Gdzie mieszka władza? Oto przegląd domów polskich polityków

  Gdzie mieszka władza? Oto przegląd domów polskich polityków

  Joanna Miziołek

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Hotel rządowy przy ulicy Parkowej w Warszawie
  1/3
  przejdź do galerii

  Hotel rządowy przy ulicy Parkowej w Warszawie ©Wojciech Gadomski/Polskapresse

  Premier Tusk ma 480-metrową willę przy Parkowej. Ewa Kopacz, podobnie jak Paweł Graś, mieszka przy Sejmie, a Andrzej Biernat i Ireneusz Raś obok siebie jak bajkowi Paweł i Gaweł. Para prezydencka zamiast Pałacu Prezydenckiego wybrała Belweder.
  Willa przy ulicy Parkowej ma 480 metrów kwadratowych. Na parterze budynku są duży salon i dwa pokoiki. Na piętrze kolejne dwa mniejsze saloniki, dwie łazienki, kuchnia, sypialnia i dwie garderoby. Wszystko do dyspozycji szefa rządu Donalda Tuska. A ostatnio też jego małżonki, która przeprowadziła się na Parkową. Oto przegląd domów władzy. Rząd ma do dyspozycji ponad siedem tysięcy metrów kwadratowych mieszkań służbowych, większość ministrów mieszka jednak gdzie indziej. Bo służbowe kwatery nie są luksusowe.

  W Warszawie tuż naprzeciwko Sejmu, przy ulicy Wiejskiej, mieszka Paweł Graś, rzecznik rządu. To właśnie tutaj, pod domem, odbyło się słynne już jego spotkanie z Grzegorzem Hajdarowiczem, właścicielem "Rzeczpospolitej". Wtedy też omówił tezę artykułu o śladach trotylu na wraku Tu-154M. Niedaleko Sejmu mieszka też jego marszałek Ewa Kopacz.

  Jacek Cichocki, szef kancelarii premiera, mieszka w Warszawie we własnym mieszkaniu. Urodził się w stolicy i tu też ma rodzinę.

  Kolejny bliski współpracownik premiera, były minister transportu Sławomir Nowak mieszka nieopodal Al. Ujazdowskich od 2010 roku, kiedy był jeszcze ministrem w Kancelarii Prezydenta. Mieszkanie ma 70 metrów. Były minister finansów Jacek Rostowski ma własne lokum koło Ministerstwa Finansów.

  Joanna Mucha, była minister sportu, mieszka w samym centrum Warszawy w kupionym przez siebie mieszkaniu. A obecny minister sportu Andrzej Biernat zajął rządowe mieszkanie przy ulicy Grzesiuka. Podobnie zresztą jak Ireneusz Raś. W Sejmie nawet śmiano się, że zamieszkują podobnie jak bajkowi Paweł i Gaweł. Bo jeden z nich mieszka na górze, drugi na dole.

  Rządowy kompleks mieszkań przy ulicy Grzesiuka nie zachwyca standardem. Tak więc na Grzesiuka mają mieszkania przede wszystkim urzędnicy niższej rangi. Choć jeszcze rok temu mieszkał tam obecny minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Kiedyś mieszkali tam wicepremierzy Longin Komołowski czy Janusz Steinhoff. Mieszkał tam też były minister transportu Jerzy Polaczek. W wybudowanych na początku lat 90. blokach mieszkały kolejne ekipy rządowe: Pawlaka, Buzka, Millera. Mieszkał tu jako prezes NIK Lech Kaczyński i jako minister pracy Leszek Miller. Prawo do mieszkania przy Grzesiuka przysługuje też prezesowi NIK, GUS, członkom KRRiT, szefowi gabinetu premiera, a również szeregowym pracownikom ministerstw.

  Połowa rządu Kazimierza Marcinkiewicza mieszkała w Warszawie lub jej okolicach. Nieżyjący już minister zdrowia Zbigniew Religa mieszkał w kamienicy na warszawskim Powiślu, wicepremier Ludwik Dorn miał willę w podwarszawskim Kałęczynie.

  Rząd dysponuje też hotelem przy ulicy Parkowej. Jak czytamy na jego stronie, Zespół Rezydencjalny "Parkowa" podlega Centrum Obsługi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Znajduje się przy Trakcie Królewskim, w otoczeniu parku Łazienkowskiego i Belwederu. Obiekt jest chroniony przez Biuro Ochrony Rządu. Na terenie ZR "Parkowa" znajduje się osiem sal konferencyjnych.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama