Ważne
  Wolne soboty w PRL-u, czyli czemu nie staje wzorców dobrej...

  Wolne soboty w PRL-u, czyli czemu nie staje wzorców dobrej zabawy

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  1981 rok. Hura! Mamy wolne soboty! Co będziemy robić? Panie - prać, sprzątać i stać w kolejkach. Panowie - jeździć na wycieczki. Oj, o gender nikt chyba wtedy nie słyszał... No więc jak te soboty spędzaliśmy? Pisze Monika Krężel
  W 1981 r. były trzy wolne soboty i jedna pracująca. Sklepy miały dyżury, więc mogliśmy pożytecznie zagospodarować czas wolny

  W 1981 r. były trzy wolne soboty i jedna pracująca. Sklepy miały dyżury, więc mogliśmy pożytecznie zagospodarować czas wolny ©ARC/władysław morawski

  Związkowcy walczyli o wolne soboty jak lwy. Były one jednymi z 21 postulatów z sierpnia 1980 roku w Gdańsku, zapisano je też w porozumieniach jastrzębskich. Nic dziwnego, że od połowy 1980 roku przez ówczesną prasę przewijała się non stop dyskusja o wolnych sobotach. Wszyscy zastanawiali się, jak je zagospodarować. Co robić? Jak je spędzać? Nie było przecież galerii handlowych, komputerów, internetu, Facebooka i Twittera. Nie było klubów fitness, pubów czy klubów. A telewizja to dwa programy plus Telewizja Ostrawa.

  Polacy, co wtedy robiliście!?
  Byle nie bierna konsumpcja kulturalna

  "Dziennik Zachodni" już 4 września 1981 r. donosił: "Ustalono, że wprowadza się wszystkie wolne soboty i niedziele od 1 stycznia 1981 roku".

  Nowinę komentuje na łamach Jan Gajdosz, górnik cieśla z kopalni 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim: "Chcemy pracą potwierdzić, że nasze górnicze postulaty były uzasadnione. Jako mąż i ojciec trojga dzieci bardzo sobie tę zdobycz cenię".

  "Czym »zabijać« wolne soboty?" - taki tytuł miał tekst, który ukazał się w DZ 14 października 1981 r. Zacytowano ekspertów z książki Stefana Lewandowskiego "Wolne soboty". Prof. Antonina Kłoskowska z Zakładu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego tłumaczy: "Dla racjonalnego wykorzystania czasu wolnego należy zintensyfikować zanikające w naszym społeczeństwie kontakty osobiste wykraczające poza ramy rodziny. Ten niedostatek powoduje poczucie osamotnienia zagłuszanego przez urządzenia audiowizualne. Przekształcajmy je we wspólne soboty rozrywkowe, weekendowe, spacerowe, klubowe, teatralne, filmowe, brydżowe, działkowe, wycieczkowe, plażowe - byle nie alkoholowe".

  Dr Zygmunt Skórzyński z Instytutu Turystyki: "Odnoszę wrażenie, że nie staje wzorców dobrej zabawy w sytuacji znacznie zwiększonego na nią zapotrzebowania. Oddawanie się pasjom - to najwartościowsze sposoby wykorzystania wolnego czasu".
  Dr Andrzej Roykiewicz z Instytutu Badań nad Młodzieżą: "Nawet przeciążony nauką uczeń nie powinien w wolnym czasie próżnować. Niestety, badania na temat wykorzystania czasu wolnego przez młodzież w wieku 15-21 lat wykazały, że wypełnia go bierna konsumpcja kulturalna".

  Dr Wiktor Bodnar z Instytutu Psychoneurologicznego stawia na sport: "W czasie biegów po lesie spotykam spacerowiczów, którzy komentują moje zachowanie: Panie, a nie szkoda serca. Zawału pan dostanie!".

  - To był czas na imprezy towarzyskie, spotkania przy kawie, obchodzenie imienin i urodzin ze znajomymi, wyjścia do rodziny, na spacery, wyjazdy w góry. I długie rozmowy - wylicza Jadwiga Brzdąk, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. - Ale wtedy życie nie było tak pospieszne - dodaje.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Monika Krężel

   jest pani młoda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   należy słuchać pradawnych

   a nie kreować siebie na DROna nowoczesności.

   Biedny naród który nie zna prawdziwej HISTORII.

   POlacy wiele lat upłynie kiedy zrozumiecie że nie jesteście
   już u siebie...rozwiń całość

   należy słuchać pradawnych

   a nie kreować siebie na DROna nowoczesności.

   Biedny naród który nie zna prawdziwej HISTORII.

   POlacy wiele lat upłynie kiedy zrozumiecie że nie jesteście
   już u siebie a wtedy będzie za późno

   Jesteście biologicznymi DRonami zaprogramowanymi ... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ta historyjka polega na prawdzie

   Hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   Napisze prawde,kobiety byli zajeci w domu a chlopy pili piwo w restauracjach.
   Jedna zona wyslala swego meza do sklepu :
   " Bedziesz teraz caly dzien siedzial w domu ,wez dzbanek i przynies dwa...rozwiń całość

   Napisze prawde,kobiety byli zajeci w domu a chlopy pili piwo w restauracjach.
   Jedna zona wyslala swego meza do sklepu :
   " Bedziesz teraz caly dzien siedzial w domu ,wez dzbanek i przynies dwa litry mleka.
   Mezulek szybko sie ubral , poszedl i wrocil ale w poniedzialek z piwem !zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama