Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekochoinki wypierają chińską tandetę

Łukasz Gardas
Lucyna Nenow
Szyszki, kora, mech, wianki, czy girlandy coraz częściej trafiają na nasze świąteczne drzewka - twierdzi znana w regionie florystka Grażyna Korzekwa, współpracująca między innymi ze Śląską Giełdą Kwiatową.

Dodaje, że stopniowo wraca moda na ustrajanie choinek coraz większą ilością naturalnych ozdób, a żywe drzewa też cieszą się u nas niesłabnącą popularnością.

- Dlatego panuje taki trend powracania do natury, ponieważ żyjemy w czasach, w których dużo zaczęło się mówić i robić w zakresie dbania o ekologię - zaznacza Korzekwa.

Tłumaczy, że na świątecznych drzewkach umieszcza się także sporo innych oryginalnych rzeczy, na przykład z suszu egzotycznego, a wszystkie te ozdoby wzbogacane są takimi kolorami, które królują w tym sezonie.

- Zaczęły dominować stonowane barwy, kolory pastelowe, zieleń miętowa, róż pudrowy, brąz, ośnieżona biel - mówi florystka.
Zaznacza, że wciąż obecne są również tradycyjne kolory, czyli czerwień ze złotem.

- Niestety jednocześnie dalej mamy zalew koszmarnej tandety, między innymi z Chin, w różanych kolorach czy odcieniach ostrej czerwieni - przyznaje Korzekwa.

Jej zdaniem, aby się to zmieniło, potrzeba jeszcze dużo czasu, od 5 do 10 lat.

- Trzeba zmienić przede wszystkim świadomość ludzi, ale też prowadzić ciągłą edukację plastyczną i kulturalną - przekonuje florystka.

Specjaliści, którzy na bieżąco śledzą trendy w bożonarodzeniowych ozdobach, twierdzą także, że na "królową świąt" nie powinno się dawać wszystkiego, bo czasami zamiast ją ozdobić, można sprawić, że nasze drzewko będzie po prostu odstraszać, a nie zachęcać do tego, aby je podziwiać.

Przy doborze ozdób choinkowych ogromne znaczenie mają także ich ceny.

Okazuje się bowiem, że za niektóre bombki, czy też inne atrakcyjne, bardzo wyszukane rzeczy służące do dekoracji drzewek, trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych. Dla wielu osób jest to zaporowa cena, bo przeciętny Kowalski szuka ozdób tanich i ładnych.

W tym sezonie pojawił się też trend na choinki w stylu retro, na których można powiesić między innymi różnego rodzaju drewniane koniki na biegunach, rzeźbione postacie, wykonywane własnoręcznie dzwoneczki, gwiazdki, a nawet serduszka.
Modne jest też przystrajanie bożonarodzeniowych drzewek sztucznymi kwiatami. Najlepiej, aby były to róże, hortensje albo magnolie. Kwieciste ozdoby najlepiej przymocować na choince kolorowymi wstążkami.

Popularne jest również nakładanie na gałązki choinkowe specjalnego preparatu, który pozwala na osiągnięcie efektu sztucznego śniegu.

Przy doborze wszystkich ozdób choinkowych ważne jest też, aby pasowały do wystroju naszego mieszkania.

Mieszkańcy Beskidów mają jeszcze zupełnie inne tradycje związane z ubieraniem choinek, które wciąż są obecne w wielu góralskich rodzinach. - Na drzewkach wieszają orzechy, jabłka, ozdoby z papieru oraz łańcuchy ze słomy - wymienia Barbara Rosiek, etnograf z żywieckiego Muzeum Miejskiego.

Dodaje, że właśnie takie ozdoby trafiają na choinki w rodzinach, w których wciąż kultywuje się cenne zwyczaje oraz tradycje regionalne przekazywane z pokolenia na pokolenie.

- Często górale dają również na choinki własnoręcznie upieczone wcześniej pierniki, na przykład w kształcie słońca, księżyca, czy właśnie choinki - dodaje Rosiek.

*Gdzie najtaniej na zakupy [PORÓWNANIE CEN W MARKETACH]
*Kuchenne Rewolucje w Tychach: Dom Bawarski Tychy Magdy Gessler [ZDJĘCIA + WIDEO]
*Najpiękniejsze polskie kolędy [POSŁUCHAJ i WYBIERZ]
*Najlepsze prezenty na święta Bożego Narodzenia [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!