Villagio. Jest zabudowana, ale dach pomalowano jak niebo: w obłoki, aby klienci mieli wrażenie, że robią zakupy na świeżym powietrzu.

Są też w Europie galerie, które nie muszą udawać zabytkowych miejsc, bo same są zabytkami. Jak Galeries Lafayette w Paryżu. Jej historia sięga 1893 roku, kiedy Théophile Bader oraz Alphonse Kahn otworzyli małą pasmanterię na rogu ulicy La Fayette. Z biegiem czasu kupowali kolejne domy i połączyli je, pokrywając dachy wielką kopułą. Obecnie Lafayette ma 10 pięter i wciąż jest jedną z najpiękniejszych we Francji. - Jej sukces zapewne leży w tym, że ta galeria jest po prostu dobra architektonicznie - mówi Robert Konieczny, architekt z Katowic. - Bo ważne jest, by obiekt był wpisany w tkankę miejską, a tak jest z paryską galerią.

Londyn natomiast może pochwalić się mallem, którego początki sięgają 1905 roku. Chodzi oczywiście o sklep Harrods. Luksusowy 7-piętrowy dom towarowy mieści się w ponad 100-letniej kamienicy. Swoim wyglądem przypomina raczej pałac, a nie galerię handlową.

Architektura architekturą, ale co w środku? Otóż można odnieść wrażenie, że sklepy to tu tylko... dodatek. Na przykład do gigantycznego akwarium, wpisanego do Księgi rekordów Guinnessa, które jest w The Dubai Mall. Własne oceanarium ma też galeria Siam Paragon w Bangkoku. Zaś Vivocity w Singapurze ma własny aquapark i, uwaga, 1,5 miliona metrów kwadratowych powierzchni. A Harrods organizuje wycieczki po Londynie i zaplanuje nam ślub oraz wesele.

Fabryka też dla handlu

A polskie galerie? W ciągu kilkunastu lat powstało ich u nas sporo. W 2012 roku było ich niemal 400.

Na początku były to kolosy, które specjalnie nie różniły się od siebie. Od kilku lat są bardziej różnorodne.

Które są ciekawe? Na przykład centrum handlowe Manufaktura w Łodzi, które powstało na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Dominują budynki z czerwonej cegły, które zostały jednak całkowicie przebudowane wewnątrz. W Katowicach na terenach pokopalnianych powstała Silesia City Center. Niektóre historyczne budynki po kopalni Gottwald zostały odrestaurowane, stoi też wieża szybu Jerzy. Mimo że dla wielu architektów SCC nie jest przykładem dobrej architektury, SCC zajęła siódme miejsce w rankingu na najciekawszy obiekt handlowy w Polsce w 2013 roku. Wybierali je internauci. Za najciekawszy obiekt handlowy w Polsce uznali Stary Browar w Poznaniu. Czy to galeria? Ba. Jego oficjalna nazwa to: Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar. To przebudowany na początku XXI wieku budynek browaru Huggera z XIX wieku. W środku napotkamy różnego rodzaju rzeźby i instalacje.

- Lubię, kiedy obiekt wpisuje się w miasto i jest z nim powiązany - mówi Robert Konieczny. - Tak jest w przypadku Starego Browaru - dodaje.

Powiązana z miastem jest także galeria Korona w Kielcach. Nawiązuje swym wyglądem do herbu miasta, a nazwą do drużyny sportowej.

Budowa galerii handlowych na terenach poprzemysłowych to według architektów dobry pomysł, bo obiekty te są po prostu w jakiś sposób wykorzystywane.

- Dzięki temu tereny poprzemysłowe nie są skazane na stracenie - ocenia architekt Tomasz Konior. Jak zaznacza jednak, wszystko zależy od tego, na ile powstanie takiej galerii wpływa na rozwój miasta.

- Taki wpływ na miasto w przypadku Silesia City Center był ogromny. Przez nią centrum miasta jest jeszcze bardziej wyludnione - mówi Konior. Dodaje jednak, że jeśli miasto ma potencjał i "aktywne" centrum, nie ma przeciwwskazań, by tworzyć galerie handlowe. Bo one takiemu miastu nie zaszkodzą. Zgadzacie się? Obejrzyjcie zdjęcia niezwykłych galerii i oceńcie.

*Gdzie najtaniej na zakupy [PORÓWNANIE CEN W MARKETACH]
*Kuchenne Rewolucje w Tychach: Dom Bawarski Tychy Magdy Gessler [ZDJĘCIA + WIDEO]
*Najpiękniejsze polskie kolędy [POSŁUCHAJ i WYBIERZ]
*Najlepsze prezenty na święta Bożego Narodzenia [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera